Ogólnopolskie warsztaty w Filharmonii Krakowskiej z udziałem chóru II LO

22.10.2022 r. w Filharmonii Krakowskiej odbyły się Ogólnopolskie Warsztaty Chórmistrzowskie dla dyrygentów projektu Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska. Chór II LO był chórem pokazowym warsztatów. Swoje metody pracy w niezwykle inspirujący sposób przekazywała chórzystom i dyrygentom obserwującym warsztaty prof. dr hab. Anna Olszewska – profesor sztuki, dyrygent, chórmistrz, pedagog, stypendystka Prezydenta Miasta Białegostoku dla Młodych Twórców (2010) oraz dla Twórców Profesjonalnych (2012), uhonorowana Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2011), Odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej (2019), Nagrodą Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury (2019), laureatka Nagrody I stopnia Rektora UMFC (2013, 2018), Wyróżniona za całokształt dotychczasowej działalności – Nagroda Rady Miasta Białystok „Kulturalne Gryfy” w kategorii Animator (2016).

Absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie Filia w Białymstoku na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym w klasie dyrygowania prof. dr hab. Bożenny Sawickiej i emisji głosu prof. dr hab. Cezarego Szyfmana, Podyplomowego Studium Chórmistrzowskiego Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, a także studiów I i II stopnia w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie gitary.

Anna Olszewska prowadzi bogatą działalność koncertową w kraju i za granicą (Ukraina, Niemcy, Słowacja, Czechy, Belgia, Litwa, Białoruś, Austria, Włochy, Hiszpania, Bośnia i Hercegowina, Rumunia, Węgry, Serbia, Macedonia Północna). Wraz ze swoimi chórami zarejestrowała 8 płyt CD, dokonała prawykonań ponad 30 kompozycji a cappella i wokalno-instrumentalnych, kompozytorzy polscy chętnie dedykują jej i zespołom przez nią prowadzonym swoje utwory. Jest zapraszana do jury konkursów i festiwali chóralnych.

Współpracowała z wieloma orkiestrami i zespołami kameralnymi, poprowadziła szereg koncertów wokalno-instrumentalnych.

Od 2015 roku jest także kuratorem ogólnopolskiego programu Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, będącego pod opieką merytoryczną Narodowego Forum Muzyki.

Jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Sakralnej „Nadzieja w chórze” w Tykocinie.

Chórzyści wspaniale reagowali na wszystkie uwagi Pani Profesor i bardzo skorzystali z jej cennych uwag. Bardzo dziękujemy za zaproszenie do udziału w tym wydarzeniu!

Przygotowanie chóru: prof. Agnieszka Trela-Jochymek

Wyjazd integracyjny chóru

W dniach 8-10 października chór II LO pod opieką prof. Agnieszki Treli-Jochymek wyjechał Białego Dunajca, miejscowości położonej pod Zakopanem, na wyjazd integracyjny i przygotowujący do zbliżających się występów chóru.

Pierwszego dnia chórzyści poznawali się nawzajem kreując przy tym pozytywną i miłą atmosferę, która była obecna przez cały wyjazd. Uczniowie pracowali nad swoimi głosami, poznawali nowe ćwiczenia ułatwiające współpracę w grupie i prawidłowy śpiew oraz uczyli się nowych utworów. Tego dnia odwiedziła nas p. Ksenia Miśkiewicz, kuratorka projektu Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska, w którym chór bierze udział i poprowadziła warsztaty wokalne.

Następnego dnia pieśni wyuczone przez uczniów zostały zaprezentowane w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Aniołów w Białym Dunajcu. Parafianie, ksiądz proboszcz oraz siostra organistka byli pod wielkim wrażeniem i nie szczędzili chórzystom komplementów. Udany dzień zakończył się wspólnym ogniskiem, pieczeniem kiełbasek oraz śpiewaniem kultowych polskich piosenek.

W ostatnim dniu grupa wybrała się na spacer po górach, by podziwiać piękno Tatr. Pomimo trudności w postaci błotnistych kałuży i stromych odcinków piękno przyrody oraz cudowne widoki wynagrodziły trud wędrówki. Wyprawa było świetnym podsumowaniem całej wycieczki, gdyż kilka godzin później grupa była spakowana i gotowa, by powrócić do Krakowa.

Wyjazd był bardzo udany, chórzyści oraz Pani prof. Agnieszka będą na pewno wspominać go jeszcze przez lata, a Biały Dunajec na długo zapamięta występ chóru.

