Uczniowskim piórem o „Lekcji czytania” Gombrowicza

Czytając prozaiczne utwory, nieczęsto zastanawiamy się “co artysta miał na myśli?”. Przecież to nie poezja! Wydawałoby się, że nie warto tracić czasu na rozmyślanie.

Pan dr hab. Błażej Warkocki udowodnił, że jest zupełnie inaczej, wybierając do rozmowy Tancerza mecenasa Kraykowskiego – pierwszą nowelę w debiutanckim zbiorze Witolda Gombrowicza. Analizując utwór wraz z uczniami kl. 3D, pobudził wyobraźnię uczestników spotkania, pokazując schematy zachowań ludzkich opisanych w nieoczywisty sposób. Zwrócił też uwagę na sylwetkę samego Gombrowicza jako pisarza kanoniczego, a równocześnie jakby „odmieńca”, bowiem autor opowiadania znanego też jako Pamiętnik z okresu dojrzewania” jest powodem ciągłej analizy i niesłabnącej dyskusji o jego miejscu w kanonie literatury polskiej.

Na pierwszy rzut oka zdawałoby się, że jest to krótkie opowiadanie o miłości lub zauroczeniu, które staje się wręcz obsesyjne, opowieścią o wstydzie, który raz zadany – naznacza na całe życie, interpeluje tożsamość.

Półtoragodzinna dyskusja na temat tego opowiadania zaowocowała jednak innymi refleksjami. Było ono zabawne, zaskakujące, miejscami śmieszne. Nie nudziło, tylko zachęcało do dalszego czytania. Ale pokazało też, do czego może człowieka doprowadzić zawstydzenie go i upokorzenie. Uświadomiło nam, że wstyd nie powoduje wyobcowania, alienacji, lecz wręcz przeciwnie – napędza do działania, natrętnej aktywności.

Spotkanie to zdecydowanie należało do tych wyjątkowych. Nauczyliśmy się patrzyć głębiej. Zgodnie z zamiarem tytułu – „Lekcja czytania”- nauczyliśmy się czytać. Tym razem – naprawdę.

Tekst: Urszula Nowak 3D

Organizacja: prof. E.Kramarz

Opieka: prof. O.Błyskal

listopad 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  Aktualnie online: 6
Dzisiaj: 1340
W tym tygodniu: 13036
W sumie: 5004909

bip