Nagroda im. Tadeusza Słowikowskiego za rok 2020 dla dr Olgi Błyskal

Dr Olga Błyskal – nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie w II Liceum Ogólnokształcącym – została laureatką Nagrody im. Tadeusza Słowikowskiego za rok 2020. Wyróżnienie to przyznawane jest od 12 lat przez Polskie Towarzystwo Historyczne we współpracy z prezydentem Krakowa. Otrzymują je krakowscy nauczyciele mogący pochwalić się wybitnymi osiągnięciami w nauczaniu i popularyzacji historii oraz kultury Krakowa.

Nagroda upamiętnia Tadeusza Słowikowskiego, wybitnego akademika, popularyzatora historii, dydaktyka i przyjaciela młodzieży, profesora Uniwersytetu Pedagogicznego. Swoją pracą badawczą i dydaktyczną położył on wielkie zasługi dla kształcenia pokoleń historyków i nauczycieli historii, a także dla formowania świadomości i kultury historycznej współczesnych Polaków. Nagroda jego imienia jest okazją do wyróżnienia tych nauczycieli historii, którzy wyznaczają wysokie standardy nauczania tego przedmiotu, stosują niekonwencjonalne, autorskie metody, a przede wszystkim – potrafią zaciekawić uczniów i zachęcić ich do zgłębiania przeszłości.

Tegoroczna laureatka dr Olga Błyskal wykłada historię w II Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie. Prowadzi też zajęcia z wiedzy o społeczeństwie. Ukończyła historię i archeologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, jako badaczka specjalizuje się w historii starożytnego Rzymu. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Historycznego. Ma stopień nauczyciela dyplomowanego, w ciągu dekady pracy w szkole zgromadziła spory dorobek dydaktyczny, na koncie ma też szereg autorskich projektów, które cieszą się popularnością wśród uczniów.

Jest Wiceprezesem Stowarzyszenia Demokracja w Praktyce, z którym realizuje projekty skierowane do młodzieży: Świadkowie Historii, Sobieski Parlament, Krakowski Parlament Młodzieży. Inicjatywy te służą m.in. budowaniu postaw obywatelskich i prospołecznych, rozwijaniu umiejętności dyskusji i konstruktywnej krytyki (np. Sobieski Parlament, podczas którego licealiści wcielają się w posłów i przygotowują projekty ustaw w odpowiedzi na konkretny problem) – a to wartości bliskie laureatce. Współpracuje też z Krakowskim Stowarzyszeniem Mówców i jest sędzią turniejowym Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich. W II LO prowadzi Szkolne Koło Debat.

Bardzo aktywnie działa też na polu dydaktyki historii – jako nauczyciel ćwiczeniowy na Uniwersytecie Pedagogicznym dzieli się wiedzą i doświadczeniem pedagogicznym ze studentami, kształtując kolejne pokolenia nauczycieli historii. Podczas lekcji pokazowych, miniwarsztatów, hospitacji czy pracy nad konspektami doradza im, jak ustrzec się błędów, które czyhają na młodego nauczyciela.

Stowarzyszenie Demokracja w Praktyce przy współpracy z m.in. z Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli zorganizowało Małopolskie Forum Edukacji Obywatelskiej, w ramach którego Pani Olga prowadziła panel związany z debatami oksfordzkimi.

Swoim uczniom dr Olga Błyskal przybliża także historię Krakowa – w tym roku w formie wirtualnych spacerów, zamiast zajęć terenowych. Znana jest z niekonwencjonalnych metod przekazywania wiedzy. Prowadzi m.in. zajęcia „Film w historii, historia w filmie”, w ramach których odbywają się projekcje poprzedzone wprowadzeniem w historię epoki czy danych wydarzeń (okrągła rocznica koronacji Władysława Łokietka w 2020 r. dała asumpt do przyjrzenia się serialowi Korona Królów i twórczości Elżbiety Cherezińskiej). Najnowsza propozycja dla uczniów to projekt „Moda przemija, styl pozostaje”, czyli opowieść o tym, jak w strojach i wnętrzach przejawia się duch danych epok, czy dekad, jeśli mowa o czasach nam bliższym.

Wiele czasu i uwagi dr Olga Błyskal poświęca na dodatkowe zajęcia dla maturzystów i uczniów biorących udział w konkursach i olimpiadach przedmiotowych. Jest przewodniczącą szkolnej komisji Olimpiady Historycznej, rokrocznie zgłasza do tych zawodów kilkoro uczniów. Podopieczni laureatki osiągają bardzo dobre wyniki na maturze z historii i WOS-u. Żywiołowe lekcje, duże porcje ciekawostek, dodatkowe materiały, kreatywność w przekazywaniu wiedzy – to cechy, które według uczniów charakteryzują zajęcia prowadzone przez laureatkę.

Nagroda im. Tadeusza Słowikowskiego została ustanowiona w 2009 r. przez Krakowski Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego, w porozumieniu z Prezydentem Miasta Krakowa. Od tego czasu przyznawana jest corocznie jednemu nauczycielowi krakowskich szkół ponadpodstawowych na podstawie osiągnięć zakończonego roku (szkolnego), z uwzględnieniem całokształtu działalności w latach poprzednich.

Luty 2021
P W Ś C P S N
« Sty   Mar »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728



Aktualnie online: 5
Dzisiaj: 169
W tym tygodniu: 2586
W sumie: 4929972

bip