Opieka: prof. Agnieszka Trela-Jochymek, autor tekstu: Hanna Żurek, klasa 1H

Międzynarodowa konferencja naukowa

Uroczystość w Porębie Żegoty, gmina Alwernia k. Krakowa rozpoczęła się 7 września od Mszy św. w intencji dwóch braci z rodu Szembeków – ks. Włodzimierza (w 80. rocznicę jego męczeńskiej śmierci w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu) i Jana, wiceministra spraw zagranicznych II RP. Następnie uczestnicy udali się na obrady do Restauracji „Stary Dwór”. Uroczystego otwarcia sesji naukowej dokonali prezes zarządu Towarzystwa Historycznego im. Szembeków w Warszawie Władysław Ryszard Szeląg, Senator RP Andrzej Pająk oraz burmistrz gminy Alwernia Beata Nadzieja-Szpila. Podczas konferencji można było usłyszeć referaty m.in. prof. Wiesława Wysockiego z UKSW w Warszawie, Rafała Ochęduszko z Zamku Królewskiego na Wawelu, Władysława Garbińskiego z TH im. Szembeków, ks. Roberta Wróblewskiego z krakowskiej inspektorii salezjańskiej, dr. Wojciecha Płosa z Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu czy Eweliny Dziewońskiej-Chudy z częstochowskiego Oddziału Towarzystwa. W wydarzeniu wzięła udział młodzież z II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie. Chór II LO oprawił muzycznie Mszę św., a podczas konferencji dał koncert pieśni patriotycznych. Emil Maćkowiak z klasy 2a przedstawił krótką prezentację nt. związków hr. Szembeków z II LO. Partnerem przedsięwzięcia było Województwo Małopolskie.

Opieka: prof. Anna Mrugalska (klasa 1f), prof. Agnieszka Trela-Jochymek (chór)

III miejsce Chóru II LO w Konkursie Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska w Lusławicach


14.06.2022 r. chór II LO wziął udział w Wojewódzkim Konkursie Chórów Projektu Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska i zajął III miejsce. Podczas pobytu w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach zwiedziliśmy wystawę poświęconą kompozytorowi oraz arboretum zaprojektowane przez Mistrza i zrealizowane pod jego nadzorem.
To wyjątkowa kolekcja dendrologiczna, która składa się przede wszystkim z 15-hektarowego parku ze zbiorem ponad 1 500 gatunków drzew i krzewów – unikalnych w skali Europy. W XVI-XVII w. mieszkali tu bracia polscy, a w dwudziestoleciu międzywojennym z Lusławicami związał się wybitny malarz Jacek Malczewski. Od 1975 roku w dzieje tej miejscowości na trwale wpisał się Krzysztof Penderecki, komponując nadzwyczajne, botaniczne dzieło – rozległy park.
Tworzenie arboretum trwało ponad 40 lat. To najdłużej powstająca kompozycja Artysty. Dzieło życia, symboliczna dziewiąta symfonia. W otoczeniu ukochanych przez Kompozytora drzew znajduje się odrestaurowany, XVIII-wieczny dwór wraz z zabytkowym XVI-wiecznym lamusem oraz symboliczny grób Fausta Socyna. W Lusławicach zmaterializowało się jedno z największych marzeń Twórcy – Europejskie Centrum Muzyki. Instytucja ta wraz z niezwykłym arboretum są swoistym domknięciem cyklu ośmiu symfonii w katalogu dzieł Kompozytora. Sadzenie drzew to moje stałe, ulubione zajęcie. Bez tego nie znalazłbym równowagi. Drzewa zostaną.

„Zacznij od Bacha” Zbigniewa Wodeckiego w wykonaniu szkolnego chóru

W dniu 10 czerwca chór naszego liceum wraz z innymi zespołami krakowskimi wykonał piosenkę „Zacznij od Bacha” Zbigniewa Wodeckiego na Rynku Głównym podczas inauguracji 5. edycji Wodecki Twist Festiwal. Na zdjęciu razem z dyrygentem połączonych chórów panem Zygmuntem Magierą.


Opiekunem szkolnego chóru jest prof. Agnieszka Trela-Jochymek

Udział w Ogólnopolskim Projekcie Rozwoju Chórów Szkolnych „Śpiewająca Polska”

28 listopada br. odbyły się w naszej szkole warsztaty wokalne dla chórzystów w ramach Ogólnopolskiego Projektu Rozwoju Chórów Szkolnych Śpiewająca Polska. Warsztaty poprowadziła pani Kinga Brandys-Wójciak, znakomita wokalistka, dyrygent i nauczyciel emisji głosu. Podczas warsztatów uczniowie ćwiczyli poprawny oddech, dykcję i prawidłową emisję głosu, a także doskonalili repertuar, który zaprezentują w czasie koncertu w Filharmonii Krakowskiej 4 listopada. Organizacja ze strony szkoły prof. Agnieszka Trela-Jochymek.

