Studia w Niemczech

Grupy 6-godz.DSD i grupy 2-godz.
Aktualności
Nasze sukcesy
Wymiany

Organizacja studiów

Studia wyższe na uczelniach niemieckich zorganizowane są w sposób zgodny z ustaleniami Deklaracji Bolońskiej podpisanej 19 czerwca 1999 r. przez ministrów edukacji z 29 krajów europejskich. Deklaracja Bolońska wprowadza 2-stopniowy podział studiów:
Stopień I to studia licencjackie (Der Bachelor of Arts (B.A.)/Bachelor of Science (B.Sc.)). Twają one 6 semestrów i kończą się uzyskaniem tytułu licencjata.
Stopień II to studia magisterskie (Der Master of Arts (M.A.)/Master of Science (M.Sc.)). Są to studia uzupełniające, trwające od 2 do 4 semestrów i kończą się uzyskaniem tytułu magistra lub tytułu równoważnego (np. lekarza).

Opłaty za studia

Studia we wszystkich landach niemieckich są płatne. Podstawowa opłata za semestr wynosi 500 Euro. Jednakże na różnych uniwersytetach doliczane są pewne dodatkowe opłaty. Przykładowo na Uniwersytecie Georga – Augusta w Getyndze oprócz podstawowej opłaty 500 Euro, co semestr należy uiścić około 176 Euro dodatkowych opłat (np. opłaty administracyjnej, studenckiej itp.). Ponadto na większości niemieckich uczelni wprowadzono podwyższone opłaty dla osób, które studiują zbyt długo (czyli przekraczają liczbę semestrów przewidzianych na danym kierunku studiów). Także osoby, które mają już dyplom (licencjat, magister) i planują kontynuowanie studiów na np. magisterskich studiach uzupełniających lub chcą podjąć drugie studia muszą liczyć się z opłatami rzędu 500 Euro za semestr.

Procedura zapisywania się na studia na przykładzie uniwersytetu Georga Augusta w Getyndze (Georg-August Universität in Göttingen)

1. Wprowadzenie danych przez internet
Aby zapisać się na studia należy wypełnić formularz który znajduje się w internecie na stronach uniwersytetu. Po wypełnieniu formularza (dane osobowe oraz informacje dotyczące wybranego kierunku studiów) na adres naszej skrzynki E-mail przesyłane są:
• numer naszego podania o przyjęcie na uczelnię (Bewerbernummer),
• lista dokumentów, które należy wysłać: przetłumaczona i uwierzytelniona kopia świadectwa maturalnego, potwierdzenie umiejętności językowych z niemieckiego (DSD II, KDS, GDS, ZOP, DSH) oraz dowód ubezpieczenia w kasie chorych (Krankenversicherung),
• formularz z dodatkowymi informacjami odnośnie wybranego kierunku studiów, tzw. „Zusatzangaben zum Bewerbungsantrag”
2. Wysłanie dokumentów
Wyżej wymienione dokumenty należy przesłać na adres uniwersytetu podany na końcu strony, na której wprowadzane są nasze dane.

3. Termin zgłoszenia

Zarówno dane osobowe jak i dokumenty muszą być dostarczone do uniwersytetu do godziny 24 (stempel pocztowy nie jest brany pod uwagę) do 15 lipca (zapis na semestr zimowy) będą do 15 stycznia (zapis na semestr letni).
Po zapisaniu na studia należy uregulować sprawy związane z naszym pobytem w Göttingen.
Studenci z krajów członkowskich nie potrzebują wizy na pobyt w Niemczech, ale zobowiązani są do udokumentowania posiadanych środków finansowych zapewniających im utrzymanie (minimalnie 585 Euro miesięcznie = 7.020 Euro na rok). Dokumentem może być stan konta bądź zaświadczenie o zarobkach rodziców lub opiekunów, którzy zobowiązują się pokrywać koszty naszego utrzymania podczas studiów. Procedura ta nie dotyczy studentów programu Erasmus.

4. Ubezpieczenie

Każdy studiujący w Niemczech musi być ubezpieczony. W chwili obecnej dowodem ubezpieczenia jest druk E-111 wydawany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

5. Mieszkanie

Studenci mają do dyspozycji około 5000 miejsc w 52 akademikach. Bliższe informacje oraz podanie o akademik dostępne są w biurze pośrednictwa mieszkań studenckich przy uniwersytecie (Wohnungsvermittlung des Studentenwerks) oraz w broszurce Studieren in Göttingen (możliwość zamówienia).
Mnóstwo ofert pokoi studenckich dostępnych jest także na wolnym rynku (ogłoszenia w stołówkach studenckich, gazetach lokalnych).

6. Zameldowanie

Studenci wynajmujący pokój bądź mieszkanie zobowiązani są do zameldowania w urzędzie meldunkowym (Einwohnermeldeamt) w ciągu półtora tygodnia od dnia zamieszkania. Dotyczy to również tych, którzy zamierzają studiować 1 semestr (np. Erasmus Studenten).

7. Bilet studencki semestralny (Semesterticket)

W ramach opłaty semestralnej studenci otrzymują bilet semestralny na przejazdy koleją po landach Niedersachsen i Bremen. Umożliwia on korzystanie z kolei regionalnych (RB), ekspresów regionalnych (RE) oraz kolei miejskiej (S) w Hanowerze jak i dojazd do Hamburga i Kassel.

Bliższych informacji odnośnie studiów w Goettigen można zasięgnąć korzystając ze strony internetowej uczelni oraz online za pośrednictwem centralnego doradztwa studenckiego (Zentrale Studienberatung in Göttinen).

Opracowanie: Ilona Zych-Chodak

Marzec 2024
P W Ś C P S N
« Lut    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031