Zbieramy książki dla koleżanek i kolegów z polonijnej szkoły

Drodzy Sobieszczacy,
Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „JODŁA”, działając w porozumieniu z Zarządem Głównym Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej rozpoczęło akcję: KSIĄŻKA DLA POLONIJNEJ MŁODZIEŻY, która polega na zbiórce książek dla Polaków mieszkających na obczyźnie ze szczególnym uwzględnieniem skupisk naszych Rodaków za wschodnią granicą. Zbiórki prowadzone są przez młodzież, a odbiorcami jest polonijna młodzież.
W tegorocznej edycji akcji skupiamy się na zbiórce literatury młodzieżowej, przeznaczonej dla młodzieży z polskiego Gimnazjum w Solecznikach. Bardzo prosimy o uwzględnienie, że zbiórka dotyczy literatury młodzieżowej, a dokładnie książek wydanych w ostatnich latach i nie chodzi tu tylko o tytuły, ale także stan techniczny przekazywanych książek.
Drodzy Sobieszczacy, akcja zbierania książek będzie trwałą w naszej szkole do 15 grudnia. Pudła na książki są umieszczone w portierni oraz zapleczu sali 14. Akcją zajmuje się prof. Katarzyna Kamizela.

Wyniki etapu szkolnego Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej

Do etapu okręgowego zakwalifikowali się:
Hubert Kubik kl. 2e
Łukasz Pluszyński kl. 2e
Bartłomiej Florek kl. 2d
Katarzyna Wilk kl. 2g
Cezary Klamra kl. 3k
Julia Kowalska kl. 3h
Serdecznie gratulujemy! Kolejny etap już 13 stycznia. Zadania z etapu szkolnego dostępne tutaj. Osoby chętne do udziału w OWE w kolejnych edycjach zachęcamy do nauki już teraz! Opieka: dyr. Wioletta Nogaj

Zaproszenie na wyklad w UO AGH 10 grudnia (sobota) godz. 11.15

Absolwent naszego Liceum pan Prof. zw. dr hab. Jan W. Dobrowolski, twórca Uniwersytetu Otwartego AGH serdecznie zaprasza na wykład swój oraz dr. M. Jóżwika w dniu 10 grudnia br. (w najbliższą sobotę) o godz.11.15 w głównym Campusie AGH w Paw. B-2 sali 110 (Rady Wydzialu Inż. Mechanicznej i Robotyki) – wejscie od ul. Czarnowiejskiej lub Reymonta.
Wykład będzie dotyczył zastosowan techniki laserowej w inżynierii i ochronie środowiska przyrodniczego (ze szczególnym uwzględnieniem biotechnologii laserowej), wykorzystania efektów biologicznych laserow w medycynie z uwzglednieniem ekologicznej profilaktyki, do produkcji zdrowej żywności, a także aplikacji techniki laserowej w geodezji (m.in. do tyczenia chodników w kopalniach, tuneli) oraz zastosowań skanerów laserowych. Po wykładzie przewidziana jest dyskusja.
UO AGH nie jest uniwersytetem tylko dla osob starszych, ale jest on otwarty dla zainteresowanych słuchaczy reprezentujacych wszystkie grupy wiekowe osob dorosłych.

Relacja pani prof. Anny Stonawskiej z Oxfordu

Rok szkolny 2016/2017 rozpoczął się dla prof. Anny Stonawskiej w niekonwencjonalny sposób. Po wielu latach pracy w szkole zamiast zacząć uczyć, jak przystało na nowy rok szkolny, sama zasiadła w ławce szkolnej i to niebyle gdzie, bo w Oxfordzie, Anglia. Wzięła  udział w dwutygodniowym kursie dla nauczycieli, organizowanym w ramach programu POWER SE, o wdzięcznym tytule „ Nauczyciel drogowskazem młodego Europejczyka”.


