Cykl spotkań organizowanych przez bibliotekę szkolną II LO. Moje fascynacje czytelnicze. Opowiem o …

7 grudnia b.r. na zaproszenie prof. Anny Czepiec-Mączki w ramach projektu prowadzonego przez bibliotekę szkolną Moje fascynacje czytelnicze. Opowiem o …, mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole prawdziwego człowieka renesansu w dziedzinie literatury, który nie boi się tworzyć tekstów różniących się od siebie zarówno formą jak i tematyką. Wojciech Bonowicz – poeta, publicysta, dziennikarz. Wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość, recenzował książki w programie „Sztuka czytania”, obecnie współpracuje z miesięcznikiem Znak oraz Tygodnikiem Powszechnym.

Z autorem rozmawialiśmy tylko 45 minut, ale te trzy kwadranse przyniosły wiele refleksji. Jedna z nich dotyczyła oszczędności słowa. Wojciech Bonowicz znany jest z krótkich, lakonicznych tekstów, część z nich mieliśmy okazję usłyszeć podczas spotkania. Oto jeden z nich:

„Medium”  Wiem co jest święte. Nie wiem co jest grane.

Poeta dał się poznać jako osoba otwarta i niezwykle sympatyczna. Zaproponował nam rozpoczynanie dnia od spotkania ze słowem – od przeczytania wiersza, myśli, cytatu, który zainspiruje nas do działania w ciągu dnia, skłoni do refleksji. W trakcie rozmowy podjęliśmy również temat pisania o religii i o ludziach związanych z wiarą (W. Bonowicz jest autorem biografii ks. Józefa Tischnera, rozmów z o. Leonem Knabitem). Wspólnie zauważyliśmy jak silnie może na nas oddziaływać drugi człowiek i jego pozytywne nastawienie do życia. Zaproszony gość podzielił się z nami również swoimi fascynacjami czytelniczymi. Na długiej liście znajdują się między innymi tacy autorzy jak.: John Maxwell Coetzee, Raymond Carver, Jiri Kolar, Stanisław Jerzy Lec Sławomir Mrożek, Wisława Szymborska, Andrzej Bursa.

Spotkanie zaowocowało pomysłem warsztatów poświęconych tematyce szeroko pojętego dziennikarstwa. Bardzo dziękujemy Panu Wojciechowi Bonowiczowi za poświęcony czas i podzielenie się z nami swoimi fascynacjami czytelniczymi oraz własną poezją.

Prowadzenie spotkania: Aleksandra Filipek, klasa 3j i Anna Kulma, klasa 2j
Zdjęcia: Aleksandra Hajdas, klasa 3j
Tekst: Anna Kulma, klasa 2jFundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie jest wśród 70 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2018 i przysługuje mu tytuł "Złotej Szkoły 2018"

Grudzień 2017
P W Ś C P S N
« Lis   Sty »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Aktualnie online: 4
Dzisiaj: 2034
W tym tygodniu: 11937
W sumie: 2772540
bip