Współpraca z Krakowską Akademią im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego

W bieżącym roku szkolnym klasa 1H (profil medialno – prawny) miała okazję dwukrotnie gościć w gmachu Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

11 grudnia 2023 roku uczniowie wysłuchali wykładu dr Renaty Pawlik z Wydział Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych, sędzi w Sądzie Rejonowym w Katowicach, zatytułowanego „Konstytucyjne podstawy prawa karnego”. W jego trakcie słuchacze mieli możliwość zadawania pytań, natomiast prelegentka w niezwykle ciekawy i przystępny sposób wyjaśniała zagadnienia dotyczące prawa karnego. Następnie uczniowie uczestniczyli w zajęciach poświęconych emisji głosu, dowiedzieli się, jak poprawnie operować głosem oraz jak prezentować się podczas przemawiania. Pracowali również w studiu, nagrywali krótkie wypowiedzi i razem z prowadzącą zajęcia przysłuchiwali je, by następnie ocenić efekty i poznać zdanie profesjonalisty dotyczące dykcji i artykulacji.

Kolejna wizyta na uczelni miała miejsce 16 kwietnia 2024. Tego dnia klasa 1H miała przyjemność uczestniczyć w wykładzie i warsztatach prowadzonych przez dr Kingę Piwowarską i cztery studentki Wydziału Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych: p. Agnieszkę Mazur, p. Julię Pawlak, p. Judytę Sokół i p. Barbarę Szarek – absolwentkę naszej szkoły. Zajęcia były poświęcone działalności młodych osób w Internecie i obejmowały zagadnienia związane z legalną pracą, zakładaniem działalności gospodarczej, osiąganiem zysków, współpracą z reklamodawcami, uzyskiwaniem zgód na publikację treści oraz rolą przedstawiciela ustawowego. W trakcie spotkania poruszono kwestie związane z prawnymi aspektami wykorzystywania dzieci w środowisku internetowym. Rozmawiano także na temat form działalności zarobkowej w Internecie oraz rejestrowania działalności internetowej. Na koniec skupiono się na temacie hejtu w Internecie i jego konsekwencji prawnych. Podczas zajęć wywiązała się dyskusja, która dała uczestnikom możliwość przedstawienia własnego stanowiska w omawianych kwestiach Natomiast ostatnie w tym dniu zajęcia, które poprowadził dr Dariusz Baran, miały formę warsztatów dziennikarskich. Ćwiczenia, które wykonywali uczniowie, skupiały się na zmianach zachodzących w dziennikarstwie na przestrzeni ostatnich lat i prezentowały różne formy manipulacji informacjami w mediach. Po wysłuchaniu krótkiego wykładu uczniowie pracowali w podzespołach, zbierali informacje, porównywali je, oceniali rzetelność podanych faktów. Przeprowadzili również własne eksperymenty, które pozwoliły im w praktyce poznać rodzaje manipulacji stosowane w Internecie. Po całym dniu warsztatów mieli poczucie, że interesująco i twórczo spędzili czas.

Współpraca z Akademią im Andrzeja Frycza Modrzewskiego, która rozpoczęła się w roku szkolnym 2022/2023, będzie kontynuowana w kolejnych latach. Będą w niej uczestniczyć uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich klas o profilu medialno-prawnym.

Opieka: prof. Ewa Wach-Czubińska

maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  



Aktualnie online: 2
Dzisiaj: 108
W tym tygodniu: 6016
W sumie: 5121990

bip