Relacja pani prof. Anny Stonawskiej z Oxfordu

Rok szkolny 2016/2017 rozpoczął się dla prof. Anny Stonawskiej w niekonwencjonalny sposób. Po wielu latach pracy w szkole zamiast zacząć uczyć, jak przystało na nowy rok szkolny, sama zasiadła w ławce szkolnej i to niebyle gdzie, bo w Oxfordzie, Anglia. Wzięła  udział w dwutygodniowym kursie dla nauczycieli, organizowanym w ramach programu POWER SE, o wdzięcznym tytule „ Nauczyciel drogowskazem młodego Europejczyka”.


Kurs, 46 godzin w ciągu dwóch tygodni, miał na celu przypomnieć, niektórych nauczyć, jakie metody nauczania stosować, żeby nie zanudzić młodego Europejczyka, ale zachęcić i zmotywować do nauki nie tylko języka angielskiego, ale również innych przedmiotów, jak np. chemii czy ekonomii. Grupa składała się z nauczycieli z różnych krajów Europy Zachodniej i Środkowej, byli również nauczyciele z Turcji. Kurs zorganizowany był w sposób doskonały: różnorodne metody, włączając w to taniec, muzykę, quizy, a nawet gry hazardowe (obstawianie punktacją poprawności gramatycznej zdań), pozwoliły zachwycić się profesjonalizmem i poziomem nauczania Anglików, do czego zresztą pani Profesor była przyzwyczajona i doświadczyła wielokrotnie podczas swoich poprzednich pobytów Anglii.

Sam Oxford, piękne średniowieczne miasto ze światowej sławy uniwersytetem, założonym w XIII w., zachwycał i pozwalał odkryć miejsca związane z historią powszechną (miejsce gdzie spalono na stosie arcybiskupa Canterbury Tomasza Cranmera, XVI w. na polecenie królowej Marii I Tudor), jak również Christ Church College założonego przez kardynała Tomasza Wolsey’a, a po jego śmierci, dokończonego przez samego króla Henryka VIII.

W tym miejscu mieszkała słynna Alicja z Krainy Czarów i tutaj powstała powieść jej poświęcona, a napisana przez profesora matematyki w Uniwersytecie Oxfordzkim, Charles Lutwige Dodgson’a, pod pseudonimem Lewis Caroll. Tam też znajduje się ogród do którego nie mogła wejść, a który dziś można zobaczyć przez uchylone wrota. Tam również patrzy na zwiedzających z witrażu kościelnego siostra Alicji. Kurs i pobyt w Oxfordzie dodał pani Profesor Annie Stonawskiej pokłady energii i entuzjazmu, co jest tak niesłychanie ważne dla każdego nauczyciela.

grudzień 2016
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  Aktualnie online: 3
Dzisiaj: 291
W tym tygodniu: 11000
W sumie: 5016401

bip