Po raz kolejny II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie dołączyło do ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”, organizowanej już od dziesięciu lat przez czasopismo Biblioteka w Szkole. Jednym z tegorocznych celów przedsięwzięcia była próba pobicia ustanowionego 1 czerwca 2017 roku rekordu Polski w jednoczesnym czytaniu, wynoszącego 459 409 osób.

Celem akcji jest promowanie czytelnictwa, tworzenie pozytywnego wizerunku czytania oraz podkreślanie roli książki jako źródła przyjemności, rozrywki i wartościowego sposobu spędzania wolnego czasu.
W ramach akcji po raz kolejny uczniowie, dyrekcja, nauczyciele oraz pracownicy szkoły pozowali do wspólnego zdjęcia z książkami, pokazując, że Sobieszczacy chętnie czytają i cenią tę formę spędzania wolnego czasu.
Uczniowie klasy I h medialno-prawnej rozmawiali o wartościowych książkach, polecając sobie nawzajem ulubione tytuły. Z kolei uczniowie klasy II h medialno-prawnej z dużym zaangażowaniem dyskutowali o wybranej przez siebie lekturze – „Mistrzu i Małgorzacie” Michaiła Bułhakowa w przestrzeni Parku im. Wisławy Szymborskiej.
Wydarzeniom tym towarzyszyły również działania uczennic klasy III e artystyczno-architektonicznej – Izabeli Farimy i Blanki Borusewicz. Pod opieką dr. Marka Kucharskiego, nauczyciela języka angielskiego, podczas wycieczki do Danii na zamku Hamleta w Helsingør odczytały one fragmenty „Hamleta” Williama Szekspira w języku angielskim. Natomiast uczniowie klas I h i I f pozowali na boisku szkolnym do wyjątkowego zdjęcia pod hasłem „Sobieski czyta!”. Fotografia przedstawiająca napis utworzony przez uczennice i uczniów została wykonana z wykorzystaniem drona przez Brajana Goryla z klasy III a.
Wszystkie te działania pokazują, jak ważne jest promowanie czytelnictwa wśród młodzieży. Są one także dowodem na to, że książki i czytanie nadal zajmują ważne miejsce w życiu młodych ludzi.
















Podziękowania kierujemy do Dyrektora II LO w latach 1991- 2023, pana Marka Stępskiego, za wsparcie inicjatywy. Jego obecność i zaangażowanie były dla społeczności szkolnej cennym wyrazem troski o rozwój czytelnictwa wśród młodzieży.

Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów do odwiedzania biblioteki szkolnej od września oraz do odkrywania nowych, inspirujących lektur.
Czytanie książek przynosi wiele korzyści, zarówno dla umysłu, jak i codziennego życia.
Oto najważniejsze z nich:

Krótko mówiąc, czytanie książek to jedna z najlepszych form rozwijania wiedzy, wyobraźni i umysłu, a jednocześnie sposób na relaks i przyjemne spędzanie czasu.
Życzymy dobrego czasu z książką!
Poniżej przedstawiamy relacje z poszczególnych klas.
„W dniu 12.06 klasa I h wzięła udział w akcji „Jak nie czytam, jak czytam”, podczas której mieliśmy okazję porozmawiać o naszych ulubionych książkach i wymienić się literackimi zainteresowaniami. W przyjemnej atmosferze opowiadaliśmy o przeczytanych lekturach, polecaliśmy sobie ciekawe tytuły oraz dyskutowaliśmy o autorach i bohaterach literackich. Był to czas, w którym mogliśmy lepiej poznać swoje gusta czytelnicze i odkryć nowe książki warte przeczytania. Wśród tytułów, o których rozmawialiśmy, znalazły się m.in. „Fourth Wing” Rebeki Yarros, seria „Igrzyska śmierci” Suzanne Collins, „Nocne prządki” Lucretii W. Grindle oraz „Wojna makowa” Rebeki F. Kuang. W naszych dyskusjach pojawili się również tacy autorzy jak Holly Jackson, Lynn Painter oraz J.R.R. Tolkien” .
Helena Pasieczna, klasa 1h
„16 czerwca klasa II h wzięła udział w akcji czytelniczej „Jak nie czytam, jak czytam”. Uczniowie klasy humanistycznej spotkali się w Parku im. Wisławy Szymborskiej, gdzie uczestniczyli w inspirującej dyskusji na temat powieści „Mistrz i Małgorzata” Michaiła Bułhakowa. Punktem wyjścia do wymiany refleksji było przeczytanie i analiza fragmentu z rozdziału 13, opisującego zniewolenie jednostki – tytułowego Mistrza – przez system totalitarny. W trakcie rozmowy uczniowie odwoływali się również do motywu piłatyzmu oraz przemiany psychicznej głównego bohatera. Spotkanie było ciekawym i inspirującym doświadczeniem, które sprzyjało pogłębianiu wiedzy literackiej oraz rozwijaniu umiejętności interpretacji tekstu”.
Filip Mizera, klasa 2e
„Na początku byłam bardzo zestresowana. W końcu nieczęsto zdarza się okazja do czytania fragmentów „Hamleta” w miejscu, z którym związana jest akcja dramatu. Na szczęście nie byłam tam sama – towarzyszyła mi przyjaciółka, z którą wspólnie odczytałyśmy fragment utworu Williama Szekspira w języku angielskim, wcielając się w role Hamleta i Ofelii. Gdy zaczęłam czytać swoją część, stres szybko minął. Cieszyłam się, że mogę uczestniczyć w tak wyjątkowym wydarzeniu, i przez chwilę miałam wrażenie, jakbym przeniosła się w czasie. Było to niezwykle ciekawe i niepowtarzalne doświadczenie, które na długo pozostanie w mojej pamięci”.
Izabela Farima, klasa 3e
Koordynator akcji na terenie szkoły i jej inicjator, zdjęcia:prof. Anna Czepiec-Mączka