„Lekcji czytania” odsłona druga

To już drugie spotkanie młodzieży naszego liceum ze współczesną prozą i niepowtarzalna okazja do zmierzenia się z różnymi poglądami na temat kondycji współczesnego człowieka w innej, czasem traumatycznej rzeczywistości.

Tym razem 26 października klasa 3E wzięła udział w „Lekcji czytania” prowadzonej przez prof. nadzw. dr. hab. Remigiusza Ryzińskiego z okazji trwającego w Krakowie Festiwalu Conrada.

Podczas wydarzenia analizowaliśmy opowiadanie „Bar Ganimed” autorstwa Michała Głowińskiego. Spotkanie zaczęliśmy krótką rozmową o życiu autora oraz genezie utworu. Poruszyliśmy problem osamotnienia, klaustrofobii, traumy, ksenofobii a także prześladowania Żydów podczas II wojny światowej. Rozmawialiśmy również, w nawiązaniu do tekstu, o filozofii Michela Foucaulta – scienta sexualis – oraz dociekaliśmy, czym jest szczególnego rodzaju doświadczenie, w którym rozpoznajemy samych siebie jako podmiot.

Lekcja czytania” była świetną okazją, aby skonfrontować poglądy nastolatków na temat otaczającego nas świata z poglądami autorytetu, osoby doświadczonej i uznanej przez środowisko.

Wiele omawianych problemów dotyczyło problemów ludzi takich jak my – młodych, ciekawych życia, otwartych. Prowadzący miał doskonały kontakt z młodzieżą. Patrząc z perspektywą spotkań w ramach „Lekcji czytania” na przestrzeni tego roku, chcemy serdecznie zachęcić innych uczniów do zainteresowania się tym wydarzeniem.

Jakie wymierne korzyści z nich wynieśliśmy? Zapewne lepsze zrozumienie własnych przeżyć, zrozumienie dla osób, które nie wpasowują się w schematy i ramy. Każdy mógł sobie sam odpowiedzieć, czy da się oswoić traumy i lęki. Myślimy, że te spotkania pozwoliły na upowszechnianie tolerancji w szeroko pojętym znaczeniu.

Tekst: Gabriela Pyka i Natasza Wieczorek 3e

Organizacja: prof. E. Kramarz

Opieka: prof. K. Miko

Listopad 2022
P W Ś C P S N
« Paź   Gru »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  Aktualnie online: 1
Dzisiaj: 1057
W tym tygodniu: 2358
W sumie: 4522774

bip