Lekcja literatury z Wojciechem Bonowiczem

8 marca klasa 1h miała przyjemność spotkać się z Wojciechem Bonowiczem: poetą, publicystą i dziennikarzem, aby na podstawie tekstu amerykańskiego pisarza Georgea Saundersa pt. „Umiem mówić! ™” porozmawiać o przerażającej wizji świata, związanej z  niepohamowanym rozwojem technologii.
Analiza i interpretacja tego tekstu, napisanego w formie listu pracownika firmy produkującej urządzenie „przyspieszające” mówienie u niemowląt, pozwala dostrzec niebezpieczeństwa związane z bezrefleksyjną automatyzacją rzeczywistości, która pozbawia człowieka zdolności do refleksji i odbiera zdrowie. Pokazuje ponadto mechanizmy działania rynku, manipulację w celu zwiększenia zysków, wybujałe ambicje znacznej części społeczeństwa, w tym rodziców, którzy za wszelką cenę chcą przyspieszyć rozwój dziecka, by w przyszłości odniosło sukces. Okazało się również, że ten, napisany przed laty tekst, staje się z upływem czasu coraz bardziej aktualny. Współczesne nastolatki, które nie wyobrażają sobie życia bez urządzeń elektronicznych, szybko się uzależniają od technologii, ale potrzebują również kontaktu z rówieśnikami i światem zewnętrznym, co najdobitniej pokazała pandemia.
To spotkanie było niezwykle inspirujące i pokazało, że w trakcie dyskusji można dotrzeć do głębszych warstw i znaczeń tekstu.

George Saunders jest amerykańskim pisarzem, który urodził się 2 grudnia 1958 roku. W 1988 roku otrzymał tytuł magistra kreatywnego pisania, na Uniwersytecie Syracuse. Autor podjął współpracę z popularnymi magazynami, do których można zaliczyć „The New Yorker”, „GQ” i „The Guardian”. Od 1997 roku pracuje na Uniwersytecie Syracuse, gdzie prowadzi zajęcia z kreatywnego pisania.
George Saunders zajmuje się pisaniem opowiadań, powieści, nowel i książek dla dzieci. Autor w swoich powieściach potępia kulturę korporacyjną, potęgę mediów i powszechny konsumpcjonizm. Jest autorem takich książek, jak: „Sielanki”, „10 grudnia” czy „Lincoln w Bardo”. W tych publikacjach, można dostrzec niezwykły humor autora, który w satyryczny sposób prowadzi fabułę powieści.
Georgowi Saundersowi zostało przyznane wiele prestiżowych wyróżnień. Największym osiągnięciem pisarza, było zdobycie nagrody Man Booker Prize, w 2017 roku za powieść pt. „Lincoln w Bardo”. W 1997 roku George Saunders został laureatem nagrody O. Henry Award. Autor doceniony został również za napisane opowiadanie pt. „CommComm”, za które w 2006 roku otrzymał World Fantazy Award. Pisarz nominowany był do takich nagród, jak National Book Award i The Story Prize. Jeden z  najważniejszych współczesnych pisarzy amerykańskich.

Autor tekstu: Antonina Sieńko, klasa 1h
Organizacja: prof. Anna Czepiec-Mączka, prof. Ewa Wach-Czubińska
Zdjęcia: prof. Anna Czepiec-Mączka

marzec 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031Aktualnie online: 3
Dzisiaj: 14
W tym tygodniu: 9420
W sumie: 4965485

bip