Dziękujemy Panie Dyrektorze!

A każde drzewo, to okruch wieczności…

Wiesław Myśliwski, Drzewo

Pan Marek Stępski związany jest z II LO od 1980 roku. Początkowo uczył przysposobienia obronnego, następnie pełnił funkcję wicedyrektora, a od I IX 1991 objął stanowisko 13. dyrektora szkoły. Tylko raz w swojej nauczycielskiej karierze pełnił funkcję wychowawcy i, jak to wspominają jego podopieczni, spełnił się w tej roli doskonale. Od tego czasu trzykrotnie Ministerstwo, któremu podległe jest szkolnictwo, zmieniało nazwę, zmieniło się 19 ministrów oświaty, odbyły się 3 wielkie strajki nauczycielskie.

Po 32 latach prowadzenia szkoły przez Pana Marka Stępskiego nadszedł moment przejścia na emeryturę… Podczas uroczystości pożegnania na terenie szkoły został zasadzony kasztanowiec symbolizujący obfitość i urodzajność oraz ciepło, piękno i sztukę, ma również właściwości chroniące przed złem. Od 27 października 2023r. będzie  stanowił żywy pomnik tego, czego dokonał Pan Dyrektor.

Korona

Koronę, czyli część drzewa najbardziej widoczną, niewątpliwie stanowi Festiwal Małych Form Teatralnych. Pan Dyrektor „zaraził się sztuką” zanim podjął pracę w II LO. Już na studiach działał w  Klubie Studenckim „Bakałarz”, współtworzył kabarety Chwila oraz KM2-Z, prowadził imprezy estradowe, brał udział w kursach aktorskich.  Zdobytym doświadczeniem dzielił się z innymi. Jako student ostatniego roku pedagogiki w Wyższej Szkole Pedagogicznej został poproszony  o pomoc przy realizacji spektaklu jednej z klas startujących w FMFT. Ulotne obcowanie z Festiwalem sprawiło, że  zaraz po objęciu funkcji dyrektora bezpośrednio włączył się do organizacji FMFT. Pierwszym prawdziwym kontaktem Pana Marka Stępskiego z Festiwalem stało się  przygotowanie sztuki pod tytułem „Syndykat Mikołajów”- ostrej satyry na władzę absolutną. Ryzykowne przedsięwzięcie zostało docenione przez jury. Po raz pierwszy w historii Festiwalu przyznano nagrodę Grand Prix. Od tego momentu Pan Dyrektor  łączył się z Festiwalem  jako reżyser, aktor, konferansjer czy członek jury. A sam Festiwal stał się ewenementem na skalę ogólnopolską, jednocząc jak wielką rodzinę aktorów, uczniów, nauczycieli, pracowników i absolwentów II LO.