Kurs, 46 godzin w ciągu dwóch tygodni, miał na celu przypomnieć, niektórych nauczyć, jakie metody nauczania stosować, żeby nie zanudzić młodego Europejczyka, ale zachęcić i zmotywować do nauki nie tylko języka angielskiego, ale również innych przedmiotów, jak np. chemii czy ekonomii. Grupa składała się z nauczycieli z różnych krajów Europy Zachodniej i Środkowej, byli również nauczyciele z Turcji. Kurs zorganizowany był w sposób doskonały: różnorodne metody, włączając w to taniec, muzykę, quizy, a nawet gry hazardowe (obstawianie punktacją poprawności gramatycznej zdań), pozwoliły zachwycić się profesjonalizmem i poziomem nauczania Anglików, do czego zresztą pani Profesor była przyzwyczajona i doświadczyła wielokrotnie podczas swoich poprzednich pobytów Anglii.

Sam Oxford, piękne średniowieczne miasto ze światowej sławy uniwersytetem, założonym w XIII w., zachwycał i pozwalał odkryć miejsca związane z historią powszechną (miejsce gdzie spalono na stosie arcybiskupa Canterbury Tomasza Cranmera, XVI w. na polecenie królowej Marii I Tudor), jak również Christ Church College założonego przez kardynała Tomasza Wolsey’a, a po jego śmierci, dokończonego przez samego króla Henryka VIII.

W tym miejscu mieszkała słynna Alicja z Krainy Czarów i tutaj powstała powieść jej poświęcona, a napisana przez profesora matematyki w Uniwersytecie Oxfordzkim, Charles Lutwige Dodgson’a, pod pseudonimem Lewis Caroll. Tam też znajduje się ogród do którego nie mogła wejść, a który dziś można zobaczyć przez uchylone wrota. Tam również patrzy na zwiedzających z witrażu kościelnego siostra Alicji. Kurs i pobyt w Oxfordzie dodał pani Profesor Annie Stonawskiej pokłady energii i entuzjazmu, co jest tak niesłychanie ważne dla każdego nauczyciela.

Wicemistrzynie Krakowa w badmintonie

Wicemistrzynie Krakowa w badmintonie Licealiada 2016
18-11-2016 Z radością informujemy o kolejnym sportowym sukcesie naszych dziewcząt. Drużyna Sobieskiego w składzie: Karolina Barańska kl. 3h, Dalia Jasiąka kl. 3k i Weronika Nowak kl. 1d zdobyła wicemistrzostwo Krakowa w badmintonie w ramach Krakowskiej Olimpiady Młodzieży – Licealiada. Trenerką drużyny jest prof. Elżbieta Kaszyńska. Serdecznie gratulujemy!

Sukcesy szachowe reprezentacji II LO w Krakowskiej Olimpiadzie Młodzieży

Sukcesy szachowe Krakowska-olimpiada Młodzieży 2016
01-12-2016 Z radością informujemy, że drużyna dziewcząt w składzie Katarzyna Jędrocha kl. 3e, Alicja Grochot kl. 1j oraz Weronika Wierzbicka kl. 3j zajęła I miejsce w klasyfikacji drużynowej dziewcząt w turnieju o Mistrzostwo Krakowa w szachach szkół ponadgimnazjalnych – Licealiada. Dziewczęta zdobyły odpowiednio II, IV i V miejsce w klasyfikacji indywidualnej.
Drużyna chłopców w składzie: Piotr Lankof kl. 3d, Krzysztof Popiel kl. 3coraz Piotr Jaśkowiec kl. 2i zajęła II miejsce w klasyfikacji drużynowej, a Piotr Lankof – II miejsce w klasyfikacji indywidualnej.
Dodatkowo reprezentacja II LO uzyskała awans z pierwszego miejsca do zawodów szczebla wojewódzkiego, które odbędą się 07. 12. 2016 w Myślenicach. Opiekunem drużyn był prof. Aleksander Władyka. Serdecznie gratulujemy!


