60. rocznica powstania 1956 roku na Węgrzech z udziałem II LO

4
W 60. rocznicę antykomunistycznego powstania 1956 r. na Węgrzech, w Krakowie odbyły się imprezy związane z uczczeniem tej daty. Na zaproszenie Ambasadora Republiki Węgierskiej w RP dr. Ivána Gyurcsika i Konsul Generalnej w Krakowie dr. Adrienne Körmendy, w uroczystościach 20 X wzięła udział delegacja naszej Szkoły w składzie: dyr. mgr Marek Stępski, Szef NSZZ „Solidarność” II LO mgr Marek Ciepała i dr Tomasz Podgórski. Zaproszona była również mgr Katarzyna Kamizela, jednak nie mogła wziąć udziału ze względu na obowiązki rodzinne.

Dzień 23 X jest świętem Narodowym na Węgrzech. W tym dniu w 1956 r. rozpoczęło się powstanie przeciw władzom komunistycznym, krwawo stłumione po wkroczeniu armii sowieckiej 4 XI. Zginęło około 20 000 Węgrów, zaś ponad 200 000 wyemigrowało na Zachód.
Krakowskie uroczystości w dniu 20 X rozpoczęły się o godz. 16.30 otwarciem wystawy „Złoty Wiek Malarstwa Węgierskiego” w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Krakowie. Ten bardzo ciekawy wernisaż uświetniony został znakomitą oprawą muzyczną. Wieczorem o godz. 19.00 w Galerii Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach miał miejsce uroczysty raut z udziałem wielu znakomitych gości. Ze strony węgierskiej uczestniczyli m.in. Pani Konsul dr Adrienne Körmendy, wiceminister Kancelarii Premiera Pan Nándor Csepreghy i Sekretarz Stanu Pan István Ijgyártó z Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Handlu. Ze strony polskiej raut uświetnili m.in. Prezydent m. Krakowa prof. Jacek Majchrowski, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Wojciech Kozak, przedstawiciel JE Prezydenta RP Podsekretarz Stanu Wojciech Kolarski, rektorzy niektórych wyższych uczelni, ppłk Beata Obrzut z Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu, prezes Fundacji Sądeckiej, organizator Forum Ekonomicznego w Krynicy Pan Zygmunt Berdychowski i krakowscy radni. Ze sfer arystokratycznych obecni byli Państwo Łastowieccy, uczestniczący niedawno w uroczystości odsłonięcia tablicy hr. Jana Szembeka w naszej szkole. Uwagę zwracała obecność dwóch górali w pięknych strojach ludowych.
Dyr. Marek Stępski w serdecznych słowach na ręce Pani Konsul złożył najlepsze życzenia dla szlachetnego Narodu Wegierskiego, z którym łączy Polaków nie tylko historia, ale i żywotne wspólne interesy w obecnej Europie.
23 X w katedrze wawelskiej odbyła się uroczysta msza św., w której przyjęli udział m.in. bp Lajos Varga z Vac oraz sekretarz stanu Miklós Soltés. W tym samym dniu w imponujących obchodach w Budapeszcie wziął udział, jako jedyna zaproszona głowa państwa, JE Prezydent RP dr Andrzej Duda, absolwent naszego Liceum.

październik 2016
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  Aktualnie online: 5
Dzisiaj: 258
W tym tygodniu: 10967
W sumie: 5016368

bip