Szlakiem stylów historycznych po Krakowie

Nasza szkoła jest położona w samym sercu historycznego centrum Krakowa. Stwarza to niezwykle dogodne warunki do przeprowadzania lekcji w terenie. Gdy pogoda na to pozwala, klasy artystyczne w ramach zajęć z historii sztuki poznają najważniejsze zabytki naszego miasta, ucząc się przy tym cech stylowych i analizy budowli średniowiecznych i nowożytnych. Klasa druga analizowała zabytki średniowieczne – romańskie i gotyckie a klasa trzecia omawiała cechy renesansu na przykładzie zabudowy Wzgórza Wawelskiego.

Opieka: prof. Agata Reichert-Zaczek

Obóz naukowy z udziałem klasy 1g

W dniach od 11 do 12 kwietnia klasa 1g o profilu matematyczno-biologiczno-chemicznym brała udział w obozie naukowym w Porębie Wielkiej. Podczas krótkiego, ale intensywnego wyjazdu, uczniowie poszerzali swoje wiadomości i umiejętności z zakresu chemii i biologii, czyli przedmiotów, które młodzież realizuje w zakresie rozszerzonym. 

Ponadto korzystając z pięknych okoliczności przyrody oraz mając na uwadze fakt, że dotlenienie organizmu i aktywność fizyczna sprzyjają uczeniu się, zwiedziliśmy Porębę Wielką – odwiedziliśmy „Orkanówkę”, czyli dom Władysława Orkana, gdzie dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji na temat życia i twórczości pisarza z okresu Młodej Polski, zwiedziliśmy również Park Hrabiów Wodzickich – podziwialiśmy dworskie zabudowania, tężnię, a także florę i faunę okolicznych terenów.

Wyjazd był świetną okazją do integracji i rozwoju w przyjaznej i twórczej atmosferze!

Organizacja i opieka: prof. Joanna Opozda-Zawadzka i prof. Magdalena Szymoniak

Dzień Języka Niemieckiego

14 kwietnia 2025 r. po raz kolejny odbył się w auli szkolnej Dzień Języka Niemieckiego. Uczniowie grup dwugodzinnych oraz DSD przygotowali bardzo ciekawe prezentacje w języku polskim i niemieckim na temat geografii, gospodarki, polityki, sztuki oraz kuchni krajów niemieckojęzycznych. Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się wielu ciekawostek o Niemczech, Austrii, Szwajcarii oraz Liechtensteinie, obejrzeć prezentacje o Centralnym Banku Europejskim, wojsku niemieckim w XIX w., RAF-ie, motoryzacji w Niemczech, sytuacji polityczno-społecznej po wyborach 2025, poznać zamki i pałace Ludwika II, Bawarię, niemieckie miasta, sztukę, monety a także nauczyć się ciekawych niemieckich słówek. Na zakończenie uczestnicy sprawdzili swoją wiedzę rozwiązując quiz. Punktem szczególnym programu była degustacja wypieków kuchni niemieckiej i austriackiej.

Organizatorami spotkania byli uczniowie Katarzyna Goryl kl. 3b, Julian Nowak kl. 3a oraz Brajan Goryl kl. 2a.

Opieka: prof. Paweł Szulecki i prof. Ilona Zych-Chodak

Uroczystość wręczenia dyplomów DSD II

Dnia 9 kwietnia 2025 r. uczniowie grup języka niemieckiego naszej szkoły odebrali dyplomy DSD II. Uroczystość wręczenia dyplomów odbyła się w I Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie. W ceremonii uczestniczyli konsul Republiki Federalnej Niemiec Holger Mahnicke, wicekonsul Sandra Heiskanen, koordynatorzy ZfA Nina Diehl i Christian Menzel, nauczyciele oraz uczniowie szkół objętych programem DSD.

Opieka: prof. Ilona Zych-Chodak

Wojtek Woda na podium w Walencji i nadal wiceliderem Champions of the Future Academy

12-13 kwiatnia w hiszpańskiej Walencji rozegrano drugą rundę prestiżowych zawodów kartingowych Champions of the Future Academy. Wśród młodych talentów ponownie błysnął Wojtek, uczeń klasy 2D, który w sobotnim finale stanął na najniższym stopniu podium, zajmując bardzo dobre trzecie miejsce.