Awans do finału Licealiady drużyny piłki ręcznej dziewcząt

Drużyna reprezentująca II LO na zawodach Licealiady w piłce ręcznej dziewcząt w składzie:
Gabriela Szwarnóg kl. 3h, Gabriela Kucińska kl. 2h, Maria Tatar kl. 3c, Agnieszka Welian kl. 2h, Aleksandra Raczyńska kl. 2H, Anna Zydroń kl. 1G, Anna Tendera kl. 1a, Katarzyna Jędrocha kl. 3e, Martyna Kołtun kl. 3G, Paulina Adamczyk kl. 1d, Ida Karaś kl. 2f, Julia Kostrzewa kl. 2a, Katarzyna Szostek kl. 3e, Teresa Kozaczewska kl. 2a, Antonina Jasieńków kl. 1g i Ewa Adamczyk kl. 1d
10 listopada br. zakwalifikowała się do fazy grupowej i 29 listopada br. wywalczyła awans do fazy finałowej. 15 grudnia 2016 r. drużyna zagra o miejsca I-IV. Opiekunem drużyny był prof. Aleksander Władyka. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Świąteczna Paczka dla Sobieszczaka

W tym roku po raz pierwszy zorganizowana została w naszym Liceum inicjatywa Świątecznej Paczki od Sobieszczaka dla Sobieszczaka.
Wielu naszych uczniów pochodzi z rodzin znajdujących się naprawdę w trudnej sytuacji finansowej. Kilku z nich zdobyło się na odwagę i napisało swoje marzenia.
Oto one:

– regał na książki
– czarna bluza z logo Sobieskiego (rozmiar M)
– monitor (może być używany)
– notebook lub laptop (może być używany)
– książka: \Biologia\, autorzy: Eldra Pearl Solomon, Linda R. Berg, Diana W. Martin, Claude A. Villee, Wydawnictwo: Multico.

Osoby, które chciałyby i mogą pomóc prosimy o kontakt z dyr. Wiolettą Nogaj osobiście lub pod adresem e-mail: dyrekcjasobieski@gmail.com w terminie do 13.12. Dyrekcja Liceum nie udziela informacji na temat Wnioskodawcy, ale może udzielić informacji na temat Darczyńcy (osoby prywatnej / przedsiębiorstwa).

W imieniu uczniów, którzy naprawdę zasługują by im pomóc, serdecznie dziękujemy!

Konkurs Projekt z klasą – prosimy o głosy na projekt nr 32

Pomysł na wykonanie graffiti na murze wokół hali sportowej  narodził się już pod koniec ubiegłego roku szkolnego. AKCJA GRAFFITI rozpoczęła się w październiku 2016 i potrwa do końca kwietnia 2017. Koordynatorem projektu jest prof. Agata Reichert-Zaczek,  a prace wykonywane są w ramach przedmiotu Wiedza o kulturze. Na wiosnę, przy ozdobionym graffiti murze powstanie ogródek zaprojektowany przez obecny Samorząd Szkolny. Inicjatywa została zgłoszona do konkursu Projekt z klasą. Zwycięzcą konkursu zostanie szkoła, która otrzyma najwięcej głosów w głosowaniu internetowym. Głosować można tutaj (do czwartku  15.12; każdego dnia można oddać 1 głos). Na dole strony w wierszu Filtruj w pustym polu prosimy wpisać „32” i następnie wybrać opcję Szukaj. Nasz projekt znajduje się pod nazwą:  Mur-ale Sobieski. Dziękujemy za wszystkie głosy!

Trwa Tydzień Kultury w II LO (1-7.12)

Program:

 • 01.-07.12.16 Konkurs fotograficzny i wystawa pokonkursowa Człowiek z książką
  01.-07.12.16 Indywidualna wystawa prac plastycznych Joanny Kowalskiej z klasy 3i
  01.12.16 Akademia Dobrych Manier – wykład i warsztaty: p. Maria Bujas Łukaszewska
  02.12.16 Wykład dr. hab. Andrzeja Betleja, dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie pt. Rezydencja Jana III Sobieskiego
  02.12.16 Wykład dr Aleksandry Walczyk na temat studiów w Ignatianum oraz zasad dobrego wychowania
  05.12.16 Konkurs Wiedzy o Zasadach Dobrego Wychowania – tytuł Gentelmana Roku i Damy Roku
  07.12.16 Wykład Protokół dyplomatyczny a etykieta. Wręczenie dyplomów zwycięzcom konkursu o tytuł Gentelmana Roku i Damy Roku w II LO im. Króla Jana III Sobieskiego oraz dyplomów za udział w konkursie Człowiek z książką