Małopolski Przegląd Chórów projektu Akademia Chóralna

We wtorek 8 czerwca w ramach Małopolskiego Przeglądu Chórów projektu Akademia Chóralna, chór naszej szkoły po raz pierwszy w tym roku szkolnym wystąpił na jednej z najlepszych scen muzycznych w Polsce – w Europejskim Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Wykonał 3 utwory: I believe, Lecioły zórazie oraz Siyahamba. Występ spotkał się z uznaniem profesjonalistów oceniających pokazy wszystkich chórów biorących udział w projekcie. Wydarzenie to dostarczyło chórzystom wielu nowych doświadczeń oraz obycia scenicznego, a same Lusławice zachwycały wspaniałą sceną oraz pięknymi widokami. Warto wspomnieć, iż mimo krótkiego czasu przygotowania, występ był na naprawdę wysokim poziomie.

Chórem dyrygowała prof. Agnieszka Trela-Jochymek. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Akcja „Szkoła do hymnu” 2019

#SzkołaDoHymnu Ogólnopolska akcja „Szkoła do hymnu” polegająca na odśpiewaniu 4-zwrotkowego hymnu narodowego w piątek, 8 listopada o symbolicznej godz. 11:11 zorganizowana została również w naszym Liceum. Mazurka Dąbrowskiego zaśpiewali uczniowie, grono pedagogiczne oraz dyrekcja.

Dyrygent: prof. Agnieszka Trela-Jochymek.
Film: prof. Małgorzata Sobolewska.
Zdjęcia: Andrzej Szablewski, Wojciech Szecówka.

Koncert chóru II LO

10 listopada br. chór II LO wraz z innymi zespołami weźmie udział w Koncercie Cecyliańskim, który poprowadzi Rektor Akademii Muzycznej w Krakowie prof. Stanisław Krawczyński. Serdecznie zapraszamy!

Rewizyta Chóru Młodzieżowego Rapsodia z Mołdawii i zaproszenie na koncert

W dniach 30.05. – 1.06.2017 nasza szkoła gości młodzieżowy chór z dalekiej Mołdawii.  Chórzyści przyjechali do Krakowa w ramach rewizyty po naszym pobycie w Mołdawii w październiku 2016 r. Serdecznie zapraszamy na koncert, który odbędzie się jutro, t.j. w środę 31.05.2017, o o godzinie 18.00 w MDK Dom Harcerza przy ulicy Reymonta 18 w Krakowie.
Rapsodia to jeden z najlepszych chórów w Mołdawii działający przy Operze w Kiszyniowie. Koncertowali na całym świecie, a nawet reprezentowali swój kraj na konkursie Eurowizji.chor-rapsodia-z-moldawii-w-krakowie-2017

Uroczyste zakończenie roku szkolnego dla klas III

Uroczyste zakończenie roku szkolnego klas III 28.04.2017
28-04-2017 Tegoroczna jesienna raczej aura uniemożliwiła nam zorganizowanie uroczystości zakończenia roku szkolnego na dziedzińcu Liceum. Pożegnanie klas III miało miejsce w budynku szkoły – wychowawcy spotkali się o godzinie 12.15 z klasami na klasowych uroczystościach rozdania świadectw, a o godzinie 13.00 w szkolnej auli odbyła się oficjalna uroczystość zakończenia roku szkolnego. W swoich przemówieniach Dyrektor Liceum Marek Stepski, Przewodnicząca Rady Rodziców Małgorzata Manwelian i Prezydent Szkoły Jędrzej Kurek pożegnali maturzystów. Poczet sztandarowy klas trzecich przekazał sztandary szkoły uczniom klas drugich. 103 nagrody książkowe otrzymali laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych, laureaci i finaliści pozostałych konkursów przedmiotowych, nagrodzeni za bardzo dobre wyniki w nauce, godne reprezentowanie szkoły i szczególne osiągnięcia sportowe w latach 2014-2017, uczennice i uczniowie czynnie działający w Samorządzie Uczniowskim oraz osoby zaangażowane w tworzenie chóru szkolnego i wolontariat. Tradycyjne „Gaudeamus igitur” wykonał Chór II LO pod dyrekcją Agnieszki Treli-Jochymek. Rada Rodziców pożegnała dyrekcję szkoły i wychowawców klas III pięknymi bukietami kwiatów. Uroczystość przygotowała klasa 2i pod opieką prof. Anny Sroki.


Zdjęcia: Anna Kulma kl. 1j, Mateusz Giełczyński kl. 3d, prof. Małgorzata Sobolewska.

