Wolontariusze z II LO docenieni

20-04-2015 Dziś w Urzędzie Miasta Krakowa spotkali się wolontariusze biorący udział w Samorządowym Konkursie Nastolatków „8 Wspaniałych 2015”. Wiceprezydent Miasta Krakowa ds. Edukacji i Sportu Katarzyna Cięciak wręczyła Finalistom z Sobieskiego Małe Smoki Wawelskie i dyplomy honorowe. Jednym z tegorocznych jurorów był „Wspaniały 2014” Sebastian Hanek, obecnie student. Naszymi wspaniałymi wolontariuszami są:
Joanna Goryl kl. 2j i Magdalena Graca kl. 3d, rekomendowane przez Dyrektora Szkoły, oraz Jacek Kulig kl. 3f rekomendowany przez Związek Drużyn Harcerskich „Bractwo” przy Hufcu ZHP Kraków-Podgórze. Dziękujemy za Waszą pasję i zaangażowanie w pracy na rzeczy innych i gratulujemy!
Samorządowy Konkurs Nastolatków „8 Wspaniałych 2015”

Oxford, Cambridge, UCL – jak się dostać? – 20.04.15 15:00 Aula II LO

Oxford, Cambridge, UCL- myślisz, że to niewykonalne? Nic bardziej mylnego!
W zeszłym roku udało się innym, a w przyszłym chcemy, żeby udało się i Tobie. Na spotkaniu wytłumaczymy, na czym polega proces rekrutacyjny uczelni Wielkiej Brytanii, jak najlepiej się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę w czasie pisania aplikacji. Nie ma różnicy czy jesteś gimnazjalista, czy uczniem liceum – przyjdź koniecznie!angliacover

 • Termin: poniedziałek (20.04) o godz. 15:00
 • Miejsce: aula II LO
 • Prowadzący: ubiegłoroczna absolwentka naszej szkoły Aleksandra Chmiel (UCL)
  Organizacja: Samorząd Szkolny
 • Uczniowie, którzy w tym czasie odbywają lekcje, mogą wziąć udział w spotkaniu wyłącznie za zgodą nauczyciela.

#BeComPL for II LO #KRK – 20.04.15 godz. 14.00 Aula II LO

cover

Już dzisiaj – 20. kwietnia – o godz. 14:00 w Auli II LO odbędzie się spotkanie informacyjne połączone z warsztatami dotyczące projektu BeCom!

Jest to pierwsze tego rodzaju wydarzenie w krakowskich (o ile nie polskich!) szkołach średnich!
Temat spotkania: „Virtual a Real. Czy ten podział ma sens? O kreowaniu wizerunku w zmieniającej się rzeczywistości”

Przeprowadzą je wspólnie:

 • Łukasz Szeliga – pomysłodawca i organizator projektu, który poprowadzi prelekcję i warsztaty dotyczące tytułowego tematu
 • Adam Cichy – Ambasador BeCom! w Krakowie, odpowiedzialny za komunikację z uczniami oraz Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie.

Uczniowie, którzy w tym czasie odbywają lekcje, mogą wziąć udział w spotkaniu wyłącznie za zgodą nauczyciela. Więcej informacji tutaj

Poczwórny olimpijski sukces

18-04-2015 W II Olimpiadzie Bibliologicznej i Informatologicznej II LO było najliczniej reprezentowane, gdyż do Łodzi pojechało aż pięć uczennic. Nasze wyniki:
Laureatka II miejsca Aleksandra Drewniak kl. 2g, opieka prof. Ewa Wach-Czubińska i prof. Marta Kobylińska-Kędzior.
Laureatka III miejsca Wiktoria Noworyta kl.3f, opieka prof. Katarzyna Kamizela i prof. Marta Kobylińska-Kędzior.
Finalistka Anna Kmiecik kl. 1i, opieka prof. Ewa Wach-Czubińska i prof. Marta Kobylińska-Kędzior.
Finalistka Magdalena Szymuś kl. 3f, opieka prof. Katarzyna Kamizela i prof. Marta Kobylińska-Kędzior.
O krok od sukcesu była również Aleksandra Sarapata kl. 1i, która zajęła miejsce tuż za podium. Olimpiada Uniwersytetu Łódzkiego odbywa się pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz programu „Młodzi w Łodzi”. Nagrodzone uczennice otrzymały indeksy na kierunki Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo oraz Informacja w środowisku cyfrowym. Uczestniczki zwiedziły Łódź, w tym Muzeum Kinematografii.