Opieka: prof. Waldemar Grzebień

tydzien-kultury

Tydzień Kultury – wyniki szkolnego konkursu „Człowiek z książką” i wystawa pokonkursowa

Anna Kulma, klasa 1j - BLASK ŚWIATA KSIĄŻKI
Zapraszamy do zwiedzenia wystawy pokonkursowej przed biblioteką szkolną. Nagrodzone prace to:
I miejsce – Anna Kulma, kl. 1j – BLASK ŚWIATA KSIĄŻKI
II miejsce – Wiktoria Wilk, kl. 1a – „CZŁOWIEK” Z KSIĄŻKĄ
III miejsce – Izabela Liziniewicz, kl. 1b – MAŁY INTELEKTUALISTA
III miejsce – Joanna Kowalska i Anna Moskal, kl. 3i – JEDEN WACHLARZ WZRUSZEŃ
Serdecznie gratulujemy autorkom!

Metody oraz narzędzia Lean Management – warsztaty w klasie 1j

Przed uczestnikami drugiego warsztatu projektu „W minutę do efektu”, który odbył się w dniu 23.11, postawiono trudne zadanie. Uczniowie wzięli udział w symulacjach procesu produkcyjnego. Celem było wprowadzanie usprawnień zgodnie z poznaną tematyką Lean Management – Szczupłego Zarządzania, by skrócić czasu montażu skomplikowanych podzespołów.

W bardzo licznej grupie, bo liczącej aż 34 osoby, uczestnikom udało się wypracować spójny system i pracą zespołową osiągnąć ostatecznie czas aż kilkukrotnie lepszy od początkowego. Każdy dobry pomysł był nagradzany przez prowadzących – Dagmarę i Martę ze Studenckiego Koła Naukowego Zarządzanie z AGH, bonem „Kaizen”. Uczestnik, który na zakończenie warsztatu miał najwięcej bonów, otrzymał nagrodę w postaci łamigłówki logicznej. Natomiast każdy uczeń biorący udział w warsztacie został nagrodzony Certyfikatem. Opieka ze strony Liceum dyr. Wioletta Nogaj

Komunikat: kursy dla gimnazjalisty

Planowany termin rozpoczęcia drugiej tury kursów: 14.01.2017 r.

Szczegółowe informacje dotyczące formy i kosztów zajęć można uzyskać w sekretariacie II Liceum – tel. 12 633-73-92.
Terminy zajęć:
sobota:
9.00.- 11.15 blok matematyczno-przyrodniczy
11.30 – 13.45 blok humanistyczny

Reprezentant II LO w Sali Sejmu Śląskiego

Finał Konkursu Krasomówczego 2016
23-11-2016 Daniel Wojtaszek z klasy 2a jako finalista XIX Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczy im. Wojciecha Korfantego przemawiał w zabytkowej Sali Sejmu Śląskiego w Katowicach. Hasło tegorocznej edycji konkursu brzmiało: „Lux ex Roma (Światło z Rzymu). Chrzest Polski 966-2016”. W swoim przemówieniu poszukiwał definicji pojęcia „polskość” i dopatrywał się jej korzeni w najdawniejszych czasach naszego kraju. Jury oceniało wartość merytoryczną, sztukę krasomówczą i samodzielność sądów mówcy popartą doświadczeniem. Przemówienia były wygłoszone z pamięci i nie mogły przekroczyć 5 minut.
Daniela przygotowywała do konkursu prof. Katarzyna Kamizela. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych krasomówczych sukcesów!

