Aktualności

O języku rosyjskim
Warto zobaczyć
Certyfikaty

Rok szkolny 2015/2016

Olimpiada Języka Rosyjskiego 2015/2016
17-04-2016 Oto pamiątkowe zdjęcie z Warszawy z XLVII Olimpiady Języka Rosyjskiego. Wiktoria Korbecka kl. 3e i Kateryna Prykhodko kl. 2h pod opieką prof. Mirosławy Wasilewskiej zdobyły tytuły Finalistek. Uczennice uzyskały w ten sposób zwolnienie z egzaminu maturalnego z języka rosyjskiego z wynikiem 100% (z matury podstawowej i rozszerzonej lub dwujęzycznej) oraz inne preferencje podczas rekrutacji na studia wyższe. Serdecznie gratulujemy! Поздравляем с успехом!

 

Dzień Języka Rosyjskiego 2016 (5)14-04-2016 W czwartek w naszej szkole odbył się Dzień Języka Rosyjskiego, który rozpoczął się wykładem Pani dr hab. Małgorzaty Abassy na temat bajek. Pani profesor podała przykłady bajek S. Puszkina i A. Kryłowa, wskazała na związek treści bajek z epoką oraz przybliżyła postać współczesnej pisarki rosyjskiej Ludmiły Pietruszewskiej i jej bajek.
W programie była również prezentacja o Czarnobylu Adama Celarka, Transsibie Łukasza Łażewskiego, Bajkale Maćka Nowaka i o balecie rosyjskim Izy Kłyś. Urozmaiceniem ostatniej prezentacji był występ samej autorki.
Uczniowie mieli też możliwość obejrzenia filmów „Маша и Медведь” i „Ералаш” w języku rosyjskim.


Dzień Języka Rosyjskiego zakończyła część muzyczna. Uczniowie śpiewali zarówno starsze i bardziej znane, jak i nowe piosenki rosyjskie. Przy akompaniamencie gitary piosenki śpiewali Mateusz Obszański i gościnnie występujący Szymon Grzybacz z X LO oraz absolwentka tego liceum Justyna Skowronek. Bohaterem tej części Dnia został Mateusz Olech, który po mistrzowsku zaśpiewał piosenki „Ленинград www”, „Падал белый снег”, nie zważając na problemy techniczne. Uczniowie śpiewali także „Kalinkę”, „Katiuszę”, „Kanikuły”, „A nie jestem święta”. W trakcie trwania dnia, uczniowie mogli degustować m.in. rosyjskie bliny i kwas chlebowy. Nad całością czuwała prof. Mirosława Wasilewska.

Rok szkolny 2014/2015

Finalistką XLVI Olimpiady Języka Rosyjskiego została Wiktoria Korbecka kl. 2e pod opieką prof. Mirosławy Wasilewskiej. Zawody centralne odbyły się w Warszawie. Nasz finalistka uzyskuje 100% wynik z matury języka rosyjskiego, w tym matury dwujęzycznej, indeksy na niektóre kierunki na Uniwersytet Jagielloński i inne uczelnie w Polsce. Serdecznie gratulujemy! Поздравляем!

olimpiada-jezyka-rosyjskiego-2015 (1)olimpiada-jezyka-rosyjskiego-2015 (2)olimpiada-jezyka-rosyjskiego-2015 (3)

Uczniowie pod opieką prof. Mirosławy Wasilewskiej przygotowali prezentację nauki języka rosyjskiego podczas Dni Otwartych Szkoły 2015.

Dni Otwarte 2015 prezentacja języka rosyjskiegoDni Otwarte 2015 prezentacja języka rosyjskiegoDni Otwarte 2015 prezentacja języka rosyjskiego

Rok szkolny 2012/2013

Laureatką IV miejsca XLIV Olimpiady Języka Rosyjskiego została
Oleksandra Ovsyannikova kl. 2g opieka prof. Mirosława Wasilewska

Michał Hamuda i Sebastian Pisklak uczniowie klasy III a uzyskali Międzynarodowy Certyfikat TRKI -II drugi poziom certyfikacyjny (poziom Rady Europy – B2), wydawany przez Ministerstwo Oświaty Rosji i Główne Centrum Egzaminacyjne Federacji Rosyjskiej. Opieka prof. Mirosława Wasilewska

17 maja 2012 r. –

eliminacje wojewódzkie Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „Poezja i Proza na Wschód od Bugu”. Udział wzięła Monika Kozakiewicz z kl. I f

21-22 kwietnia 2012 r.

– Uczennica Oleksandra Ovsyannikova została Finalistką XLIII OJR pod opieka prof. Mirosławy Wasilewskiej. Osiągnięcie tym większe, że jest to jedyny sukces ucznia z Krakowa na tegorocznej Olimpiadzie JR.

28 marca 2012 r.

– Dzień Języka Rosyjskiego

25 – 26 lutego 2012 r.

– zawody II stopnia XLIII OJR. Oleksandra Ovsyannikova zakwalifikowała się do etapu III.

10 grudnia 2011 r.