baner-gratulacyjny-bibliologiczna2015-miejsce2 kopia
baner-gratulacyjny-bibliologiczna2015-miejsce3 kopia

Olimpijskie wieści z Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

16-04-2015 Finalistką z wyróżnieniem XXXIX Olimpiady Artystycznej w sekcji Plastyki została Maja Kolarz kl. 3f pod opieką prof. Agaty Reichert-Zaczek. Ogłoszenie wyników odbyło się w Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie. Maja otrzymuje indeks na m.in. historię sztuki UJ i ten kierunek będzie studiować. Serdecznie gratulujemy!
Olimpiada Artystyczna 2015 Wilanów

Dzień Języka Angielskiego

09-04-2015 Tegoroczny DJA został zorganizowany przez uczennice i uczniów klas l i ll, a jej celem było zapoznanie uczniów z  różnymi aspektami kultury Wielkiej Brytanii w przystępny sposób. Uczniowie mogli obejrzeć wiele prezentacji dotyczących,  m.in. historii, geografii, kuchni charakterystycznej dla Wielkiej Brytanii jak również wziąć udział w konkursach dotyczących wiedzy o Wielkiej Brytanii, takich jak „Familiada” czy „Jeden z dziesięciu”. Było też dużo dobrej zabawy w części muzycznej, a widownia miała okazję skosztować wielu smakołyków kuchni wyspiarskiej. Opiekun imprezy prof. Alicja Figiel z pomocą prof. Anny Szot. Zdjęcia Natalia Koper kl. 1c.

XXI Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży z udziałem Sobieszczaków

Posłankami i Posłami na Sejm Dzieci i Młodzieży 1 czerwca 2015 zostaną:
Karolina Bojar kl. 2a i Grzegorz Antkiewicz kl. 2e (opieka prof. Małgorzata Sobolewska) oraz Magdalena Graca kl. 3d i Kacper Żwak kl. 3k (opieka prof. Olga Błyskal). W tym roku młodzi posłowie będą zastanawiać się nad tym, jakiej przestrzeni publicznej potrzebuje młodzież. Dwuosobowe zespoły zostały wyłonione w drodze konkursu. Oto filmy obu zespołów prezentujące jeden z etapów konkursu:

Laureat Misyjnej Olimpiady Znajomości Afryki

Misyjnej Olimpiady Znajomości Afryki 201515-04-2015 Z radością informujemy, że Kamil Jastrzębski kl. 2g został Laureatem 9 miejsca XIII Misyjnej Olimpiady Znajomości Afryki. Zmagania w stolicy obserwowali m.in. ambasadorzy Demokratycznej Republiki Konga i Republiki Południowej Afryki, a czas oczekiwania uprzyjemniał radosny rytm afrykańskich bębnów. W olimpiadzie wzięło udział 2666 uczniów w I etapie, 317 w II etapie i 41 w III etapie finałowym w Warszawie. Kamil otrzymuje indeksy wielu uczelni w Polsce, w tym indeks z pominięciem warunków rekrutacji na prawo Uniwersytetu Jagiellońskiego (i wszystkie kierunki z wiedzą o społeczeństwie). Miejmy nadzieję, że w ślady Laureata w przyszłym roku pójdą inni. Opiekunem Kamila Jastrzębskiego był prof. Grzegorz Bobek.

