Jubileusz 140-lecia II LO. Wystawy prac uczniów towarzyszące obchodom 140-lecia szkoły

Wystawa hoc momentum znajdująca się na I piętrze szkoły prezentuje prace malarskie Miłosza Owsianowskiego ucznia klasy 2e (artystyczno-architektonicznej).

We wstępie do wystawy Miłosz pisze:

Mój ojciec, genialny malarz całe życie tworzył pomimo wojennego dzieciństwa i późniejszych radzieckich opresji. To on zaszczepił we mnie ziarenko artystycznej pasji. Malowanie jest dla mnie swoistą ucieczką od szarej rzeczywistości poprzez kreowanie własnej, pełnej barw i światła. Fascynują mnie dokonania dawnych mistrzów i na swojej drodze staram się podążać ich śladami. Sztuka nadaje waloru w moim życiu i uważam ją za nieodzowną część mnie.

Przy wejściu do szkoły zaprezentowane zostały prace fotograficzne absolwentki Julii Mostowik /matura 2023/ oraz uczennicy z klasy 3e /artystyczno-architektonicznej/ Hanny Kwapień, składające się na wystawę Sobek w moim obiektywie.

Zdjęcia przedstawiają dwa odmienne spojrzenia na szkołę – przez pryzmat detali i ludzi.  Hania w dokumencie towarzyszącym wystawie Fragmentarium /Urywki pisze: Koncepcja zakłada pokazanie Dwójki jako pewnych skrawków, urywków, odprysków rzeczywistości. Zdjęcia ułożone w dyptyki (nawiązanie do Dwójki) – przewrotnie ze sobą powiązane, ciasno wykadrowane, odwrócone – zwracają uwagę na elementy pozornie nieważne, mijane każdego dnia bezwiednie, ale będące nieodłączną częścią tego miejsca. Tworzące jego specyfikę, tożsamość i unikatowość. Dla uczniów, absolwentów i pracowników – rozpoznawalne, „nasze” i nie do pomylenia z niczym innym. Dla osób niezwiązanych z Dwójką – enigmatyczne i abstrakcyjne. Poprzez dualistyczne, fragmentaryczne kompozycje prezentowany jest punkt widzenia, w którym nawet najmniejsze detale mogą być pełne znaczenia i wpływać na nasze doświadczenie danego miejsca.

Julia poprzez swoje zdjęcia stara się uchwycić ważne chwile indywidualne i zbiorowe. Wydarzenia, ludzi, nastrój, przeżycia czyli to, co buduje codzienny i odświętny dzień Sobieszczaka. Przypomina o momentach jedynych ale i cyklicznych. Przywołuje czas przeszły wskazując na wagę tych chwil. Nie bez powodu są to zdjęcia czarno białe.

Zapraszamy!

Przygotowanie, aranżacja: prof. Anna Czepiec-Mączka

wrzesień 2023
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  Aktualnie online: 1
Dzisiaj: 972
W tym tygodniu: 10458
W sumie: 5015859

bip