Walentynkowy Koncert Charytatywny

25 stycznia w szkolnej auli odbyła się pierwsza edycja Walentynkowego Koncertu Charytatywnego. Wystąpili: soliści, duety, tercety, zespoły, szkolny chór. W trakcie koncertu prowadzono zbiórkę funduszy na Hospicjum św. Łazarza w Krakowie. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy!
Organizacja: prof. Anna Sroka oraz prof. Agnieszka Trela-Jochymek. Oprawa dzwiękowa: Jakub Gawlak (kl. 2d) oraz Jan Gorgoń (kl. 3a). Zdjęcia Agnieszka Wandas  (kl.2i)
Do usłyszenia za rok!

Sukces Chóru II LO w Mołdawii

9th International Choir Competition & Festival ”A ruginit frunza din Vii”  Mołdawia 2016
30-10-2016 Chór II LO pod dyrekcją prof. Agnieszki Jochymek-Treli zdobył Złoty Dyplom w kategorii chórów młodzieżowych w dziewiątej edycji Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego 9th International Choir Competition & Festival ”A ruginit frunza din Vii” organizowanego w Kiszyniowie w Mołdawii w dniach 27.10-30.10.2016 r. W konkursie brały udział 22 chóry z Polski, Litwy, Słowacji, Rumunii, Ukrainy, Macedonii, Rosji i Mołdawii. Serdecznie gratulujemy! Zdjęcia: facebook.com/asociatiamuzicalcorala

Kujon Show – spotkanie z Najlepszymi

23-06-2016 W wakacyjnej atmosferze odbyło się spotkanie z najlepszymi uczennicami i uczniami szkoły. Nagrody i dyplomy odbierali tegoroczni olimpijczycy z klas I-II-III, laureaci konkursów, najlepsi sportowcy, wyróżnieni świadectwem z biało-czerwonym paskiem z średnią ocen minimum 4,75, najlepsi mówcy I Sobieskiego Parlamentu i osoby z 100% frekwencją. Listy gratulacyjne Prezydenta Miasta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego za działalność wolontariacką otrzymały Katarzyna Dudek kl. 2d, Karolina Dziedzic kl. 3a, Julia Heiza kl. 2e, Anna Rzemińska kl. 3a, Justyna Windys kl. 3a i Teresa Wolano kl. 2h.


Prezydent szkoły Estera Chorąży gratulowała wyróżnionym osiągnięć. Dyrektor Marek Stępski przybył na spotkanie bezpośrednio po powrocie z Warszawy z posiedzenia Narodowej Rady Rozwoju. Tematem nadzwyczajnego posiedzenia była dyskusja nad zmianą systemu edukacji.
Tradycyjne przemówienie dyrektora Leszka Lupy, podsumowujące miniony rok szkolny 2015/2016, należało w tym roku do gatunku krótkich i trwało 36 minut. Ranking klas I średnia ocen: kl. 1e 4,05, kl. 1a 4,02,kl. 1h 3,96. Ranking klas II średnia ocen: kl. 2a 3,96, kl. 2e 3,91, kl. 2d 3,75. Po oficjalnej części wydarzenie umilił wszystkim występ muzyczny oraz skecz przygotowany przez uczniów z klasy 1i. Organizacja uroczystości klasy 1i oraz 2h pod opieką prof. Anny Sroki i prof. Magdaleny Zawodnik.
Do zobaczenia 29 czerwca 2017!

„Srebrne Pasmo” dla chóru II Liceum

10-05-2016 W X Jubileuszowym Przeglądzie Chórów Regionu Kraków Projektu Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska 2016 chór naszej szkoły pod dyrekcją prof. Agnieszki Treli-Jochymek wyśpiewał Srebrne Pasmo. Serdecznie gratulujemy!
Srebrne Pasmo 2016 (1)Srebrne Pasmo 2016 (2)

„Srebrna Struna” dla chóru II LO

10-04-2016 Chór naszej szkoły pod dyrekcją prof. Agnieszki Treli-Jochymek wyśpiewał w XVIII Ogólnopolskim Konkursie Chórów w Niepołomicach Srebrną Strunę. Serdecznie gratulujemy!
Srebrna Struna 2016

Udział Chóru II LO w uroczystości GB UE V4

18-11-2015 Chór II LO pod dyrekcją prof. Agnieszki Treli-Jochymek uczestniczył w uroczystościach otwarcia Kwatery Dowództwa Strategiczno-Operacyjnego Unii Europejskiej GB UE V4 organizowanych przez Centrum Operacji Lądowych w Krakowie przy ul. Rakowickiej. Była to uroczystość o dużym prestiżu na szczeblu europejskim z udziałem najwyższych władz Polski i generałów Grupy Wyszehradzkiej. Dzięki uprzejmości redaktora Marcina Karkoszy z Gazety Krakowskiej możemy zaprezentować fragment występu:

czerwiec 2026
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Społeczny Komitet Odnowy Zabytków