Uniwersytecki Fakultet Geograficzny cz.2

Uniwersytecki Fakultet Geograficzny 2016, zajęcia terenowe na dachu21-11-2016 Grupy rozszerzeń g11 i g41 pod opieką prof. Urszuli Batorskiej miały okazję uczestniczyć w kolejnych zajęciach na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Tym razem był to wykład i ćwiczenia z meteorologii z Panią dr Joanną Jędruszkiewicz pt. „Przyrządy pomiarowe w badaniach atmosfery”. Uczniowie wysłuchali ciekawej prezentacji na temat sposobów pozyskiwania informacji o zjawiskach pogodowych oraz przyrządów pomiarowych atmosfery. Dowiedzieliśmy się m.in., że Fahrenheit urodził się w Gdańsku oraz ile kosztują balony meteorologiczne.


Najciekawszą częścią zajęć było spotkanie z robotem DAVISEM, czyli bezprzewodową stacją meteorologiczną oraz ćwiczenia terenowe. Bezprzewodowa stacja meteorologiczna DAVIS VANTAGE PRO 2 to zintegrowany zestaw czujników służący do odczytu zjawisk pogodowych. Ćwiczenia terenowe, polegające na samodzielnym odczytywaniu temperatury, ciśnienia, wilgotności powietrza, stopnia zachmurzenia oraz kierunku i prędkości wiatru odbyły się na dwóch poziomach – na samym dachu budynku UP, skąd roztaczał się piękny widok na okolicę, oraz przy wejściu na uczelnię.

Relację filmową przygotował Kajetan Kruczek.

II LO w Pałacu Prezydenckim

Dnia 23 listopada klasa 3B wraz z kilkoma przedstawicielami innych klas pod opieką prof. Elżbiety Potępy, prof. Doroty Kasprzyk oraz prof. Bogdana Kozaka przebywała na wycieczce w Warszawie.

ii-lo-w-palacu-prezydenckim

Zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego oraz spotkanie z Pierwszą Damą RP panią Agatą Kornhauzer-Dudą na długo pozostaną w naszej pamięci. Uczniowie, którzy jeszcze przed dwoma laty uczyli się języka niemieckiego pod kierunkiem obecnej Pierwszej Damy, wręczyli swojej byłej Pani Profesor kartkę z życzeniami w języku niemieckim. Zdjęcie: www.prezydent.pl

XXXV Olimpiada Języka Łacińskiego – wyniki etapu szkolnego

Z przyjemnością informujemy, że trzech uczniów z naszego Liceum dostało się do etapu okręgowego XXXV Olimpiady Języka Łacińśkiego. Są to: Franciszek Pawłowski z kl. 3j, Stanisław Kubać z kl. 2i oraz Filip Ratajczyk z kl. 2j. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! Opieka prof. Elżbieta Sobańska.

Zwolnieni z Teorii – działaj dla innych, ucz się dla siebie

Zrób projekt społeczny i ucz się w praktyce zarządzania, komunikacji i przywództwa. Zdobywaj certyfikaty za kursy tworzone z Google, Coca-Cola, Project Management Institute R.E.P czy Y-Combinator.

zwolnienizteorii_zdjecie2

Ruszyła nowa odsłona największej w Polsce platformy edukacyjnej Zwolnieni z Teorii, dzięki której już ponad 4 000 osób rozwinęło w praktyce swoje kompetencje przyszłości. Dowiedz się więcej o Platformie i już dzisiaj stwórz swój własny projekt społeczny: www.zwolnienizteorii.pl. Szczegóły: dyr. Wioletta Nogaj.

Pozdrowienia z Weimaru

Trójstronna wymiana Weimar 2016

Serdecznie pozdrawiamy z trójstronnej wymiany w Weimarze (Niemcy-Polska-Francja) prowadzonej w języku francuskim. Nasza szkoła reprezentowana jest przez 5 uczniów z różnych klas pod opieką prof. Doroty Loos i prof. Agaty Reichert-Zaczek. Uczniowie pracują nad projektem dotyczącym wierzeń, wartości i osiągnięć wspólnych dla tych trzech krajów. Ponadto zwiedzamy miasto Goethego i Schillera oraz Bauhaus, a jutro jedziemy do Buchenwaldu.

