„Literatura uczy krytycznego myślenia, uczy słów. Między innymi dlatego nie umiem już nie czytać” – spotkanie literackie z Łukaszem Wojtusikiem

19 stycznia 2024 r.  uczniowie klasy 2c spotkali się w Goethe Institut z panem Łukaszem Wojtusikiem – dziennikarzem radiowym, człowiekiem sceny, prowadzącym podcast literacki „Alfabet Wojtusika”, w którym pisarze i ich książki grają pierwsze skrzypce. Łukasz Wojtusik jest także gospodarzem programu w RMF Classic „Śniadanie Mistrzów”, w którym posłuchać możemy fragmentów nagrań wywiadów czy spotkań na festiwalach bądź w radiowym studio, których prowadzący był jedną ze stron. Pan Wojtusik to również współautor dwóch książek – rozmów na tematy dla niego ważne i ciekawe: „Dusza z ciała wyleciała. Rozmowy o śmierci i nie tylko” – z OSB Leonem Knabitem oraz „Łobuzy. Grzesznicy mile widziani” – z Grzegorzem Kramerem SJ i Piotrem Żyłką.
Jak sam często powtarza: „[w czytaniu] chodzi o słowa. W książkach znalazłem język, który zaskakuje, otwiera, pyta, łamie reguły, mówi o świecie, próbuje diagnozować problemy i szukać odpowiedzi.(…) Literatura uczy krytycznego myślenia, uczy słów. Między innymi dlatego nie umiem już nie czytać.”
Spotkanie młodzieży w bibliotece Instytutu było kolejną Lekcją czytania, projektem Fundacji Tygodnika Powszechnego i Krakowskiego Biura Festiwalowego – tym razem literatury niemieckiej. Rozmowa toczyła się przy fragmencie powieści Otfrieda Preusslera pt. „Krabat”, której historia nawiązuje do mrocznej serbołużyckiej legendy ludowej o chłopcu, który zostaje uczniem czarnoksiężnika. Jest to bardzo prawdziwa legenda – o marzeniach i przyjaźni, o miłości i władzy, o codziennym życiu z jego urokami i smutkami. A także o odwiecznym konflikcie dobra ze złem, któremu, choć ma moc, bardzo trudno jest zwyciężać.

Tę młodzieżową powieść fantasy napisaną w 1971 roku Marco Kreuzpainter zekranizował w 2008 roku i nadał filmowi tytuł „Uczeń Czarnoksiężnika”.

A co na temat spotkania sądzą uczniowie?

„Spotkanie w Instytucie Goethego z dziennikarzem Łukaszem Wojtusikiem było bardzo interesujące. Rozmowa z nim pozwoliła nam  przede wszystkim poszerzyć wiedzę na temat sposobów interpretacji dzieł literackich. Tekstem, o którym rozmawialiśmy, był fragment powieści ,,Krabat”. Prowadzący krótko przedstawił wątek i zachęcił tym do przeczytania całego utworu. Pan Łukasz Wojtusik przepełniał całą salę swoją pozytywną energią i w każdym jego słowie słychać było ogromne zamiłowanie do wykonywanej pracy. Spotkanie to uważamy za bardzo udane i z chęcią weźmiemy udział w innych tego typu dyskusjach.”
Zuzanna Reczkowska i Aleksandra Noskowska

„Wizyta w Instytucie Goethego była inspirująca. Wzięliśmy udział w spotkaniu z dziennikarzem, który przybliżył nam powieść “Krabat”. Prowadzący mówił o niej w bardzo ciekawy sposób. Widać było jego fascynację powieścią, zarażał nas pozytywną energią, miał duże poczucie humoru. Podczas zajęć poznaliśmy metody odczytywania tekstów, dowiedzieliśmy się, jak można ułatwić sobie ich interpretacje i rozmawialiśmy o różnych gatunkach literackich. Zajęcia uważamy za bardzo udane i wartościowe.”
Julia Nogieć i Liwia Olszowy

„Wyjście na Lekcje czytania bardzo nam się podobało, gdyż pokazało nowy sposób na to, jak czytać literaturę. Dziennikarz, pan Łukasz Wojtusik, miał świetny kontakt z nami i w interesujący sposób przedstawił nam problematykę omawianej powieści. Zajęcia przebiegały w pozytywnej i twórczej atmosferze, która jeszcze bardziej zachęcała nas do aktywności. Spotkanie było niezwykle przyjemne i myślę, że każdy z nas dużo z niego wyniósł.”
Maria Rojek

„Spotkanie z literaturą było interesujące i pożyteczne. Prowadzący, pan Łukasz Wojtusik, pokazał nam, jak analizować teksty literackie, uwzględniając różne ich aspekty, co z pewnością będzie przydatne podczas czytania kolejnych dzieł. W czasie zajęć panowała przyjazna, ciepła atmosfera, a poruszane zagadnienia były wyjaśniane w jasny i przystępny sposób. Myślę, że każdy z nas zapamięta spotkanie jako dobre i wartościowe doświadczenie.”
Gabriela Jedynak

Organizacja: prof. Elżbieta Kramarz

luty 2024
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829  



Aktualnie online: 3
Dzisiaj: 95
W tym tygodniu: 8323
W sumie: 5124297

bip