projekt logo: Aleksandra Strzebońska

Biblioteka II Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie nierozerwalnie łączy się z  powstałym w 1883 roku CK III Gimnazjum im. Króla Jana Sobieskiego mieszczącym się początkowo przy ul. Krupniczej. Początek jej działalności datuje się na rok 1897. Jest to moment wybudowania przy ul. Sobieskiego nowego gmachu szkoły. Krakowski „Czas” pisał w roku 1897, że „(…) budynek ten przedstawia się wspaniale i praktycznie (…). Na I piętrze kancelarie dyrekcyi, sala konferencyjna, biblioteka  nauczycieli i uczniów (…)”.

Większość zbiorów stanowią literatura piękna oraz książki z zakresu historii Polski, historii powszechnej i historii sztuki. Pozostałą częścią księgozbioru jest bogaty księgozbiór podręczny, na który składają się m.in. encyklopedie, słowniki językowe i dziedzinowe, liczne kompendia wiedzy, albumy i materiały z zakresu sztuki, zwłaszcza malarstwa i architektury. Niemałą  część  tworzą też zbiory audiowizualne z ekranizacjami dzieł należących do polskiej i światowej klasyki czy lektur szkolnych, jak również z filmami edukacyjnymi i  fabularnymi.

Z uwagi na swoją długoletnią działalność biblioteka szkolna posiada również zabytkowy  księgozbiór archiwalny. Najstarszą polską książką jest w nim podręcznik do matematyki „Algiebra dla szkół narodowych” z 2. połowy XVIIIw.

Nasze zbiory wzbogacają też publikacje absolwentów II LO, m.in. Tadeusza Broniewskiego, Władysława Krygowskiego, Jana Sztaudyngera, Piotra Sztompki,  Bronisława Malinowskiego czy Józefa Wolskiego.

Biblioteka szkolna przede wszystkim prowadzi typowe działania biblioteczne, ale jest też przyjaznym miejscem, w którym panuje swoisty klimat i miła atmosfera. Tutaj uczniowie mogą przygotować się do lekcji, mają szansę rozwijać swoje zainteresowania naukowe, czytelnicze, artystyczne i kulturalne. Jest to też przestrzeń do wspierania działań dydaktycznych
i wychowawczych nauczycieli.

 

Zapraszamy do korzystania z oferty oraz  zasobów biblioteki szkolnej II LO.

Marzec 2024
P W Ś C P S N
« Lut    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031



Aktualnie online: 5
Dzisiaj: 109
W tym tygodniu: 1394
W sumie: 4889661

bip