ABSOLWENT II LO W KRAKOWIE PREZYDENTEM – ELEKTEM RP

Mamy zaszczyt poinformować Państwa, że wg sondażu Exit Polls nowym Prezydentem RP został dr Andrzej Duda, absolwent naszego Liceum

Veni, vidi et Deus vicit – przybyłem, ujrzałem, a Bóg zwyciężył

Prosimy o przyjęcie najserdeczniejszych gratulacji i życzeń z okazji wyboru na najważniejszy urząd w państwie

Niech Pana kadencja opromieni blaskiem majestat Najjaśniejszej Rzeczypospolitej

Życzymy zdrowia, siły i wytrwałości

Dyrekcja, pracownicy i uczniowie II LO im. Króla Jana III Sobieskiego

 

Konkurs filmowy – ogłoszenie

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłasza konkurs na 30-sekundowy spot reklamowy, promujący matematyczne, techniczne i przyrodnicze kierunki studiów wyższych. Informacji o konkursie udziela prof. Sobolewska.

Nowy krakowski portal edukacyjny Nasze szkoły

Nowy portal uruchomiony zostanie już 25 maja. W portalu dostępne będą m.in. następujące informacje o szkołach: liczba uczniów i nauczycieli, warunki lokalowe, frekwencja, zajęcia dodatkowe, specjalizacja, wyniki egzaminów i efekty kształcenia (m.in. ewaluacja i tzw. Edukacyjna Wartość Dodana). Każda szkoła może zaprezentować swoje mocne strony i realizowane projekty, galerię zdjęć i filmów, dodatkowe wyniki i zestawienia z komentarzami. Ok. 5 proc. informacji będzie wprowadzana w szkołach, pozostałe będą importowane z Urzędu Miasta, Kuratorium Oświaty i OKE.

YPEF – III miejsce w „Lasach Europy 2015″

20-05-2015 W Auli Kryształowej SGGW w Warszawie odbył się Finał Krajowy V Międzynarodowego Konkursu Young People in European Forests, Młodzież w Lasach Europy w Polsce. W finale wzięło udział 35 zespołów z całego kraju. Laureatami III miejsca zostali Mariola Klaś, Katarzyna Leszczyńska oraz Kamil Sado z klasy 1a  pod opieką prof. Elizy Wojtasik. Językiem oficjalnym konkursu był język angielski, zaś tematyka dotyczyła leśnictwa Europy. Drużyna Sobieszczaków obiecała powtórzyć sukces w przyszłym roku. Trzymamy Ich za słowo i gratulujemy wyniku!

ypef-2015-2LO (6)

Trwa Festiwal Nauki w Krakowie

PrintWydarzenia festiwalowe – Festyn Nauki na Rynku Głównym, aktywności sportowe na Krakowskich Błoniach, prezentacje, pokazy, wykłady i wystawy w siedzibach współorganizatorów Festiwalu oraz imprezy towarzyszące chlubnie wpisujące się w tradycję Krakowa odbywają się pod hasłem „Oświeć się!” Program dostępny tutaj

Międzynarodowy konkurs na reportaż na EXPO 2015

eatthinkPolska Zielona Sieć oraz Fundacja Otwarty Plan zapraszają do udziału w konkursie na najlepszy fotoreportaż pt. „Jedz lokalnie, myśl globalnie! Zwycięski fotoreportaż będzie prezentowany na światowej wystawie EXPO 2015 w Mediolanie we wrześniu i październiku 2015. W konkursie mogą brać udział zespoły składające się minimalnie z 3, a maksymalnie z 10 osób. Należy wykonać od 3 do 5 zdjęć.  Zdjęcia mogą być kolorowe lub czarno-białe.  Termin zgłoszeń mija 12 czerwca 2015. Szczegóły tutaj

12 Sesja Selekcyjna Europejskiego Parlamentu Młodzieży EYP Poland

Europejski Parlament Młodzieży (ELogo_EYP_PL-275x246uropean Youth Parliament – EYP) to międzynarodowa, apolityczna organizacja non-profit, której głównym celem jest organizowanie symulacji obrad Parlamentu Europejskiego dla młodzieży. Istnieje od 1987 roku i co roku angażuje w swoje działania ponad 20 000 młodych ludzi. W Polsce EYP działa prężnie już od 9 lat, organizując międzynarodowe debaty dla licealistów i studentów w celu poszerzenia kompetencji i horyzontów – politycznych, językowych, obywatelskich, kulturowych – wśród uczestników spotkań. W czasie sesji licealiści z całej Polski wezmą udział w symulacjach obrad Parlamentu Europejskiego w języku angielskim. Grono najlepszych delegatów zostanie wybranych do wzięcia udziału w prestiżowych, międzynarodowych wydarzeniach EYP organizowanych w różnych miastach Europy. 12. Sesja Selekcyjna odbędzie się we Wrocławiu w dniach 4-7 września. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z prof. Olgą Błyskal. Szczegóły tutaj