Niedzielne zmagania były dla Wojtka pełne emocji. Startując z czwartego pola, już na pierwszym zakręcie podjął odważną próbę objęcia prowadzenia. Niestety, manewr ten nie zakończył się sukcesem, nie zdołał zmieścić się pomiędzy rywalami i wypadł poza tor, spadając na piętnastą pozycję. Pokazał jednak wielki hart ducha i determinację, przez kolejne okrążenia odrabiał straty, by ostatecznie finiszować na siódmym miejscu.

Dzięki punktom zdobytym podczas weekendu, Wojtek utrzymuje pozycję wicelidera klasyfikacji generalnej Mistrzostw. Przed kolejną rundą pozostaje w ścisłej czołówce, a jego forma pozwala z optymizmem patrzeć na dalszą część sezonu.

Życzymy dalszych sukcesów!

Spotkanie z Absolwentami Szkoły z 1953 r.

W dniu 5 maja rozpoczęły się tegoroczne egzaminy maturalne. W tym dniu po 72 latach od zdania egzaminu maturalnego mieliśmy ogromną przyjemność gościć w murach Sobieskiego wyjątkowych Absolwentów pana Marka Stanisława Paszuchę oraz pana Eugeniusza Bieżanowskiego. Po ukończeniu szkoły Pan Stanisław Paszucha pełnił funkcję m.in. wiceprezydenta Miasta Krakowa odpowiedzialnego za sport i turystykę, prezesa Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki w Warszawie, był sędzią klasy międzynarodowej FIBA (włącznie z igrzyskami olimpijskim i mistrzostwami świata), ambasadorem RP w Malezji i w Bruneii Darussalam. Odznaczony wieloma nagrodami, w tym The Most Distinquished Order of Setia Malaysia, przyznanego przez Króla Malezji. Pan Eugeniusz Bieżanowski został zmuszony do wyjazdu z Polski do Francji pod koniec lat 60-tych, gdzie przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora w jednej z firm budowlanych odpowiedzianych m.in. za budowę mostów. Tegoroczna wizyta w Polsce była pierwszą od początku emigracji.

Absolwenci po ukończeniu naszej szkoły, wówczas Państwowego Gimnazjum i Liceum im. Króla Jana Sobieskiego w Krakowie rozpoczęli studia na Politechnice Krakowskiej.

Panu Markowi i Panu Eugeniuszowi serdecznie dziękujemy za pamięć o szkole, życzymy dużo zdrowia i z niecierpliwością oczekujemy na kolejne spotkanie, w którym udział wezmą również obecni uczniowie.

Matura 2025

Życzenia od Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie

Drodzy Maturzyści,

Dzisiaj rozpoczynają się egzaminy na poziomie rozszerzonym. Życzenia dla Was przygotował młodszy kolega z klasy 3f Paweł Ambrozik

Gra terenowa „Ogarniamy życie razem” – promocja mediacji rówieśniczych

11. Kwietnia 2025 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w grze terenowej „OGARNIAMY ŻYCIE RAZEM’ zorganizowanej w ramach programu Urzędu Miasta Krakowa i Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej nr 2 przez wolontariuszki: Urszulę Grodzką z 3h, Julię Wójtowicz, Ninę Rams i Anię Tarnawską z 3i oraz Julię Król z 3g pod opieką psycholog szkolnej prof. Ewy Adamus. W wydarzeniu wzięły udział klasy: 1d, 1f, 2f, 3c oraz 3i, które mimo niesprzyjającej pogody z energią zaangażowały się w wykonanie zadań.

