Relacja z wycieczki do Francji

Wycieczka do Francji 2016
W dniach 10-16 października odbyła się kolejna wycieczka językowo-krajoznawcza do Francji zorganizowana przez prof. Annę Mazan-Stachurę. Uczniowie II LO mieli okazję zobaczyć wodospad na Renie, metropolię
Zurych, malownicze miasteczko w stolicy Sabaudii – Annecy zwane „alpejską Wenecją” oraz Riwierę Francuską. Największą atrakcją wycieczki był wyjazd kolejką w Chamonix na jeden ze szczytów Alp Francuskich – Aiguille du Midi na wysokość 3842m n.p.m., skąd uczniowie podziwiali szczyt Mont Blanc. Ogromne wrażenie na wszystkich zrobił Wielki Kanion Rzeki Verdon. Uczestnicy zwiedzili Niceę – stolicę Lazurowego Wybrzeża, Cannes oraz Grasse – francuską stolicę perfum, gdzie mieli okazję poznać tajniki powstawania zapachów. Ostatnim przystankiem był Mediolan – światowa stolica mody.

Szkolne Koło Debat zaprasza na szkolenie

W piątek 28.10.2016 r. o godz. 15.00 w sali teatralnej odbędzie się szkolenie „Jestem zwycięzcą” poprowadzone przez Mikołaja Krupę, członka Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców, absolwenta naszego liceum oraz prowadzącego Szkolne Koło Debat. Szkolenie będzie miało charakter motywacyjny, a także zachęcający do przyłączenia się do Szkolnego Koła Debat. Po szkoleniu przeprowadzone zostaną warsztaty na temat radzenia sobie z tremą. Najmocniej zachęcamy pierwszoklasistów, ponieważ chcemy rozpocząć oficjalnie tegoroczną rekrutację do Koła. Osobą odpowiedzialną za SKD oraz organizację szkolenia jest dr Olga Błyskal.

60. rocznica powstania 1956 roku na Węgrzech z udziałem II LO

4
W 60. rocznicę antykomunistycznego powstania 1956 r. na Węgrzech, w Krakowie odbyły się imprezy związane z uczczeniem tej daty. Na zaproszenie Ambasadora Republiki Węgierskiej w RP dr. Ivána Gyurcsika i Konsul Generalnej w Krakowie dr. Adrienne Körmendy, w uroczystościach 20 X wzięła udział delegacja naszej Szkoły w składzie: dyr. mgr Marek Stępski, Szef NSZZ „Solidarność” II LO mgr Marek Ciepała i dr Tomasz Podgórski. Zaproszona była również mgr Katarzyna Kamizela, jednak nie mogła wziąć udziału ze względu na obowiązki rodzinne.

Dzień 23 X jest świętem Narodowym na Węgrzech. W tym dniu w 1956 r. rozpoczęło się powstanie przeciw władzom komunistycznym, krwawo stłumione po wkroczeniu armii sowieckiej 4 XI. Zginęło około 20 000 Węgrów, zaś ponad 200 000 wyemigrowało na Zachód.
Krakowskie uroczystości w dniu 20 X rozpoczęły się o godz. 16.30 otwarciem wystawy „Złoty Wiek Malarstwa Węgierskiego” w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Krakowie. Ten bardzo ciekawy wernisaż uświetniony został znakomitą oprawą muzyczną. Wieczorem o godz. 19.00 w Galerii Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach miał miejsce uroczysty raut z udziałem wielu znakomitych gości. Ze strony węgierskiej uczestniczyli m.in. Pani Konsul dr Adrienne Körmendy, wiceminister Kancelarii Premiera Pan Nándor Csepreghy i Sekretarz Stanu Pan István Ijgyártó z Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Handlu. Ze strony polskiej raut uświetnili m.in. Prezydent m. Krakowa prof. Jacek Majchrowski, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Wojciech Kozak, przedstawiciel JE Prezydenta RP Podsekretarz Stanu Wojciech Kolarski, rektorzy niektórych wyższych uczelni, ppłk Beata Obrzut z Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu, prezes Fundacji Sądeckiej, organizator Forum Ekonomicznego w Krynicy Pan Zygmunt Berdychowski i krakowscy radni. Ze sfer arystokratycznych obecni byli Państwo Łastowieccy, uczestniczący niedawno w uroczystości odsłonięcia tablicy hr. Jana Szembeka w naszej szkole. Uwagę zwracała obecność dwóch górali w pięknych strojach ludowych.
Dyr. Marek Stępski w serdecznych słowach na ręce Pani Konsul złożył najlepsze życzenia dla szlachetnego Narodu Wegierskiego, z którym łączy Polaków nie tylko historia, ale i żywotne wspólne interesy w obecnej Europie.
23 X w katedrze wawelskiej odbyła się uroczysta msza św., w której przyjęli udział m.in. bp Lajos Varga z Vac oraz sekretarz stanu Miklós Soltés. W tym samym dniu w imponujących obchodach w Budapeszcie wziął udział, jako jedyna zaproszona głowa państwa, JE Prezydent RP dr Andrzej Duda, absolwent naszego Liceum.

