VII edycja ogólnopolskiego Booktrailer Film Festival – festiwalu upowszechniającego czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży. Od dzieła literackiego do utworu audiowizualnego.

Booktrailer Film Festival narodził się w roku 2007 w Liceo Scientifico di Stato A. Calini w  Brescii we Włoszech. Jego pomysłodawczynią jest nauczycielka języka włoskiego Laura Forcella. Inicjatywa miała na początku charakter lokalny. Szybko jednak zyskała popularność we Włoszech, stając się ważnym wydarzeniem edukacyjnym i kulturalnym. Szkolny konkurs przekształcił się w ogólnokrajowy festiwal, a od roku 2017 w festiwal międzynarodowy. Rozszerzenie jego idei stało się możliwe dzięki pozyskaniu środków finansowych z programu Erasmus +.

Booktrailer Film Festival jest przedsięwzięciem o charakterze edukacyjnym promującym czytelnictwo wśród młodzieży. Jego idea opiera się na zespoleniu tradycji i nowoczesności: łączeniu poznawania literatury z nowymi technologiami, integrowaniu sztuki słowa i języka kina, rozwoju kompetencji związanych ze współpracą w grupie i analizy dzieła literackiego. Projekt zachęca do lektury, uczy i wyzwala kreatywność. Konkurs ma charakter międzynarodowy. Tegoroczna edycja przeprowadzana jest w Bułgarii, Chorwacji, Hiszpanii, Rumunii, Włoszech i w Polsce. Organizatorem eliminacji krajowych konkursu Booktrailer Film Festival w Polsce jest Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w  Krakowie.

Konkurs został objęty honorowym patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty, Centrum Badań Edukacyjnych i Kształcenia Ustawicznego Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Stowarzyszenia Twórczej Edukacji Polonistycznej.

Zadaniem uczestników było przygotowanie filmu promującego wybraną książkę, czyli booktrailera. Ocenie podlegały: klarowność przekazu, oryginalność ujęcia, zastosowanie nowoczesnych technologii, zrozumienie tekstu, komplementarność elementów budujących dzieło i rodzaj zastosowanych technik artystycznych.

Jest nam niezwykle miło poinformować, że w VII edycji ogólnopolskiego Booktrailer Film Festival jury  w składzie: dr hab. Katarzyna Drąg, Dorota Gołębiowska, prof. dr hab. Anna Janus-Sitarz, dr Agnieszka Kania, dr Wojciech Odoj, Monika Stachoń, Marek Sydor, Michał Szczepański, dr Marta Woźniak zdecydowało o przyznaniu

I MIEJSCA

zespołowi z naszej szkoły w składzie: Jędrzej Ziębicki 3e, Jakub Jagiełłowicz 3e, Natalia Detka 3e, Sara Piszczek 3e, Kacper Banaś 3e, Kacper Pikulski 3c, Adam Wilk 2h, Tobiasz Czyż 1f pod opieką prof. Anny Czepiec-Mączki za realizację filmu „Szewcy”.

Zdobywcy I miejsca otrzymali Nagrodę Główną Konkursu w wysokości 1000 złotych.

Film został rekomendowany do udziału w finale międzynarodowym konkursu.

17 kwietnia br. odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i upominków laureatom konkursu w Instytucie Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Laureaci zostali ugoszczeni przez władze Wydziału Nauk Społecznych dziekana ks. dr hab. Sławomira Soczyńskiego i dr hab. Katarzynę Drąg oraz koordynatora eliminacji ogólnopolskich dr Annę Miśkowiec. Uczniowie mieli możliwość zwiedzić m.in. studio radiowe Bonus czyli profesjonalnie wyposażone studio emisyjno-nagraniowe z kilkoma stanowiskami montażowymi oraz nowoczesnym sprzętem reporterskim a także studio telewizyjne, które umożliwia kształcenie młodych dziennikarzy na każdym polu pracy redakcyjnej: od dogłębnego researchu, przez nagrywanie materiałów, po ich montaż, a także edycję graficzną. Nagrodzeni uczniowie zapoznali się również z propozycją zajęć z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości i druku 3D.

Zdjęcia: Marek Sydor UP

Koordynator konkursu, opieka: prof. Anna Czepiec-Mączka

maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  Aktualnie online: 15
Dzisiaj: 938
W tym tygodniu: 3046
W sumie: 4994919

bip