ZDJĘCIA CZĘŚĆ 1

Uczestnicy gry mieli okazję, kierując się wskazówkami, na kolejnych stacjach umieszczonych w pobliskich parkach zdobywać ważne życiowe umiejętności, takie jak:

  • Rozpoznawanie i nazywanie emocji
  • Techniki skutecznej komunikacji
  • Aktywne słuchanie
  • Rozwiązywanie konfliktów poprzez mediacje rówieśnicze

ZDJĘCIA CZĘŚĆ 2

Uczniowie próbowali swoich sił w zadaniach zaplanowanych dla nich przez rówieśników: odgadywaniu zagadek z emocjami w roli głównej czy parafrazowaniu zabawnych zdań. Mieli też szansę ujawnić talenty aktorskie i mediatorskie podczas scenek konfliktowych, a także poćwiczyć współpracę w zespole podczas finalnego quizu. Na kolejnych stacjach na klasy czekali prowadzący przebrani za emocje z filmu „Inside Out”, a na końcu wszystkich uczestników zaproszono na lody do Good Lood.

ZDJĘCIE 3

Najwięcej punktów w zdobywaniu kompetencji otrzymała klasa 3i, która wygrała wycieczkę do kina!

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!!!

234. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

3 maja 1791 r. obradujący w Warszawie Sejm uchwalił „Ustawę zasadniczą” zwaną potocznie Konstytucją 3 maja. W tradycji politycznej Rzeczypospolitej Obojga Narodów konstytucją nazywano dokumenty końcowe obrad Sejmów, dlatego w tym wymiarze dokument nie był przełomowy.

O jego niezwykłej roli historycznej zadecydowały okoliczności oraz treść. Ustawa została uchwalona po pierwszym rozbiorze i stanowiła efekt wieloletnich prac tzw. stronnictwa reformatorskiego, którego celem było uzdrowienie upadającego państwa. Konstytucja 3 maja wprowadzała szereg rozwiązań, które miały doprowadzić do uzdrowienia ustroju Rzeczypospolitej: zniesiono liberum veto oraz wolną elekcję, odebrano prawo głosu szlachcie nieposiadającej majątków ziemskich (tzw. gołocie), wprowadzono częściowe zrównanie praw osobistych szlachty i mieszczan oraz objęto opieką państwa stan chłopski. Była jednym z pierwszych tego rodzaju aktów prawnych na świecie, który jednak został uchylony w wyniku przegranej przez stronę polską tzw. wojny o konstytucję.

W 1792 r. zawiązana została przez cześć polskich magnatów popieranych przez Rosję konfederacja targowicka. Jej uczestnicy poprosili Katarzynę II o interwencję zbrojną w Rzeczypospolitej w obronie ustroju państwa, którego caryca była gwarantem. Armia rosyjska wkroczyła w granice Polski i mimo zwycięstwa wojsk polskich pod Zieleńcami, ostatecznie król Stanisław August przystąpił do konfederatów i tym samym zanegował zasadność reformy, która pierwotnie popierał. Idea naprawy państwa upadła.

W wyniku przegranej wojny a późnej kolejnych rozbiorów, Rzeczpospolita przestała istnieć, jednak pamięć o Konstytucji 3 maja nie zginęła. Przez lata zaborów ten projekt reformy państwa podtrzymywał w Polakach poczucie własnej wartości politycznej i rozbudzał aspiracje niepodległościowe. Akt Konstytucji 3 maja jest jednym z najwybitniejszych zabytków polskiej myśli politycznej i ustrojowej.

Żródło: www.ore.edu.pl

Współpraca z Wydziałem Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH

W roku szkolnym 2024/2025 uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie, realizujący informatykę na poziomie rozszerzonym, mieli okazję wziąć udział w specjalistycznym kursie „Sieci komputerowe i multimedia”, zorganizowanym przez Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Zajęcia prowadził dr inż. Michał Turek, prof. AGH, a chętni uczniowie z klasy 2a o profilu matematyczno-fizyczno-informatycznym mogli poszerzyć swoją wiedzę oraz zdobyć praktyczne umiejętności z zakresu sieci komputerowych i multimediów.

Opieka: prof. Tymkiv Taras

maj 2025
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Społeczny Komitet Odnowy Zabytków



Aktualnie online: 0
Dzisiaj: 1154
W tym tygodniu: 8471
W sumie: 5451541

bip