Wystawa prac plastycznych „Drzewo genealogiczne”

Na II piętrze odbywa się wystawa prac plastycznych naszych uczniów przygotowana przez prof. Agatę Reichert-Zaczek. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i prac w oryginale w szkole.

„Discover Jiangsu” – wakacyjna wyprawa do Chin

ChinyWyjazd do Chin realizowany jest w ramach  „Discover Jiangsu – International Youth Leaders to China Cultural Immersion Program. W programie: Shanghai, Suzhou, Nanjing (lekcje z zakresu kultury kaligrafii, tańca, muzyki, sportu). Termin wyjazdu 18-30 lipca.

Finansowanie: przelot Kraków – Shanghai – Kraków w zakresie własnym, natomiast koszty zakwaterowania, wyżywienia, transportu, programu pokrywane są przez prowincję Jiangsu.

Warunek: bardzo dobra znajomość języka angielskiego. Test sprawdzający poziom języka angielskiego oraz znajomość historii, geografii i kultury chińskiej, odbędzie się w poniedziałek 25 maja o godz. 15.00 w auli. Osoby zainteresowane wyjazdem powinny najpóźniej w dniu pisania testu oddać do dyr. Wioletty Nogaj wypełniony formularz.

Uczniowie II LO w Szwajcarii

W tym roku nasi uczniowie po raz kolejny zwiedzili Europejską Organizację Badań Jądrowych CERN – ośrodek naukowo-badawczy położony na północno-zachodnich przedmieściach Genewy na granicy Szwajcarii i Francji.  Tym razem prof. Bogusława Chwastowska przygotowała dla uczestników specjalną niespodziankę – uczestnicy wycieczki, jako pierwsi z Polski, wzięli udział w zajęciach laboratoryjnych w CERN. Poniżej prezentujemy zdjęcia z pobytu w Szwajcarii.

 

Profesor Leon Chwistek absolwentem maja

Maj to czas, w któScreen Shot 05-19-15 at 06.10 PMrym wspominamy kolejnego wybitnego absolwenta naszej szkoły – prof. Leona Chwistka – polskiego malarza, filozofa, matematyka, teoretyka sztuki. Klasa 1f postanowiła przybliżyć tę postać. Zachęcamy do lektury krótkiej noty biograficznej oraz wywiadu, który przeprowadziliśmy z wnukiem profesora. Dr hab. Antoni Leon Dawidowicz opowiedział nam o tym, jak postrzegał dziadka, a także podzielił się licznymi ciekawostkami na jego temat. Dodatkowe materiały znajdują się tutaj oraz  w szkolnej gablocie.

III Tydzień zrównoważonej energii

Zapraszamy na III edycję TZE – ogólnopolskiego wydarzenia energetycznego, które odbędzie się w dniach 8-12 czerwca 2015 r, na terenie AGH w Krakowie. Wśród atrakcji dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych m.in. zwiedzanie laboratoriów dydaktycznych WEiP, uczestnictwo w ciekawych eksperymentach oraz zwiedzanie Muzeum AGH. Szczegóły tutajTZR

Najlepszym polskim matematykiem na NCUMC 2015 nasz Absolwent

22-04-2015 r. zakończył się międzynarodowy matematyczny konkurs dla studentów North Countries Universities Mathematical Competition NCUMC 2015 organizowany przez Uniwersytet ITMO w Petersburgu. Absolwent klasy matematycznej II LO Dariusz Matlak, nasz czterokrotny olimpijczyk z trzech przedmiotów, obecnie student Wydziału Matematyki i Informatyki UJ, uzyskał trzecią lokatę oraz nagrodę pierwszego stopnia i był to najlepszy indywidualny wynik w polskiej reprezentacji. Drużynowo Uniwersytet Jagielloński zajął trzecie miejsce. Gratulujemy Darkowi sukcesu i pozdrawiamy!

ncumc-2015

Spotkanie z Danutą Stenką

13.05.2015 r. gościła w naszej szkole Pani Danuta Stenka – wybitna polska aktorka. Spotkanie w auli z młodzieżą naszej szkoły prowadziła uczennica klasy 2a Anna Rzemińska. Organizatorem kolejnego z cyklu spotkań z wybitnymi aktorami był prof. Paweł Szulecki. Serdecznie dziękujemy za wizytę w naszej szkole! Zdj.: Marianna Pasińska, Paweł Szulecki, postprodukcja Marta Kobylińska-Kędzior.

