Po raz kolejny radością i dumą przedstawiamy uczniów II LO nagrodzonych na uroczystości zakończenia Olimpiady Ochrony Środowiska i Chemii Zrównoważonego Rozwoju oraz Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Chemicznej:
Finalistka Olimpiady Ochrony Środowiska i Chemii Zrównoważonego Rozwoju:
Małgorzata Guśtak (4c) – opieka prof. Agata Zegar
Laureaci Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Chemicznej – klasy maturalne:
Łucja Frączek (4c) – opieka prof. Agata Zegar
Jacek Kawalec (4b) – opieka prof. Barbara Pac
Julia Król (4g) – opieka prof. Agata Patriak
Kacper Kuć (4b) – opieka prof. Barbara Pac
Miłosz Kudlik (4c) – opieka prof. Agata Zegar
Olga Ostafin (4c) – opieka prof. Agata Zegar
Karol Waśniowski (4b) – opieka prof. Barbara Pac
Michał Wierzbicki (4b) – opieka prof. Barbara Pac
Kamil Zontek (4b) – opieka prof. Barbara Pac
Laureat Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Chemicznej – klasy przedmaturalne:
Yehor Romanow (3b) – opieka prof. Agata Zegar

Na zdjęciu (od lewej): Łucja Frączek, Olga Ostafin, Yehor Romanow, Małgorzata Guśtak, Miłosz Kudlik, Jacek Kawalec, Kamil Zontek, Michał Wierzbicki, Karol Waśniowski, Kacper Kuć.
Olimpiada Ochrony Środowiska i Chemii Zrównoważonego Rozwoju współorganizowana przez Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, należy do grona olimpiad tematycznych Ministerstwa Edukacji Narodowej. Udział w niej wymaga od uczniów nie tylko rozległej wiedzy teoretycznej i umiejętności analitycznego myślenia, ale także kompetencji praktycznych, w tym sprawności w pracy laboratoryjnej.
Osiągnięcie tytułu laureata tej olimpiady wiąże się z bardzo wymiernymi korzyściami. Laureaci uzyskują najwyższy wynik w postępowaniu rekrutacyjnym na kierunki Uniwersytetu Jagiellońskiego, w których uwzględniana jest chemia, natomiast finaliści otrzymują 100% wyniku z chemii w rekrutacji na studia na UJ.
Olimpiada Wiedzy Chemicznej z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego to ogólnopolski konkurs organizowany przez Wydział Chemii UJ oraz Fundację Nauka i Wiedza, skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych. Organizowany jest na dwóch poziomach – osobno dla uczniów klas przedmaturalnych i klas maturalnych. Dla laureatów będących uczniami klas maturalnych przewidziano dodatkową nagrodę w postaci maksymalnego wyniku kwalifikacji rekrutacyjnej na stacjonarne studia pierwszego stopnia na kierunkach: Chemia, Chemia MedycznaorazChemia Zrównoważonego Rozwoju na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Olimpiada Wiedzy Chemicznej cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem młodzieży z całej Polski – w tegorocznej edycji wzięło udział ponad 7000 uczestników.
Serdecznie gratulujemy wszystkim Laureatom!
Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 29 maja na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Dla wyróżnionych uczniów był to dzień pełen naukowych inspiracji i wyjątkowych doświadczeń. Program rozpoczął się wykładem Pani prof. Bożeny Pawłowskiej zatytułowanym „Dlaczego królowa jesiennych kwiatów zauroczyła Profesora?”. Następnie uczestnicy wzięli udział w zajęciach laboratoryjnych prowadzonych przez pracowników naukowych w różnych pracowniach Wydziału Chemii UJ.
Galę wręczenia nagród poprowadził Przewodniczący Komitetów Głównych olimpiady i konkursu, dr Karol Dudek-Różycki. Zgromadzonych gości powitał Dziekan Wydziału Chemii UJ, prof. Piotr Pietrzyk. Następnie Pan dyr. Piotr Otrębski odczytał list skierowany do uczestników przez Panią Minister Barbarę Nowacką.
Podczas uroczystości głos zabrali również: Małopolska Kurator Oświaty Gabriela Olszowska, Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Krakowa Iwona Chamielec, Pełnomocniczka Miasta Krakowa dr Bogna Halska-Pionka, a także Dyrektor Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, prof. Krzysztof Stopka.
Zwieńczeniem gali było wręczenie laureatom zasłużonych nagród i zaświadczeń. Uroczystość zakończył wykład Pana prof. Wacława Makowskiego pt. „Chemia piękna”.





