Spotkanie z kpt. Stanisławem Szuro

Spotkanie z kpt. Stanisławem Szuro 21.10.2016
21. 10. 2016 odbyło się w Auli spotkanie z kapitanem Wojska Polskiego Stanisławem Szuro, więźniem obozów hitlerowskich i komunistycznych. Wizyta Pana Stanisława była niepowtarzalną okazją poznania historii widzianej oczyma uczestnika wydarzeń, a nietypowa lekcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem zgromadzonych w Auli uczniów. Organizacja: klasa 3f pod opieką prof. Katarzyny Jedynak i prof. Olgi Błyskal.

Oferta warsztatowa studentów AGH „W minutę do efektu”

screen-shot-10-19-16-at-10-46-pmStudenckie Koło Naukowe „Zarządzanie” działające przy Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie oraz Stowarzyszenia Korony Północnego Krakowa zaprosza do wzięcia udziału w drugiej edycji projektu pn.
„W minutę do efektu”.  W  ofercie dwuetapowe warsztaty ( każdy trwający 90 minut) oparte o tematykę Lean Management (ang. Szczupłe Zarządzanie), która wykorzystywana jest powszechnie w dziedzinie Inżynierii Produkcji. Kontakt: tel. 502-087-935 lub drogą elektroniczną, na  adres e-mail: wminutedoefektu@gmail.com

Radny IV Młodzieżowej Rady Krakowa z kl. 3j

IV kadencja Młodzieżowej Rady Krakowa 2016-2017
15 października rozpoczęła się IV kadencja Młodzieżowej Rady Miasta Krakowa. Naszą szkołę reprezentował radny Wojciech Firek kl. 3j. Podczas sesji inauguracyjnej młodzieżowi radni wysłuchali przemówień przybyłych gości i złożyli uroczyste ślubowanie, a następnie wybrali Prezydium. Przewodniczącym Młodzieżowej Rady Krakowa został Konrad Grybel z Technikum Komunikacyjnego Nr 25. Przed nimi ciekawa i z całą pewnością pełna wrażeń i przedsięwzięć kadencja.


W kadencji 2014/2015 radną i jednocześnie Przewodniczącą Młodzieżowej Rady Miasta Krakowa była Magdalena Graca kl. 3d, a w kadencji 2015/2016 radnym był Kamil Jastrzębski kl. 3g. Młodzieżowa Rada Młodzieżowa Rada Krakowa została powołana Uchwałą Nr XCVII/1449/14 Rady Miasta Krakowa z dnia 19 lutego 2014 r. i jest reprezentacją młodzieży uczącej się na terenie Miasta Krakowa. Kadencja Rady trwa od października do czerwca danego roku szkolnego. Zdj. MRK.

Wycieczka klasy 1d w Góry Świętokrzyskie

Wycieczka integracyjna klasy 1d 2016
W dniach 17-19 października 2016 klasa 1d była na wycieczce integracyjnej pod opieką Wychowawczyni prof. Urszuli Batorskiej i prof. Agaty Reichert-Zaczek. Przez trzy dni zwiedzaliśmy zamki (Chęciny i Krzyżtopór), klasztory (na górze Święty Krzyż i św. Katarzyny), spacerowaliśmy po leśnych i górskich szlakach (Łysa Góra), a także odwiedziliśmy Jaskinię Raj, Park Jurajski w Bałtowie oraz Muzeum Starożytnego Hutnictwa. Mimo napiętego programu nie zabrakło czasu na integrację przy ognisku i nie tylko.

V edycja projektu „Kresy-polskie ziemie wschodnie w XX wieku”

W imieniu Instytutu Pamięci Narodowej/Oddział w  Krakowie,  Małopolskiego Kuratorium Oświaty, Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego w Krakowie i Muzeum Archeologicznego w Krakowie zapraszamy​ bardzo serdecznie  do udziału w V edycji projektu „Kresy-polskie ziemie wschodnie w XX wieku”. Szczegóły tutaj

Babia Góra zdobyta!