Pień

Pień to sukcesy. Sukcesy całej społeczności szkolnej.  Pan Dyrektor podtrzymywał  trend plasowania się dwójki na najwyższych miejscach w rankingach szkół. Mobilizował uczniów i nauczycieli w przygotowaniach  do egzaminów maturalnych, by ich wyniki były jak najlepsze. O sukcesie szkoły świadczą najwyższe miejsca uczniów w olimpiadach, konkursach przedmiotowych, konkursach artystycznych oraz zawodach sportowych. Aktywizował uczniów i nauczycieli do udziału w wydarzeniach  na terenie szkoły, w regionie, w wymiarze ogólnokrajowym, jak i międzynarodowym. Za kadencji Pana Dyrektora w 2005r.  został reaktywowany chór szkolny, prowadzony przez zawodową dyrygentkę, absolwentkę II LO. Do teraz chór zdobywa najwyższe miejsca w konkursach i przeglądach, a w ciągu roku  szkolnego uświetnia  uroczystości i wydarzenia szkolne. Pan Dyrektor współdziałał  z wszelakimi instytucjami, rodzicami uczniów i absolwentami, którzy zajmują eksponowane stanowiska, by podnieść poziom kształcenia i zagwarantować młodzieży rozwój umiejętności, talentów i pasji. Przy wsparciu nauczycieli nawiązywał  współpracę z krakowskimi uczelniami, które objęły patronatem profilowane klasy, teatrami, muzeami i instytucjami kultury. Wyjątkowo mocno starał się, by szkoła szła z duchem czasu, a uczniowie mieli najlepsze warunki do pracy.  Wyposażył sale w sprzęt multimedialny, stworzył laboratorium druku 3D, a przede wszystkim w roku 2008/2009 została udostępniona uczniom  nowoczesna hala sportowa z siłownią, salą lustrzaną, salą teatralną oraz szatniami i  zapleczem sanitarnym. Budowa hali była największą inwestycją od początku powstania głównego budynku szkoły. Potrzeba stworzenia takiego miejsca wynikała poniekąd z zamiłowania Pana Dyrektora do sportu. Od 1996r. zainicjowana została nowa cykliczna impreza sportowa Święta Wojna- mecz piłki nożnej między II Liceum  a I Liceum. Rok później odbył się pierwszy Turniej Gwiazdkowy, w późniejszych latach Turniej Noworoczny  rozgrywany między drużynami siatkówki i koszykówki II Liceum i V Liceum. Pan Dyrektor  żywo kibicował naszej młodzieży i cieszył się z jej sukcesów. Zawsze doceniał wszelakie osiągnięcia uczniów, dlatego od 2000/2001r. rozpoczął trwającą do obecnych czasów tradycję wręczania Szabli Sobieskiego z napisem Optimus optimorum najlepszemu absolwentowi szkoły.

Korzenie

Korzenie- to tradycja, a Pan Dyrektor zawsze podkreślał, że należy iść z duchem nowoczesności, ale nie zapominać o przeszłości. Dawał temu wyraz, przywołując pamięć o absolwentach. Podczas ważnych uroczystości miały miejsce odsłonięcia i poświęcenia tablic  memoratywnych: Bohdana Różyckiego i Marka Kublińskiego, którzy oddali swoje życie w walce z komunistycznym zniewoleniem, Edwarda i Rogera Raczyńskich, którzy byli wybitnymi mężami stanu, Arnolda Szyfmana, twórcy i wieloletniego dyrektora Teatru Polskiego w Warszawie, Aleksandra hr. Skrzyńskiego, który był Premierem RP i dwukrotnym ministrem spraw zagranicznych, Jana hr. Szembeka, dyplomaty i wiceministra spraw zagranicznych oraz jego brata ks. Włodzimierza hr. Szembeka, męczennika obozu w Auschwitz.  Od 1997r. szkoła ma własną stronę internetową, która m.in. promuje pamięć o przeszłości II LO.  Pan Dyrektor z niezwykłą starannością planował liczne uroczystości związane z jubileuszami szkoły, ślubowaniem klas pierwszych, goszczeniem wybitnych osób ze świata nauki, kultury czy polityki. Do tradycji szkolnej należy również wydawanie ksiąg pamiątkowych, w których znajduje się wiele wzruszających wspomnień absolwentów, artykułów na temat historii szkoły czy bieżących sprawozdań z działalności II LO.

Grunt

Tylko na dobrym gruncie wyrośnie silne drzewo, a tym gruntem są ludzie: nauczyciele, pracownicy, uczniowie, rodzice, przyjaciele szkoły. W ich rękach zostaje to, co stworzył lub inicjował Pan Dyrektor. Postaramy się, aby najważniejsze wartości przetrwały i rosły w siłę. Zadbamy o sukcesy, tradycję i  dobre imię II LO. Panie Dyrektorze, to jest Pana drzewo!

Pracownicy II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie

Listopad 2023
P W Ś C P S N
« Paź   Gru »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  Aktualnie online: 1
Dzisiaj: 307
W tym tygodniu: 2724
W sumie: 4930110

bip