Prawybory na Urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w II LO

Prawybory odbędą się w poniedziałek 18 maja w godzinach 8:00-14:00. Cel: zbadanie preferencji uczniów szkoły oraz propagowanie postawy obywatelskiej, jaką jest branie udziału w wyborach.
Zasady:
  • - głosować mogą wszyscy uczniowie II LO
  • - warunkiem udziału w wyborach jest posiadanie aktualnej legitymacji szkolnej
  • - szczegółowy regulamin dostępny będzie w miejscu wyborów (przy portierni)
Zachęcamy do wzięcia udziału!
Organizacja: SU II LO we współpracy z Młodzieżową Radą Krakowa w ramach projektu „Wybory Prezydenckie w Szkołach Ponadgimnazjalnych”

Żeglarski konkurs „Rejs z czwórką”

konkurs-zeglarski-2015Zapraszamy do udziału w konkursie organizowanym przez Polskie Radio „Czwórka”, nagrodą jest 47-dniowy rejs organizowany przez „Niebieską szkołę” w terminie 19.09 – 05.11.2015. Rejs ruszy z Szczecina i zakończy się w Maladze. Koordynatorem konkursu jest prof. Magdalena Misztalska. Regulamin konkursu jest dostępny na stronie

Rekrutacja do II etapu międzynarodowego projektu historycznego

logo IALW dniach 18-20 kwietnia w naszej szkole odbył się pierwszy etap projektu realizowanego  w ramach programu “Europe for Citizens” na podstawie umowy z European Commission, Education, Audiovisual and Culture Executive Agency (EACEA) pt.: „1989: Fall of Communism in Easter Europe, Development of the strategic game for the young Europeans”. Wszystkie osoby zainteresowane udziałem w kolejnym spotkaniu – w Koszycach (18-20 lipca 2015 r.) prosimy o kontakt z prof. B. Łojczyk lub dyr. W. Nogaj. Koszty dojazdu, wyżywienia i noclegów pokrywa organizator Fundacja Instytut Aurea Libertas. Uwaga: każdy uczeń może wziąć udział tylko w jednym etapie projektu. Termin zgłoszenia upływa w dniu 25 maja.

Zaproszenie na bezpłatne wykłady Uniwersytetu Otwartego AGH

Zapraszamy na cykl bezpłatnych wykładów Uniwersytetu Otwartego AGH połączonych z dyskusją, które odbędą się 16 maja 2015 r. Dwa pierwsze wykłady odbędą się  na  Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki (paw. B-2, sala 110),  trzeci wykład będzie mieć miejsce w Akademickim Centrum Materiałów i Nanotechnologii (paw. D-16, ul. Kawiory 30). Szczegółowy plan tutaj

Matematyczne wieści z Wrocławia

Do krajowego finału XXIX Międzynarodowych Mistrzostw w Grach Matematycznych i Logicznych awansowali również nasi uczniowie. Jędrzej Hodor kl. 2a M+ został Laureatem IX miejsca, a tylko jedno zadanie dzieliło go od międzynarodowego finału w Paryżu. Opiekunem laureata jest prof. Michał Rybka. Serdecznie gratulujemy! Konkurs przeprowadza Wydział Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej i Oddział Wrocławski Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Zachęcamy do udziału za rok! Zdj.: Telewizja Politechniki Wrocławskiej.

logo-konkurs-gry-logiczne

Sukces strzelców Sobieskiego w Szkolnej Lidze Strzeleckiej

Szkolna Liga Strzelecka 2015Zakończyły się rozgrywki Szkolnej Ligi Strzeleckiej LOK w Krakowie. Nasi uczniowie zarówno indywidualnie jak i zespołowo mogą się pochwalić bardzo dobrą celnością. I miejsce w Lidze 2014/2015 zajął Michał Wojtasik kl. 1e, miejsce II Mateusz Stojak również z kl. 1e. Drużyna chłopców zajęła w klasyfikacji generalnej II miejsce, a dziewczęta V miejsce. Opieka ppłk prof. Andrzej Nurek.
Skład chłopcy: Mateusz Olech, Mikołaj Sienko (na zdjęciu z prawej), Mateusz Stojak, Marcin Wilk, Michał Wojtasik.
Skład dziewczęta: Barbara Wziętek, Kamila Kubas, Aleksandra Sicińska i Teresa Wolano.