Marcin zwycięzcą Małopolskiego Dyktanda Niepodległościowego ‘Po polsku o historii’

IV Małopolskie Dyktando Niepodległościowe 2016
18-11-2016 W siedzibie Radia Kraków odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczono dyplomy i nagrody zwycięzcom IV Małopolskiego Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”. Laureatem I miejsca został Marcin Kosiniak kl. 3a (opieka prof. Katarzyna Kamizela), Laureatką X miejsca Anna Kmiecik kl. 3i (opieka prof. Ewa Wach), Laureatką X miejsca Natalia Węgrzyn kl. 1f (opieka prof. Katarzyna Kroczek), a Laureatką XV miejsca Zuzanna Kozioł kl. 3j (opieka prof. Agnieszka Sułkowska). Serdecznie gratulujemy!


Galę uświetnił występ Laura Trio. Po wręczeniu nagród laureaci wysłuchali prezentacji na temat powstania i działalności Radia Kraków, a następnie zwiedzili budynek Radia Kraków, podglądali pracę redaktorów i dziennikarzy, zajrzeli do realizatorki, zwiedzili studio nagrań. Mamy nadzieję, że uczniowie w przyszłym roku powtórzą sukces Marcina, Ani, Natalii i Zuzanny.

Trzecia drużyna Ogólnopolskiego Turnieju Debat ‚Polska pomiędzy Wschodem a Zachodem’ Kraków 2016

Ogólnopolski Turniej Debat 'Polska pomiędzy Wschodem a Zachodem' Kraków 2016
To było prawdziwe krakowskie święto debat! 3 dni, prawie 300 uczestników, 40 sędziów i aż 63 debaty. Ogólnopolski Turniej Debat ,,Polska pomiędzy Wschodem a Zachodem” zorganizowany wspólnie przez Instytut Wschodnich Inicjatyw oraz Krakowskie Stowarzyszenie Mówców pokazał jak ważną cechą jest umiejętność prowadzenia konstruktywnej dyskusji i zwrócił uwagę na niezwykle interesujące zagadnienia historyczne.
W tym tak ważnym wydarzeniu drużyna II Liceum w składzie: Aleksandra Baranowska kl. 2e, Tomasz Dąbrowski kl. 3g, Dariusz Marondel kl. 3f i Karol Pawłowski kl. 3f, pod merytoryczną opieką dr Olgi Błyskal, zajęła wysokie III miejsce. Serdecznie gratulujemy!
Zapraszamy też na cotygodniowe piątkowe spotkania Szkolnego Koła Debat i śledzenia naszej strony


Zdjęcia pochodzą ze strony Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców, którą także serdecznie polecamy.

Maraton pisania listów Amnesty International

W dniach od 1 do 10 grudnia odbywa się Maraton Pisania Listów Amnesty International. W naszej szkole Maraton odbędzie się w dniu 6 grudnia w sali P1 w godzinach 9.00 – 17.00. Jeżeli chcesz stworzyć list i nie zdołasz przyjść w tym dniu,  możesz przekazać go Joannie Iwanickiej lub Marii Maciejowskiej z kl. 2a w dniach 1-9 grudnia, w trakcie przerwy w godz. 12:00 -12:10, pod pokojem nauczycielskim. Pisz odręcznie, w języku: angielskim, ojczystym dla adresata albo polskim (wyróżnij wtedy drukowanymi literami imię i nazwisko osoby bronionej). Nie zapomnij się podpisać, gdyż jest to znak, że nie boisz się wyjść przed szereg i bronić praw innych ludzi. Opieka prof. Sławomir Bielecki.

Więcej szczegółów i wzory przykładowych listów dostępne: tutaj. Zapraszamy!

