Gala Mądrej Książki Roku 2023

Rozstrzygnięcie małopolskiego konkursu dla uczniów szkół średnich

W dniu 22 maja b.r. w ramach Copernicus Festival odbyła się w Muzeum Inżynierii i Techniki szósta gala konkursu organizowanego przez Uniwersytet Jagielloński Mądra Książka Roku 2023.

Jury w składzie: prof. dr hab. Małgorzata Radkiewicz z Instytutu Sztuk Audiowizualnych UJ, Milena Gumienny, właścicielka księgarni De Revolutionibus Books, Adrian Ochalik, absolwent wydziału aktorskiego AST i wieloletni współorganizator konkursu Mądra Książka Roku, Zofia Karpowicz z Pracownia Liternictwa i Typografii – ASP Kraków, Artur Więcek, pseud. „Baron”, reżyser i scenarzysta filmowy – w kategorii reklama książki popularnonaukowej przyznało III miejsce uczniom z II Liceum Ogólnokształcącego.

Zespół w składzie: Sara Piszczek /3e/, Wiktoria Strużycka /3e/, Emil Maćkowiak /3a/, Jędrzej Ziębicki /3e/ przygotowałreklamę dla książki „Tu jest Grecja! Antyk na nasze czasy”.

W konkursie uczestniczyły też, wykonując projekty okładek, uczennice Aniela Toporska /1e/, Julia Niemiec /3b/ i Zuzanna Kaczor /3e/.

Zwycięskie reklamy i okładki, a także pełną fotorelację można obejrzeć na stronie:

lub https://www.madraksiazkaroku.uj.edu.pl/wyniki-2024/

Serdecznie gratulujemy!

Historia naturalna przyszłości. Co prawa przyrody mówią o losie człowieka, Bebechy czyli ciało człowieka pod lupą, Sensacyjne życie ptaków. Pierzaste wampiry, tęczowe albatrosy i trujące przepiórki  oraz Chłopki. Opowieść o naszych babkach – to tytuły, które zostały wybrane Mądrymi Książkami Roku 2023. 23 maja w ramach Copernicus Festival 2024: Maszyna! zostały ogłoszone wyniki organizowanego od 2016 roku konkursu na najlepszą książkę popularnonaukową wydaną lub przetłumaczoną na język polski w ubiegłym roku.

Książki popularnonaukowe to nie tylko kluczowy element systemu popularyzacji nauki, ale przede wszystkim edukacji. To one dają nauczycielom i rodzicom niepowtarzalną szansę na podsycanie w młodych odkrywcach rodzących się pasji i zainteresowań. Pozwalają poszerzyć wiedzę przekazywaną w szkole i poznać najważniejsze dla ludzkości badania naukowe.

Organizatorem wydarzenia jest Uniwersytet Jagielloński – właściciel portalu Mądre Książki. Tegoroczni partnerzy to: Copernicus Festival, Gazeta Wyborcza, Program „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” w Uniwersytecie Jagiellońskim oraz księgarnia De Revolutionibus Books i portal Cafe Nauka.

Zdjęcia: Anna Wojnar

Koordynacja, opieka: prof. Anna Czepiec-Mączka

czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930Aktualnie online: 5
Dzisiaj: 458
W tym tygodniu: 11167
W sumie: 5016568

bip