50 lat Festiwalu Małych Form Teatralnych 1969-2019


Miniony rok szkolny był w naszym liceum rokiem zdominowanym przez wydarzenia związane z jubileuszem 50-lecia Festiwalu Małych Form Teatralnych. FMFT od 1969 roku jest najważniejszą imprezą kulturalną w szkolnym kalendarzu. Skupia i mobilizuje młodzież nie tylko II LO. Tegoroczna 50. edycja Festiwalu to trzy wydarzenia, w których uczestniczyliśmy w marcu i kwietniu 2019 roku.
Pierwszym z nich był 50. FMFT w Teatrze Groteska i szkolnej Auli oraz 50. Gala Festiwalowa – także w Grotesce. Mieliśmy przyjemność oglądać nie tylko laureatów tegorocznego Festiwalu, ale jeszcze raz posłuchać wykonawców sprzed lat: Klaudii Gawor, Adrianny Kućmierz, Jakuba Zaborskiego i Andrzeja Popiela. Natomiast nauczyciele wystąpili w żywiołowym układzie wokalno-tanecznym pt. ”Wszystko dzięki Irenie”, dedykowanym prof. Irenie Augustyńskiej.
2 kwietnia 2019 r. ukazało się jubileuszowe wydawnictwo „50 lat Festiwalu Małych Form Teatralnych 1969-2019” autorstwa prof. Marty Kobylińskiej-Kędzior, prof. Ewy Wach-Czubińskiej i absolwentki Anny Rzemińskiej. To 160 stron wspomnień, ciekawostek i informacji o Festiwalu będącym ikoną Sobieskiego. Atutami książki są niebanalna szata graficzna i mnogość fotografii. Jest to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto był i jest związany z FMFT.
Ukoronowaniem jubileuszu 50-lecia była Wielka Jubileuszowa Gala na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego w dniu 8 kwietnia 2019 r. Gala, której autorem i reżyserem, a także prowadzącym był Filip Krupa- absolwent II LO, wieloletni przewodniczący festiwalowego jury i konferansjer. To były cztery godziny wypełnione piękną muzyką, tańcem, piosenkami, poezją i sztuką. Feeria barw i czar nostalgii …

W trakcie wieczoru odczytano list gratulacyjny od Prezydenta Miasta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego. Dyrektor II LO wręczył Szable Sobieskiego prof. Leszkowi Mrugalskiemu i Panu Filipowi Krupie oraz Medale Szkoły osobom od lat zaangażowanym społecznie w pracę na rzecz FMFT – absolwentom: Katarzynie Kuźmińskiej, Rafałowi Jędrzejczykowi, Zbigniewowi Lecznarowi i Henrykowi Miszalskiemu oraz prof. Marcie Kobylińskiej-Kędzior. Nie mogło również zabraknąć podziękowań, kosza kwiatów i owacji na stojąco dla wieloletniej opiekunki Festiwalu prof. Ireny Augustyńskiej. Mieliśmy również okazję obejrzeć pokaz archiwalnych fotografii, będących wspomnieniem minionych 50 lat oraz prezentację sylwetek „dobrych duchów Festiwalu”, dyrektora Stefana Gula, aktorki Katarzyny Gładyszek i pracownika Teatru Groteska Stefana Szlachty, których nie ma już wśród nas. Na scenie wystąpił korowód zaproszonych gości, m.in. Monika Węgiel, Zespół Pieśni i Tańca AGH Krakus, Ilona Buchner oraz absolwenci: Jurata Augustynowicz, Klaudia Gawor, Adrianna Kućmierz, Gabriela Rybicka, Rafał Jędrzejczyk, Piotr Jędrzejek, Filip Krupa, Andrzej Sikorowski, Maciej Stuhr (online), Jakub Zaborski, a także śpiewająca profesor Urszula Batorska (z. d. Lazar). A w finale, jak zawsze od dwudziestu lat, „Niech żyje bal” w kultowym wykonaniu duetu Jędrzejek-Krupa.
Był to niezwykły wieczór, tak jak niezwykły jest NASZ, szkolny, sobieszczacki Festiwal Małych Form Teatralnych!
W nowym roku szkolnym zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w 51. edycji Festiwalu. Zdjęcia: www.fmft.art.pl

 Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie jest wśród 70 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2018 i przysługuje mu tytuł "Złotej Szkoły 2018"

Sierpień 2019
P W Ś C P S N
« Lip   Wrz »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Aktualnie online: 4
Dzisiaj: 31
W tym tygodniu: 5725
W sumie: 3345724
bip