Misyjnej Olimpiady Znajomości Afryki 2015Misyjnej Olimpiady Znajomości Afryki 2015Misyjnej Olimpiady Znajomości Afryki 2015

Wyniki konkursu Komentuj i Zdobywaj Wiedzę

OPZakończyła się III edycja konkursu edukacyjnego Komentuj i Zdobywaj Wiedzę. Konkurs jest kierowany do wszystkich, którzy lubią być na bieżąco z tematyką biznesową i lubią dzielić się swoim zdaniem. Komentuj i Zdobywaj Wiedzę to konkurs dla uczniów szkół średnich, którzy chcą połączyć przygotowania do Olimpiady Przedsiębiorczości z rozwijaniem swoich zainteresowań. Jednym ze zwycięzców III edycji została uczennica klasy 2h Patrycja Domagała. Serdecznie gratulujemy! Opieka: prof. Wioletta Nogaj

 

Muzeum Przyrodnicze ISEZ PAN w Krakowie

Zapraszamy do odMPwiedzenia Muzeum Przyrodniczego w Krakowie na ulicy św. Sebastiana 9, na wystawy stałe oraz czasowe.

Godziny otwarcia:

wtorek – piątek od 9.00 do 15.00

sobota – niedziela od 11.00 do 19.00

Prezentowane ekspozycje:

 1. „Świat łowców mamutów. Paleolit – przyroda i sztuka”.
 2. „Mięczaki świata i wyroby z masy perłowej”.
 3. „Woda – podstawa życia na Ziemi”.
 4. „Zwierzęta krajów egzotycznych”
 5. „Niebezpieczna magia tytoniu”
 6. „Rozmowa z kamieniem – wystawa minerałów i skamieniałości”.
 7. „Las tropikalny”.
 8. „Zwierzęta egzotyczne”.

Dzień przedsiębiorczości

dzień przedsiębiorczości12 edycja Ogólnopolskiego Dnia Przedsiębiorczości odbyła się w dniu 25 marca 2015 r. W programie uczestniczyło już ponad 400 tys. uczniów. Uczniowie po raz kolejny w trakcie jednodniowych praktyk mogli przekonać się, czy ich wyobrażenia o wymarzonym zawodzie są prawdziwe i czy mają predyspozycje do wykonywania danej pracy. Większość uczniów z naszej szkoły uczestniczących w tym programie spędziło ten dzień w przedsiębiorstwie International Paper Sp. Z o.o. w Krakowie.dzień przedsiebiorczości

Na zdjęciu uczennica klasy 1c Małgorzata Dymek w swoim pierwszym miejscu pracy.

 

Wyróżnienia Geo-Planeta 2015

geoplaneta-logoKonkurs przeprowadzany jest przy współpracy merytorycznej z Wydziałem Geografii Uniwersytetu Warszawskiego przez Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej w Warszawie. Celem Konkursu Geograficznego „Geo-Planeta” jest szerzenie wśród młodzieży wiedzy z zakresu geografii, przyrody oraz miejscu i znaczeniu Polski w świecie. Wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie Geograficznym Geo-Planeta 2014/15 otrzymali:
Alan Spirowski-Bugno 3e – najlepszy wynik w szkole, Aleksandra Chrustek 3e, Dominik Talarek 3e, Grzegorz Antkiewicz 2e, Jan Janczy 3e, Jan Nowakowski 3e, Natalia Morajko 2e, Piotr Dybowski 3e, Wiktoria Szczypka 2e – wszyscy to uczniowie prof. Urszuli Batorskiej. Serdecznie gratulujemy!

Wyniki Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH

AGH logoZ radością informujemy o wynikach naszych uczniów:
Laureatem I stopnia został Jakub Węgrzynowicz kl. 3d, geografia z elementami geologii, opieka prof. Eliza Wojtasik.
Laureatką II stopnia została Małgorzata Pajdak kl. 2j, geografia z elementami geologii II, opieka prof. Eliza Wojtasik.
Laureatem II stopnia został Kevin Pietrzyk kl. 3b, matematyka, opieka prof. Dorota Kasprzyk.
Laureaci są przyjmowani na Akademię Górniczo-Hutniczą z pominięciem warunków rekrutacji zgodnie z regulaminem olimpiady. Serdecznie gratulujemy!