– zawody I stopnia XLIII OJR. Uczniowie Milan Witek i Oleksandra Ovsyannikova zakwalifikowali się do zawodów II stopnia.

22 marca 2011 r.

Dzień Języka Rosyjskiego

2011-dzien-jezyka-rosyjskiego

17 kwietnia 2011 r.

– Anna Fedyk i Oleg Fedyk zostali finalistami XLII Olimpiady Języka Rosyjskiego

26 stycznia 2011 r.

miały miejsce Eliminacje Okręgowe XLII OJR . Do etapu centralnego zakwalifikowali się Anna Fedyk z kl.IIIc i Oleg Fedyk z kl. II c.

13 stycznia 2011 r.

grupa uczniów klas II-ich gościła w Centrum Kultury i Języka Rosyjskiego. Dzień szczególny, bo wg starego stylu Nowy Rok przypada 13 stycznia i dzień ten zwany jest „Starym Nowym Rokiem”. Rosjanie świętują więc Nowy Rok od gregoriańskiego 1 stycznia po jego juliański odpowiednik przypadający dwa tygodnie później. Tylko pozazdrościć!
Prezentacji o historii i kulturze Rosji towarzyszyła nauka słownictwa. Ale najbardziej spodobały się rosyjskie matrioszki, chochłoma, żostowskie tace. Dzień zakończyła nauka chorowodów w Centrum Młodzieży im. dr Henryka Jordana i filiżanka herbaty z najprawdziwszego rosyjskiego samowara.

24-25 kwietnia 2010 r.

zawodach III stopnia XLI Olimpiady Języka Rosyjskiego uczennica kl. IIc Anna Fedyk zdobyła, po raz kolejny, tytuł finalistki. W tym roku szkolnym, będziemy kibicować Ani, by udało jej się zostać laureatką eliminacji centralnych.

19 kwietnia 2010 r.

odbyły się szkolne eliminacje do XL Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „Poezja i Proza na Wschód od Bugu”. Do wojewódzkiego etapu zakwalifikowali się Anna Fedyk z kl.II c i Oleg Fedyk kl.Ic. Oleg okazał się nie tylko zwycięzcą etapu regionalnego, ale zajął I miejsce w eliminacjach centralnych, które miały miejsce w Jaworze w dniach 15-17 czerwca.

18-19 kwietnia 2009 r.

odbyły się eliminacje III stopnia XL Olimpiady Języka Rosyjskiego. Po etapie okręgowym zakwalifikowali się do nich Patryk Dunal z kl. III f i Anna Fedyk kl.Ic. Eliminacje zakończyły się pełnym sukcesem. Patryk zdobył tytuł laureata, Ania – finalisty.
W odbywających się 24-25 kwietnia 2010 roku zawodach III stopnia XLI Olimpiady Języka Rosyjskiego uczennica kl. IIc Anna Fedyk zdobyła, po raz kolejny, tytuł finalistki. W tym roku szkolnym, będziemy kibicować Ani, by udało jej się zostać laureatką eliminacji centralnych.

19 kwietnia 2010 r.

odbyły się szkolne eliminacje do XL Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „Poezja i Proza na Wschód od Bugu”. Do wojewódzkiego etapu zakwalifikowali się Anna Fedyk z kl.II c i Oleg Fedyk kl.Ic. Oleg okazał się nie tylko zwycięzcą etapu regionalnego, ale zajął I miejsce w eliminacjach centralnych, które miały miejsce w Jaworze w dniach 15-17 czerwca.

18-19 kwietnia 2009 r.

odbyły się eliminacje III stopnia XL Olimpiady Języka Rosyjskiego. Po etapie okręgowym zakwalifikowali się do nich Patryk Dunal z kl. III f i Anna Fedyk kl.Ic. Eliminacje zakończyły się pełnym sukcesem. Patryk zdobył tytuł laureata, Ania – finalisty.

07 kwietnia 2008 r.

miał miejsce Dzień Języka Rosyjskiego. W programie znalazły się prezentacje multimedialne poświęcone interesującym miejscom Rosji, prezentacja fragmentów filmu „Ballada o żołnierzu” (reż. Grigorij Czuchraj) – jednego z najważniejszych w historii kina filmów podejmujących temat wojny, poprzedzona prelekcją prof. Sławomira Bieleckiego. Była też część poświęcona rosyjskiej muzyce klasycznej. Jednak najbardziej spodobał się ostatni punkt programu: „Zapraszamy do wspólnego śpiewania”. W tej części uczniowie śpiewali m.in. ballady Żanny Biczewskiej, powszechnie znane, ale w nowej aranżacji, „Belyje rozy”, Katiusza”, ale prawdziwym hitem okazała się piosenka Olega Gazmanowa „Sdiełan w SSSR” w rewelacyjnym wykonaniu Piotra Kaliny kl. IIi i uczniów gr. II r 3. Dla zainteresowanych link, gdzie można posłuchać piosenki i zapoznać się z jej tekstem. http://sotsprof.narod.ru/gazmanov.html

maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031