Babia Góra 15.10.2016
15-10-2016 W sobotę Szkolne Koło Górskie ‚Sobieski Sunrise Team’ pod opieką prof. Magdaleny Misztalskiej wędrowało szlakami pasma babiogórskiego w Beskidzie Żywieckim. Zamówiliśmy piękną, słoneczną pogodę i wyruszyliśmy w pełni sił na szlak! Zaczęliśmy wycieczkę z Przełęczy Krowiarki skąd czerwonym szlakiem doszliśmy przez Sokolicę, Kępę i Gówniak na Diablak, by dalej zejść do schroniska „Markowe Szczawiny” na ciepłą strawę. Następnie szliśmy niebieskim szlakiem znów na przełęcz Krowiarki, skąd wróciliśmy do Krakowa. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i organizatorom wycieczki, a także absolwentom i sympatykom!

Wyniki postępowania kwalifikacyjnego na Politechnikę Krakowską

Z przyjemnością informujemy, że Karolina Grudzień – tegoroczna absolwentka naszego Liceum w postępowaniu kwalifikacyjnym na I rok studiów na Politechnice Krakowskiej uzyskała jedną z najwyższych ocen w skali punktowej. W dowód uznania Karolina została zaproszona na uroczystą immatrykulację podczas inauguracji nowego roku szkolnego. Gratulujemy!

Kółko dla licealistów z fizyki na WFAIS UJ

Warsztaty z fizyki będą odbywały się na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zajęcia teoretyczne i doświadczalne będą odbywały się naprzemiennie, zaczynamy od zajęć teoretycznych 17.10 (poniedziałek), w godz. 18.00-20.00, w sali A-1.04 w budynku Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, ulica Łojasiewicza 11.

Kolejno, tydzień później, tj. 24.10 (poniedziałek) odbędą się zajęcia doświadczalne, w godzinach 17.00-19.00 na terenie I Pracowni Fizycznej, również w budynku Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, ulica Łojasiewicza 11. Więcej informacji tutaj

Wolontariat UEFA EURO U21 Polska 2017 – ogłoszenie

Już w czerwcu 2017 roku Polska ponownie będzie gospodarzem jednego z najważniejszych wydarzeń sportowych w Europie. W sześciu Miastach-Gospodarzach: Bydgoszczy, Gdyni, Kielcach, Krakowie, Lublinie i Tychach odbędzie się UEFA EURO U21 Polska 2017. Jest to również szansa na włączenie się w przygotowania do wielkiej imprezy w roli Wolontariusza. Jesteś fanem piłki nożnej? Interesują cię przygotowania dużych wydarzeń sportowych? Chcesz zobaczyć od kuchni, jak wyglądają imprezy piłkarskie?
Zgłoś się na wolontariat! Organizatorem wolontariatu jest Polski Związek Piłki Nożnej we współpracy z UEFA i Miastami-Gospodarzami. Szczegóły tutaj

„Polska w Europejskiej Agencji Kosmicznej” – Martyna z III nagrodą

Konferencja Kosmiczna Sieradz 2016
06-10-2016 ​Martyna Kołtun kl. 3g  pod opieką prof. Magdaleny Misztalskiej zdobyła III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Polska w Europejskiej Agencji Kosmicznej” w kategorii „Ziemia pod innym Słońcem”. Nasza Wiceprezydent Szkoły wróciła z VII Sieradzkiej Konferencji Kosmicznej, gdzie przedstawiała swoje dotychczasowe osiągnięcia oraz nagrodzoną pracę. ​Organizatorami konkursu było Muzeum Okręgowe w Sieradzu, Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie oraz Kuratorium Oświaty w Łodzi.
Serdecznie gratulujemy!

Zaproszenie na Mistrzostwa Świata w Karate Tradycyjnym – wstęp wolny

MŚKTW dniach 14-15 października (piątek-sobota) w TAURON Arenie Kraków ponad trzy tysiące sportowców weźmie udział w Mistrzostwach Świata w Karate Tradycyjnym Kraków ORLEN 2016 i Światowym Festiwalu Renesans Karate-Do. Start: godz. 8:00 Finały rozegrane zostaną w sobotę (15 października) o godz. 15:00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, ale należy pobrać i wydrukowac bezpłatne wejściówki Szczegóły wydarzenia tutaj

Bezpłatne warsztaty budowania tradycyjnej szopki krakowskiej dla dzieci i młodzieży

krakowskie-szopkiMuzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza uczniów na bezpłatne warsztaty budowania tradycyjnej szopki krakowskiej. Uczestnicy warsztatów przygotują szopki, które wezmą udział w 74. Konkursie Szopek Krakowskich i zostaną zaprezentowane na Pokonkursowej Wystawie Szopek w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa.

Na cykl warsztatów składają się dwa lub trzy 90-minutowe spotkania poświęcone kolejnym etapom budowania szopki: konstrukcji, dekoracji i postaciom. Spotkania odbywać się będą w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, w październiku i listopadzie. Muzeum zapewnia wszelkie materiały potrzebne do budowy szopek.

