Tydzień Zdrowia Psychicznego w II LO


10 października obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego pod hasłem „Zdrowie psychiczne w nierównym świecie”

Dzień ten ustanowiony został w 1992 r. przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego (World Federation for Mental Health) z inicjatywy sekretarza generalnego organizacji Richarda Huntera.

Początkowo Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego nie miał określonego charakteru. Za generalne cele przyjęto upowszechnienie polityki zdrowia psychicznego oraz edukację społeczną w zakresie profilaktyki zaburzeń emocjonalnych i psychicznych. Według Światowej Organizacji Zdrowia zaburzenia psychiczne stają się jednym z głównych problemów zdrowotnych, powodujących niesprawność życiową ludzi. Wzrost ryzyka zachorowań jest nierozerwalnie związany z rozwojem cywilizacyjnym, dynamicznym tempem życia, przewlekłym stresem i długotrwałym brakiem wypoczynku. Taki tryb życia skutkuje pojawianiem się nerwic i innych zaburzeń lękowych, depresji oraz psychoz. Zaburzenia psychiczne wpływają na pogorszenie funkcjonowania w pracy, zagrażają rodzinie, wielokrotnie są przyczyną samobójstw.
Obecnie WHO szacuje, że zaburzenia psychiczne dotyczą już co piątej osoby na świecie.

Na całym świecie pandemia COVID-19 odciska straszliwe piętno na zdrowiu psychicznym ludzi.
Bez zdecydowanego działania wpływ na zdrowie psychiczne może trwać znacznie dłużej niż sama pandemia.


W końcu zaczynamy dostrzegać, że nie ma zdrowia bez zdrowia psychicznego.
Organizacja Narodów Zjednoczonych wraz z partnerami z globalnej społeczności zajmującej się zdrowiem psychicznym wprowadza nowe wytyczne i opracowuje nowe narzędzia w celu poprawy zdrowia psychicznego. To są pozytywne kroki – ale przed nami długa droga.
Z tej okazji w naszej szkole w dniach 11.10 – 15.10 odbywał się Tydzień Zdrowia Psychicznego.

Wydarzenie otwarte zostało wykładem prof. dr hab. Dominiki Dudek – kierownikiem Katedry Psychiatrii i Kliniki Psychiatrii Dorosłych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalistką w zakresie psychiatrii klinicznej, zaburzeń depresyjnych oraz choroby dwubiegunowej. Pani Profesor pełni również funkcję redaktor naczelnej czasopisma „Psychiatria Polska”, a także jest prezesem-elektem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego na lata 2022–2025. Wykład Pani Profesor dotyczył zaburzeń depresyjnych i spotkał się z ogromnym zainteresowaniem ze strony młodzieży. Prof. Dudek przybliżyła charakterystykę choroby. Zaznaczyła istotne różnice między smutkiem a depresją. Wskazała również niepokojące sygnały mogące świadczyć o zachorowaniu.

W trakcie trwania wydarzenia w szkole były udostępnione plakaty profilaktyczne dotyczące m.in. higieny zdrowia psychicznego, zaburzeń depresyjnych, radzenia sobie ze stresem oraz plakaty prezentujące adresy i telefony instytucji pomocowych. Na korytarzach rozdawane były również karteczki z obrazkotreapią prezentujące cytaty i grafikę związaną ze zdrowiem psychicznym, a także ulotki z danymi instytucji pomocowych

Cenną inicjatywą było udostępnienie anonimowych wypowiedzi uczniów naszej szkoły, którzy uczęszczają na psychoterapię. Młodzież podzieliła się pozytywnymi doświadczeniami związanymi z podjęciem terapii i w ten sposób zachęcała kolegów do skorzystania z tej formy leczenia.

Ważną częścią Tygodnia Zdrowia Psychicznego było rozpoczęcie cyklu prelekcji zespołu psychologiczno – pedagogicznego nt. zdrowia psychicznego. Pani psycholog Ewa Adamus oraz pani pedagog Magdalena Czaderska prowadzą zajęcia nt. tego, czym jest psychoterapia i jak może nam pomóc , zaburzeń odżywiania oraz budowania poczucia własnej wartości.

Organizacja i koordynacja wydarzenia: Szkolny Zespół Psychologiczno – Pedagogiczny
Obsługa fotograficzna: Marlena Pec kl. 3H
Pomoc w organizacji: uczniowie kl. 3h

Listopad 2021
P W Ś C P S N
« paź    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Aktualnie online: 12
Dzisiaj: 629
W tym tygodniu: 1787
W sumie: 4072316

bip