Komunikat: 48. FMFT w II LO

W środę 23.11 o godz. 11.00 w auli odbędzie się spotkanie przewodniczących klas I i II oraz uczniów zainteresowanych organizacją kolejnego Festiwalu Małych Form Teatralnych. Zapraszamy! Więcej tutaj

I miejsce w konkursie Wiedzy o kulturze i historii Stanów Zjednoczonych

W czwartek 17 listopada grupa uczniów z naszego Liceum w składzie Zuzanna Zając, Marcelina Natkaniec i Aleksander Milc uczestniczyła w małopolskim konkursie Wiedzy o kulturze i historii Stanów Zjednoczonych. Nasi uczniowie ponownie zajęli pierwsze miejsce. Laureaci po konkursie przyznali, że ten sukces zawdzięczają własnej wiedzy, wsparciu prof. Justyny Grzegorzycy oraz Wam – Sobieszczakom trzymającym za nich kciuki. Gratulujemy!

 

bez-tytulu

Cykl szkoleń Autodesk Fusion360

14980585_1319482238123283_5830587582773584337_nW październiku, zainteresowani grafiką komputerową Uczniowie naszej Szkoły, mieli okazję uczestniczyć w cyklu szkoleń zorganizowanych bezpłatnie, dzięki uprzejmości Firmy BIŚ Computers. Spotkania odbyły się w Autoryzowanym  Centrum Szkoleniowym i Certyfikacyjnym Firmy Autodesk, która jest światowym liderem oprogramowania komputerowego. Zajęcia z modelowania w Programie Autodesk Fusion360 spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży. Serdecznie dziękujemy Firmie BIŚ Computers za twórczą inicjatywę, a w szczególności Panu Mariuszowi Kasprzakowi za trud włożony w organizację oraz prowadzenie warsztatów.

Lux ex Roma – sukces w konkursie krasomówczym

Konkurs Krasomówczy 2016
Uczeń klasy 2a, Daniel Wojtaszek (na zdjęciu pierwszy z lewej), wygłosił w auli Polskiej Akademii Umiejętności konkursową mowę pt. „Lux ex Roma (Światło z Rzymu). Chrzest Polski 966-2016”. Był to drugi etap eliminacji XIX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Wojciecha Korfantego 2016. Daniel wywalczył 2 miejsce i będzie reprezentował naszą szkołę w ogólnopolskim finale, który odbędzie się w środę 23 listopada w Gmachu Sejmu Śląskiego. Daniel przygotowuje się do konkursu pod opieką prof. Katarzyny Kamizeli
XIX Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy jest projektem edukacyjnym mającym na celu pielęgnowanie polszczyzny, kształcenie wysokiej sprawności językowej, skłanianie do refleksji nad miejscem wartości w życiu młodego człowieka oraz przygotowanie do świadomego uczestnictwa w życiu publicznym. Serdecznie gratulujemy! Zdj.: Mikołaj Kądziołka.

Jędrzej Kurek z kl. 2d zwycieżył w wyborach

W wyborach o stanowisko Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego II LO najwięcej głosów zdobył Jędrzej Kurek z kl. 2d. Jędrzej obejmie stanowisko Prezydenta II LO w styczniu 2017 r. Trzymamy kciuki i życzymy samych sukcesów!
Poniżej prezentujemy zdjęcia z debaty, która odbyła się w dniu 14 listopada 2016 r. Organizatorem debaty był obecny SU. Debatę prowadził Wojciech Firek z kl. 3j.

Pierwsza pomoc przedmedyczna

W dniu 9 listopada odbyła się prelekcja na temat pierwszej pomocy przedmedycznej. W szkoleniu uczestniczyły klasa 1a oraz klasa 1b wraz z prof. Urszulą Batorską oraz prof. Ewą Wach – Czubińską. Szkolenie przeprowadziła pani Zofia Bielska reprezentująca firmę Emergency24. Pani Bielska zawodowo zajmuje się prowadzeniem tego typu prelekcji na Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Inicjatorem wydarzenia był Jędrzej Kurek z kl. 2d.Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie jest wśród 500 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2016 i przysługuje mu tytuł "Złotej Szkoły 2016".

Grudzień 2016
P W Ś C P S N
« lis    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031