330. rocznica śmierci Króla Jana III Sobieskiego

Dnia 17 czerwca 1696 roku w swojej ukochanej rezydencji w Wilanowie zmarł król Jan III Sobieski. Wiadomości o śmierci monarchów i ich pogrzebach – ze względu na strategiczny dla sytuacji politycznej charakter tych wydarzeń – były jednymi z tych, które docierały na dwory europejskie najszybciej. Jednakże na relację z pochówku Jana III przyszło czekać znacznie dłużej. Dopiero półtora roku po śmierci władcy jego ciało złożono w kościele Kapucynów w Warszawie, a w roku 1734 – w krypcie katedry na Wawelu.

W dniu 17 czerwca 2026 roku obchodziliśmy 330 rocznicę śmierci króla Jana III Sobieskiego – znakomitego stratega, jednego z najwybitniejszych władców w dziejach świata, zwycięzcy pod Wiedniem (1683r.), obrońcy chrześcijańskiej Europy. W tym dniu uczniowie klasy 2b pod opieką prof. Anny Szot-Gębarowskiej oraz 2d pod opieką prof. Elżbiety Potępy-Karkoszki wraz z dyrektor Wiolettą Nogaj uczestniczyły w obchodach 330. rocznicy śmierci Króla Jana III Sobieskiego – Patrona naszej szkoły.

Obchody rozpoczęły się przy Kościele Mariackim w Krakowie, pod płaskorzeźbą upamiętniającą Jana III Sobieskiego. Szczególnym momentem był uroczysty przemarsz Traktem Królewskim na Wawel. Kulminacją obchodów była Msza Święta w Katedrze Wawelskiej oraz krótka modlitwa przy sarkofagu naszego Patrona.

Organizatorem wydarzenia był Komitet Budowy Pomnika Króla Jana III Sobieskiego na Kahlenbergu, którego przewodniczącym jest pan Piotr Zapart.

czerwiec 2026
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Społeczny Komitet Odnowy Zabytków
Aktualnie online: 8
Dzisiaj: 3570
W tym tygodniu: 8561
W sumie: 6604441

bip