Sukces w Olimpiadzie Języka Rosyjskiego

Finalistką XLVI Olimpiady Języka Rosyjskiego została Wiktoria Korbecka kl. 2e pod opieką prof. Mirosławy Wasilewskiej. Zawody centralne odbyły się w Warszawie. Nasz finalistka uzyskuje 100% wynik z matury języka rosyjskiego, w tym matury dwujęzycznej, indeks na niektóre kierunki na Uniwersytet Jagielloński i inne uczelnie w Polsce. Serdecznie gratulujemy! Поздравляем!
olimpiada-jezyka-rosyjskiego-2015 (1)olimpiada-jezyka-rosyjskiego-2015 (2)olimpiada-jezyka-rosyjskiego-2015 (3)

Brydżystki sportowe Dwójki: Złoto, brąz i brąz w Olimpiadzie Młodzieży

11-04-2015 Ogromny sukces odniosły nasze brydżystki sportowe w IV Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Sportach Umysłowych Podlaskie 2015 pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Turniej par dziewcząt na maksy: I miejsce Maja Mrozek UKS Olimpia Dwójka Kraków.
Turniej par dziewcząt na impy: III miejsce Alicja Mosiałek UKS Olimpia Dwójka Kraków.
Turniej par dziewcząt na maksy: III miejsce Marianna Pasińska UKS Olimpia Dwójka Kraków.
Nasze dziewczęta zajęły również wysokie punktowane miejsca poza podium. Brydżysci z II LO grali na najwyższym sportowym poziomie.
Olimpiada odbywała się w Klasztorze Pokamedulskim w Wigrach. W uroczystym otwarciu Olimpiady udział wzięła m.in. Dorota Idzi, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.  Serdecznie gratulujemy! Zdj.: oompodlasie.pl

brydzysci-2lo-olimpiada-2015-1 (1)

I Międzyszkolne Zawody z zakresu Pierwszej Pomocy

Dyrekcja Zespołu Społecznych Szkół Ogólnokształcących im.  Józefa Kałuży i Henryka Reymana w Krakowie

oraz Klub Sportowy MKS SMS informują, że

 I Międzyszkolne Zawody z zakresu Pierwszej Pomocy

„Uczeń Ratownik  2015”

odbędą się na terenie  Zespołu Społecznych Szkół Ogólnokształcących im. Józefa Kałuży i Henryka Reymana w Krakowie przy ul. Szablowskiego 1 w dniu  27.05.2015 r.  Kontakt: Anna Kleszyk – 693136602

Więcej informacji tutaj

Zmiany w planie zajęć

21 kwietnia – wtorek –  Rada Pedagogiczna – tym dniu  lekcje 1-9 włącznie skrócone, pozostałe odwołane.
24 kwietnia – piątek –  godz. 12.00 –  uroczystość szkolna pożegnania klas III – w tym dniu lekcje 1-7 włącznie skrócone, pozostałe odwołane.

Miasto dla młodych

miasto dla młodychZ przyjemnością informujemy, że nasza szkoła dołączyła do programu Miasto dla Młodych i nasi nauczyciele chcą nagradzać Twoją aktywność!

Uczęszczasz na zajęcia pozalekcyjne? Weź udział w programie!

Nie uczęszczasz jeszcze na zajęcia pozalekcyjne? Zacznij!

AKTYWNI MAJĄ WIĘCEJ!

Program Miasto dla Młodych wraz z naszymi nauczycielami chce wspierać Twoją aktywność, rozwój, poszukiwanie pasji.

Dzięki temu programowi każda osoba uczęszczająca na zajęcia pozalekcyjne organizowane w naszej szkole otrzyma 1 punkt (tzw. sówkę). Jeżeli będziesz na tych zajęciach aktywny- otrzymasz punkt dodatkowy.