2015-05-11-liga-strzelecka (1)

2015-05-11-liga-strzelecka (2)

TEDxKazimierz – międzynarodowa konferencja edukacyjna

plakatW dniu 23 maja 2015 w Żydowskim Muzeum Galicja przy ulicy Dajwór 18 w Krakowie odbędzie się TEDxKazimierz –  międzynarodowa konferencja edukacyjna. Prezentacje prowadzone będą w języku polskim i angielskim, wstęp wolny.  Liczba miejsc ograniczona, aby wziąć udział należy się zarejestrować. Więcej informacji tutaj.
Motywem przewodnim jest „Wiek nie jest barierą” łączący artystów, naukowców, ludzi biznesu.

Wyniki Konkursu Chemicznego PŚ

logo-politechnika-slaska-konkurs-chemiczny

Finalistami XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego Politechniki Śląskiej zostali Majka Duda kl. 3b i Konrad Kwiecień kl. 3e pod opieką prof. Iwony Dolnickiej oraz Paweł Rajtar kl.3b i Jakub Starzyk kl. 3b pod opieką prof. Barbary Pac. Serdecznie gratulujemy!

Noc Muzeów w Krakowie 2015

„Noc światła w Muzeum” to hasło 12. krakowskiej Nocy Muzeów, która odbędzie się z piątku na sobotę z 15 na 16 maja. W jej ramach będzie można bezpłatnie zwiedzać wszystkie krakowskie muzea i wiele innych instytucji kulturalnych, które dodatkowo przygotowały atrakcyjny program dla wszystkich uczestników. Na niektóre atrakcje wymagana jest rezerwacja.

Noc Muzeów 2015.

Gra miejska ,,AKCJA PILECKI”

Krakowskie oddziały Stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej i Stowarzyszenia ,,KoLiber” pragną zaprosić wszystkich uczniów liceum do udziału w grze miejskiej, która koncentrować się będzie na biografii rotmistrza Witolda Pileckiego. Pragniemy w ten sposób nie tylko uczcić 114 rocznicę urodzin i 67 rocznicę śmierci bohatera , ale przede wszystkim rozpropagować życiorys tego niezwykłego Polaka w sposób atrakcyjny dla uczniów.

Organizatorzy gwarantują atrakcyjne nagrody dla zwycięzców gry miejskiej.

Gra odbędzie się 17 maja 2015 roku w godzinach 12-16.

ZAGŁOSZENIA (maksymalnie 5-osobowe grupy) do 12 maja pod adresem: pilecki.zgloszenia@gmail.com

Prosimy o Wasze głosy!

Klasa 2j bierze udział w konkursie „Słowacja – mały, piękny kraj” i walczy o główną nagrodę w postaci wyjazdu do Tatralandii. Mamy nadzieję, że społeczność Sobieszczaków włączy się do wspólnej zabawy i pomoże nam w wygranej.

Od 6 maja 2015 r. od godz. 10:00 do 15 maja do godz. 23:59 na opublikowane na fanpejdżu prace konkursowe (zdjęcie plakatu wykonanego przez uczniów klasy 2J) można będzie oddawać głosy. Przez „głos” rozumie się „polubienie” (czyli kliknięcie przycisku „Lubię to!”) pod wybraną pracą konkursową lub „udostępnienie” jej (czyli kliknięcie przycisku „Udostępnij”), przy czym jedno „polubienie” oznacza jeden „głos”, a jedno „udostępnienie” – 10 „głosów”. Zapraszamy do głosowania tutaj. Dziękujemy!
Słowacja

Warsztaty na lekcji ekonomii w praktyce

Zespoły tworzone są na podstawie grup, które z kolei składają się z indywidualnych osób. Różnica między grupą a zespołem polega na tym, że zespół jest zbiorem ludzi połączonych wspólnym celem. Przekonali się o tym uczniowie grup Ue2 oraz Ue3 na lekcji ekonomii w praktyce podczas budowania wież.Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie jest wśród 100 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2015 i przysługuje mu tytuł "Złotej Szkoły 2015".

Maj 2015
P W Ś C P S N
« kwi    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031