Fotografie z tego wydarzenia wykonała i udostępniła nam dr Beata Wyżga – absolwentka II LO.
Gdynia Science Slam oraz Poznań Science Slam to konferencje popularnonaukowe, których celem jest stworzenie młodym ludziom przestrzeni do prezentacji własnych osiągnięć — przeprowadzonych badań, wykonanych analiz czy zbudowanych konstrukcji — a także wspieranie ich w dalszym rozwoju naukowym.
W tegorocznej, trzeciej edycji Gdynia Science Slam udział wzięło dwóch uczniów naszej szkoły: Krzysztof Florek (3b) oraz Stanisław Matuszewski (3b).
Krzysztof zaprezentował wystąpienie poświęcone wzajemnym zależnościom między badaniami próbek konsumenckich a geopolityką. Z kolei Stanisław przedstawił zagadnienie prądu elektrycznego jako ruchu cząstek elementarnych, ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania zjawisk kwantowych w elektrotechnice. Obie prezentacje stały na bardzo wysokim poziomie.
Pod koniec konferencji jury w składzie: dr Tomasz Kijewski, dr Natalia Szymańska oraz prof. Tymon Zielińskiwyłoniło zwycięzców. Pierwsze miejsce zajął Krzysztof Florek, zostając laureatem konferencji.




Obaj uczniowie reprezentowali naszą szkołę również podczas trzeciej edycji Poznań Science Slam. W wydarzeniu wzięło udział dziesięciu wybranych uczniów szkół średnich z całej Polski, którzy zaprezentowali publiczności swoje projekty badawcze oraz fascynujące zagadnienia naukowe w formie krótkich, przystępnych prelekcji. Wystąpienia oceniało profesjonalne jury, w którego skład weszli: prof. UAM dr hab. Beata Messyasz, mgr Małgorzata Dembska, prof. UAM dr hab. Patryk Konieczny, dr inż. Maciej Obstorazdr Radosław Wilde.
Krzysztof Florek zaprezentował prelekcję zatytułowaną „Jak zbudować gwiazdę w garażu?”, poświęconą fuzji jądrowej, warunkom jej zachodzenia oraz budowie amatorskiego reaktora fuzyjnego. Podstawą prezentacji był projekt urządzenia, które Krzysztof skonstruował wspólnie z Norbertem Krzaczyńskim (2a). Norbert odpowiadał za część elektroniczną konstrukcji, natomiast Krzysztof zajmował się pozostałymi etapami jej budowy. Za swoje wystąpienie Krzysztof otrzymał wyróżnienie.
Stanisław Matuszewski ponownie podjął temat prądu elektrycznego jako ruchu cząstek elementarnych oraz zastosowania zjawisk kwantowych w elektrotechnice. Jego prezentacja została oceniona najwyżej przez jury, dzięki czemu zdobył pierwsze miejsce.
Obaj prelegenci wykazali się imponującą wiedzą, umiejętnością jasnego przedstawiania skomplikowanych zagadnień oraz dużą swobodą wystąpień publicznych. Serdecznie gratulujemy Krzysztofowi i Stanisławowi udziału w obu konferencjach oraz odniesionych sukcesów. Gratulacje kierujemy również do Norberta Krzaczyńskiego za wkład w budowę urządzenia, które stało się podstawą jednej z prezentacji.
Życzymy wszystkim dalszego rozwoju naukowych pasji oraz kolejnych sukcesów!