Sukcesy Sobieszczaków na konferencjach naukowych Science Slam

Gdynia Science Slam oraz Poznań Science Slam to konferencje popularnonaukowe, których celem jest stworzenie młodym ludziom przestrzeni do prezentacji własnych osiągnięć — przeprowadzonych badań, wykonanych analiz czy zbudowanych konstrukcji — a także wspieranie ich w dalszym rozwoju naukowym.

W tegorocznej, trzeciej edycji Gdynia Science Slam udział wzięło dwóch uczniów naszej szkoły: Krzysztof Florek (3b) oraz Stanisław Matuszewski (3b).

Krzysztof zaprezentował wystąpienie poświęcone wzajemnym zależnościom między badaniami próbek konsumenckich a geopolityką. Z kolei Stanisław przedstawił zagadnienie prądu elektrycznego jako ruchu cząstek elementarnych, ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania zjawisk kwantowych w elektrotechnice. Obie prezentacje stały na bardzo wysokim poziomie.

Pod koniec konferencji jury w składzie: dr Tomasz Kijewski, dr Natalia Szymańska oraz prof. Tymon Zielińskiwyłoniło zwycięzców. Pierwsze miejsce zajął Krzysztof Florek, zostając laureatem konferencji.

Obaj uczniowie reprezentowali naszą szkołę również podczas trzeciej edycji Poznań Science Slam. W wydarzeniu wzięło udział dziesięciu wybranych uczniów szkół średnich z całej Polski, którzy zaprezentowali publiczności swoje projekty badawcze oraz fascynujące zagadnienia naukowe w formie krótkich, przystępnych prelekcji. Wystąpienia oceniało profesjonalne jury, w którego skład weszli: prof. UAM dr hab. Beata Messyasz, mgr Małgorzata Dembska, prof. UAM dr hab. Patryk Konieczny, dr inż. Maciej Obstorazdr Radosław Wilde.

Krzysztof Florek zaprezentował prelekcję zatytułowaną „Jak zbudować gwiazdę w garażu?”, poświęconą fuzji jądrowej, warunkom jej zachodzenia oraz budowie amatorskiego reaktora fuzyjnego. Podstawą prezentacji był projekt urządzenia, które Krzysztof skonstruował wspólnie z Norbertem Krzaczyńskim (2a). Norbert odpowiadał za część elektroniczną konstrukcji, natomiast Krzysztof zajmował się pozostałymi etapami jej budowy. Za swoje wystąpienie Krzysztof otrzymał wyróżnienie.

Stanisław Matuszewski ponownie podjął temat prądu elektrycznego jako ruchu cząstek elementarnych oraz zastosowania zjawisk kwantowych w elektrotechnice. Jego prezentacja została oceniona najwyżej przez jury, dzięki czemu zdobył pierwsze miejsce.

Obaj prelegenci wykazali się imponującą wiedzą, umiejętnością jasnego przedstawiania skomplikowanych zagadnień oraz dużą swobodą wystąpień publicznych. Serdecznie gratulujemy Krzysztofowi i Stanisławowi udziału w obu konferencjach oraz odniesionych sukcesów. Gratulacje kierujemy również do Norberta Krzaczyńskiego za wkład w budowę urządzenia, które stało się podstawą jednej z prezentacji.

Życzymy wszystkim dalszego rozwoju naukowych pasji oraz kolejnych sukcesów!

czerwiec 2026
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Społeczny Komitet Odnowy Zabytków