Pewnie zastanawiasz się jak zostaniesz nagrodzony…

Zdobyte punkty można wymienić na zniżki/gratisy u partnerów lokalnych programu. Wśród nich znajdują się lokale gastronomiczne, miejsca, gdzie możesz aktywnie spędzać czas i instytucje kultury.

JAK WZIĄĆ UDZIAŁ W PROGRAMIE?

Musisz zarejestrować się poprzez stronę internetową www.edukacjadlapolski.pl lub aplikację mobilną, zalogować i zapisać na zajęcia dostępne w programie.

Pamiętaj! Twoje uczestnictwo i aktywność dopiero po zapisaniu się na zajęcia może być nagradzana w programie.

Nie ma Twoich zajęć w programie?

Zaproponuj swojemu nauczycielowi przyłączenie zajęć i niech wraz z nami nagradza Twoją aktywność!

W programie uczestniczą już Prof. Magdalena Misztalska oraz Prof. Eliza Wojtasik

 

Tegoroczna pielgrzymka maturzystów – komunikat organizacyjny

W dniu 23.04.2015 odbędzie się Pielgrzymka dziękczynno-błagalna Maturzystów na Jasna Górę. Liderów klasowych zapraszamy z zamkniętymi listami wraz z kwotą organizacyjną na spotkanie, które odbędzie się w piątek 17.04.2015 na długiej przerwie (11.00-11.15) pod Aulą. W razie jakichkolwiek pytań informacji udziela prof. Anna Kuźma.

Bookcrossing

BOOKCROSSING

bookcrossing_logo

WIELKA WYMIANA KSIĄŻEK

15 kwietnia (środa) godz. 09.00- 14.00

I piętro

Przynieś książkę – weź sobie książkę!

Zapraszają klasa 2b i biblioteka szkolna

Certyfikat Swiss Contribution dla II LO

Za projekt „Zachowaj równowagę” realizowany przez prof. Renatę Bielecką otrzymaliśmy certyfikat „Szkoły przyjaznej żywieniu i aktywności fizycznej” Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Podstawowym celem projektu jest promocja zdrowego stylu życia, w tym zapobieganie nadwadze i otyłości oraz innym przewlekłym chorobom niezakaźnym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej.
2014-11-szkola-przyjazna-zywieniu-aktywnosci-fizycznej

Partnerzy projektu:
logo-swisslogo-rownowagalogo-izz

Finał X Olimpiady przedsiębiorczości

OPFinalistą tegorocznej Olimpiady przedsiębiorczości został Krzysztof Więckowski z klasy 2h. W finale 9 kwietnia w Warszawie Krzysztof odpowiadał m.in. na następujące pytania: co to jest split akcji, na czym polega lewarowany wykup przedsiębiorstwa oraz elevator pitch, co to jest assessment center oraz po ilu latach dojdzie do podwojenia kapitału przy depozycie oprocentowanym 6% rocznie. Serdecznie gratulujemy! Opieka prof. W. Nogaj.

Wszystkich zainteresowanych udziałem w kolejnej olimpiadzie zapraszamy już dzisiaj do studiowania pytań z ostatnich edycji.

I miejsce w Warszawie

10-04-2015 W VIII Ogólnopolskim Turnieju Geografii „Romer” pod honorowym patronatem MEN I miejsce zdobył Alan Spirowski-Bugno kl. 3e, uczeń prof. Urszuli Batorskiej. Finał odbył się w Warszawie, Alan okazał się najlepszy z 1800 uczestników, którzy startowali w konkursie z całej Polski. Nasz uczeń był jedynym zawodnikiem z Małopolski. Serdecznie gratulujemy!

konkurs-geogtaficzny-romer-2015

Tydzień Wiedzy o Obronności

tydzień obronnościTydzień Wiedzy o Obronności to doskonały pretekst do udziału w wydarzeniach, związanych z obronnością i bezpieczeństwem naszego kraju, a także podjęcia własnego działania, by inni zaczęli o tym rozmawiać.

