Erasmus+ w II Liceum Ogólnokształcącym


II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego realizuje programy unijne, w których uczestniczą zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. W bieżącym roku szkolnym w ramach Erasmusa+ grupa składająca się z przedstawicieli kilku klas przez kilka dni gościła w uroczej miejscowości Denizli na wschodzie Turcji. W wymianie oprócz Sobieszczaków uczestniczyli także Hiszpanie, Turcy i Holendrzy.

Nadrzędnym tematem rozmów i warsztatów był problem uzależnień, które dotykają współczesnych młodych ludzi. Dyskutowano również na temat sposobów radzenia sobie w trudnych, stresujących sytuacjach oraz o sposobach przeciwdziałania wszelkim formom uzależnień. Dzięki międzynarodowemu towarzystwu wszyscy uczestnicy spotkania mogli ponadto rozwijać umiejętności interpersonalne oraz poszerzać kompetencje językowe, gdyż rozmowy toczyły się w języku angielskim i hiszpańskim, a nawet częściowo w języku tureckim i polskim.

Podczas wymiany uczniowie i ich opiekunowie mieli okazję zwiedzić miejsca, w których rozegrały się ważne wydarzenia z przeszłości. Były to historyczne miasta Pamukkale i Efez. Pierwsze z nich słynie obecnie z niezwykłych formacji skalnych oraz basenów Kleopatry, drugie, choć zniszczone przez trzęsienie ziemi, jest znane z ruin jednej z największych i najwspanialszych bibliotek starożytności oraz pozostałości świątyni Artemidy. Kojarzy się oczywiście również z Heraklitem – jońskim filozofem przyrody. Nieopodal można natknąć się na ruiny miasta, które według wierzeń starożytnych było zamieszkiwane przez samego Heraklesa, a w pobliżu znajdują się też miejsca związane z misyjną działalnością apostołów, zwłaszcza św. Jana oraz Dom Najświętszej Marii Panny, obok którego wytryska cudowne źródło. I tak obok siebie funkcjonują różne tradycje, kultury i wierzenia.

Podczas wymiany była też okazja do poznania kultury tureckiej, spróbowania specjałów miejscowej kuchni, wizyty w meczecie, zrobienia zakupów na tradycyjnym bazarze, ale również rozmowy z biskupem katolickim i zwiedzenia jednej z najstarszych świątyń chrześcijańskich w Izmirze, czyli starożytnej Smyrnie.

Kolejnymi działaniami w ramach tego projektu będą: spotkanie w Krakowie poświęcone sportowi, wizyta w Holandii koncentrująca się na współpracy z organizacjami pomagającymi w rozwiązywaniu problemu uzależnień oraz wyjazd do Walencji i wspólne tworzenie książki kucharskiej zawierającej przepisy potraw zdrowych i smacznych.

Organizacja: prof. Justyna Grzegorzyca

grudzień 2023
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031Aktualnie online: 7
Dzisiaj: 820
W tym tygodniu: 6736
W sumie: 4955890

bip