Wycieczka do Madrytu w ramach programu Erasmus+ Behind the Walls

W dniach 20-27 kwietnia br. w ramach projektu Erasmus+ Behind the Walls odbyła się wymiana uczniowska między Polską a Hiszpanią. Nasi koledzy z Hiszpanii, których mieliśmy okazję gościć w Krakowie w październiku poprzedniego roku, pokazali nam Madryt w niesamowity sposób oraz umożliwili zwiedzenie miejsc, do których ,,zwykły” turysta by nie dotarł. Dni spędzone w stolicy Hiszpanii dostarczyły nam niezapomnianych chwil, miłych wspomnień, a przede wszystkim nauczyły nas historii tego miejsca oraz panującej tam kultury, głównie dzięki mieszkaniu w domach hiszpańskich rodzin.

W szkole Instituto de Educación Secundaria Gabriel García Márquez w dzielnicy Hortaleza mieliśmy okazję poznawać hiszpańskie przysmaki tj. churros con chocolate, rosquillas, torrijas czy też tortilla de patatas. Również uczestniczyliśmy w zajęciach przygotowanych na temat opuszczonych i zaniedbanych miejsc oraz budynków, które dzięki renowacjom ponownie mogą służyć społeczności. Jest to m.in. Fabrica el Hielo (fabryka lodu), która została przerobiona na przestrzeń biurową. Mieliśmy również okazję wziąć udział w debatach oksfordzkich, podczas których rozważaliśmy pomysły na zagospodarowanie Silo de Hortaleza (kiedyś miejsce przechowywanie zboża).

Podczas wymiany udało nam się zwiedzić wiele miejsc. Odwiedziliśmy dwa najważniejsze muzea w Madrycie, czyli Museo Nacional del Prado oraz Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofia, w których widzieliśmy dzieła wielki artystów takich jak:  Francisco Goya, Salvador Dali, Pablo Picasso czy też El Greco. Również widzieliśmy pałac królewski Palacio Real oraz główny plac w Madrycie Plaza Mayor. Oprócz tego byliśmy również w największym parku w Madrycie Parque Retiro, gdzie znajduje się kryształowy pałac, w którym zazwyczaj są wystawy artystyczne.

Jednak, kiedy jest się w Madrycie obowiązkowym punktem do zobaczenia jest oddalone godzinę od stolicy małe miasteczko Toledo, również nazywane miastem trzech religii, które udało nam się zwiedzić pod koniec wymiany. Miasto to jest miejscem ważnych pod względem historycznym i religijnym katedr, świątyń i zabytków, a także wielu stylów architektonicznych. Jest to również miejsce, w którym żył i tworzył swoje dzieła znany artysta El Greco. Pod koniec wycieczki w Toledo każdy z nas miał szansę przejechać się tyrolką nad najdłuższą na Półwyspie Iberyjskim rzeką Tag, co dostarczyło nam wiele emocji.

Dzięki tej wymianie każdy z nas wzbogacił się o nowe doświadczenia i pamiętne wspomnienia. Dowiedzieliśmy się wielu rzeczy z takich dziedzin jak historia sztuki, geografia czy historia Hiszpanii i Madrytu, co zwiększyło naszą wiedzę na temat tego kraju i spowodowało, że każdy dobrze będzie wspominał ten wyjazd. 

Autor tekstu: Milena Kostrzewska, klasa 3c

Zdjęcia: Uczestnicy wymiany

Opieka i koordynacja programu: prof. Agata Reichert-Zaczek

maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  Aktualnie online: 17
Dzisiaj: 876
W tym tygodniu: 2984
W sumie: 4994857

bip