Celem inicjatywy jest zmobilizowanie społeczności lokalnych oraz opinii publicznej do włączenia się w kampanię społeczną “5 ton nad ziemią”. Wydarzenia lokalne w ramach Tygodnia Wiedzy o Obronności z założenia mają mieć charakter oddolny. Każdy może stać się inicjatorem takiego wydarzenia, zachęcając grupę znajomych lub organizację, którą zna lub w której działa do aktywnej postawy w kwestii obronności RP. Tydzień Wiedzy o Obronności, odbędzie się w terminie 20-26 kwietnia 2015.

Program realizowany jest w ramach programu Obywatele dla Demokracji finasowanego z funduszu EOG. Szczegóły tutaj

Adam Cichy ambasadorem BeCom! na terenie Krakowa

be comBeCom! to projekt opracowany i stworzony z myślą o młodzieży szkół średnich, zainteresowanej szeroko pojętym komunikowaniem. W ramach BeCom! organizowane są cykliczne (darmowe) spotkania młodych ludzi ze specjalistami szeroko pojętej branży komunikowania (media, social media, nowe technologie, Public Relations itd.).  Miło nam poinformować, iż  ambasadorem BeCom! na terenie Krakowa został obecny przewodniczący Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły – Adam Cichy z klasy 2d. Gratulujemy!

Patronat honorowy:  Instytut Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego

Finalista konkursu historycznego

W zawodach finałowych II edycji Małopolskiego Konkursu „Śladami żołnierzy wyklętych – Pułkownik Witold Pilecki w panteonie polskiej historii” organizowanym przez Kuratorium Oświaty w Krakowie we współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu uczestniczył Tomasz Tabor kl. 1e pod opieką prof. Sławomira Bieleckiego. Serdecznie gratulujemy! Zdj.: pwsz-oswiecim.edu.pl
sladami-pulkownika-pileckiego-2015 (1) Śladami pułkownika Pileckiego 2015

Droga na Harvard – spotkanie informacyjne w sprawie konkursu

Droga na Harvard to konkurs adresowany do uczniów gimnazjów i szkół średnich, studentów uczelni państwowych i prywatnych oraz absolwentów szkół, którzy chcieliby studiować na uczelniach amerykańskich, szczególnie na Uniwersytecie Harvarda. Poszukiwani są zdolni i nieprzeciętni ludzie pasjonujący się nauką, sportem, kulturą oraz angażujący się w przedsięwzięcia studenckie i sprawy społeczne. Szczegóły tutaj. Spotkanie dla osób zainteresowanych odbędzie się w dniu 13 kwietnia o godz. 11.00 w pracowni geograficznej.  Opieka prof. A. Wierzbicka.

 

Najbardziej kreatywni

W rozegranej w Poznaniu Olimpiadzie Kreatywności ogromną kreatywnością wykazali się uczniowie prof. Urszuli Batorskiej.
Laureaci II miejsca:
zespół: Franciszek Kramarczyk, Maciej Lutosławski, Kamil Sułecki (klasa 2e)
Finaliści:
zespół: Katarzyna Czarnecka, Katarzyna Jędrocha, Barbara Wziętek (klasa 1e)
zespół: Jan Pokrywa, Joanna Skoczeń, Jakub Śliwiński (klasa 1a)
zespół: Karolina Laszczyk, Marcelina Woźniak, Zuzanna Zając (klasa 1d)

Uczniowie mogli  również zwiedzić Poznań. Serdecznie gratulujemy!
olimpiada-kreatywnosci-2105 (1)olimpiada-kreatywnosci-2105 (2)Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie jest wśród 100 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2015 i przysługuje mu tytuł "Złotej Szkoły 2015".

Kwiecień 2015
P W Ś C P S N
« mar    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930