Zapisy do 14 października – na adres mailowy: info@mhk.pl. Dodatkowych informacji udziela Centrum Obsługi Zwiedzających tel. 12 426 50 60

Miesiąc Bibliotek Szkolnych – spotkanie z pisarzem

Miesiąc Bibliotek Szkolnych 201606-10-2016 W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie w Wypożyczalni i Pracowni dla Młodzieży odbyło się spotkanie z polskim pisarzem fantastycznym i publicystą Andrzejem Pilipiukiem, w którym uczestniczyli m.in. uczniowie z II LO: Joanna Skoczeń kl. 3a, Marcin Pomarański kl. 1a, Wojciech Banaś z klasy kl. 1c, Jakub Głąb kl. 1d i Kacper Kozioł kl. 1e.
Podczas spotkania Andrzej Pilipiuk z dystansem opowiedział o wybieranych tematach do swoich powieści, opowiadań. Rozległa wiedza autora oraz barwny styl tworzyły interesujący charakter tego spotkania autorskiego. Zadawane pytania świadczyły o zainteresowaniu czytelników zarówno postaciami konkretnych bohaterów jak i warsztatem pracy pisarza. Opieka: prof. Anna Czepiec-Mączka i prof. Elżbieta Kramarz.

Bezpłatne warsztaty w ramach projektu „Jestem kulturalny, jestem kulturalna”.

Akademia Kultury – 6 czwartbanner-1000-to-390-px-for-emails-01ków poświęconych 6 dziedzinom kultury: sztuce, architekturze, literaturze, teatrowi, filmowi i muzyce – z naciskiem na kulturę XX i XXI wieku. Na każdym ze spotkań pojawi się specjalista z danej dziedziny, który w nietypowy sposób (przenosząc uczestników na salę procesową) przedstawi najciekawsze zjawiska kultury współczesnej w lekkiej, przystępnej formie. Każde z tych zajęć jest bezpłatne i odbywa się poza godzinami lekcyjnymi w Kawiarni Literackiej w nowej siedzibie Teatru Nowego na ul. Krakowskiej 41.  W ofercie również: półroczny kurs pisania zakończony wydaniem antologii opowiadań uczniów (nabór do 15 listopada 2016). Szczegóły tutaj.

Zaproszenie dla uczniów II LO zainteresowanych grafiką komputerową

Zapraszamy uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie na szkolenie z zakresu modelowania 3D w programie Autodesk Fusion 360.

fusion1Autodesk Fusion 360 to nowe, potężne i łatwe w obsłudze narzędzie CAD/CAM (projektowanie/wytwarzanie). Tworzenie modeli w Fusion 360 oparte jest niemal w całości na pracy w chmurze, dzięki czemu użytkownik ma zawsze dostęp do najnowszej wersji aplikacji bez konieczności instalowania uaktualnień. Tworzenie zarówno drobnych detali, jak i dużych obiektów jest intuicyjne, a interfejs przyjazny dla użytkownika. Olbrzymią zaletą programu jest również szybki i dobry rendering, czyli wizualizacja stworzonego modelu.

Szkolenie oferowane jest w dwóch wariantach:

- 8 godzinnym (2 dni po 4 godziny lekcyjne: 15:00-18:30) – modelowanie i wizualizacja

- 2,5 godzinnym (15:00-17:00) – wprowadzenie + materiały video online

 

Dlaczego warto?

  • - udział w zajęciach jest bezpłatny
  • - ćwiczenia pozwolą zapoznać się z najszybszymi i najbardziej efektywnymi metodami modelowania
  • - nie jest to prezentacja, a nauka oparta na wspólnym wykonaniu prostych projektów
  • - uczniowie, którzy ukończą szkolenie otrzymają certyfikat wystawiany przez Autodesk – producenta  programu (Autodesk Certificate of Completion) 

Miejsce prowadzenia zajęć:

Biś Computers
Stefana Batorego 1/3

Zapisy poprzez formularz: LINK

Więcej informacji można uzyskać u prof. Krówczyńskiego.

Angielska przygoda – relacja prof. Justyny Grzegorzycy oraz prof. Katarzyny Stępień

ks-i-jg-szkolaDrogowskaz programu POWER SE po raz drugi podczas tegorocznych wakacji wskazał kierunek Edynburga, ale tym razem dla prof. Justyny Grzegorzycy oraz prof. Katarzyny Stępień. Na dwutygodniowym kursie w szkole Edinburgh School of English zastanawiały się one jak skuteczniej uczyć Sobieszczaków oraz czy CLIL ( Content and Language Integrated Learning ) jest także przyszłością naszej szkoły. Wartością dodaną kursu była możliwość czerpania z wiedzy i doświadczenia kadry nauczycielskiej z Hiszpanii, Austrii, Czech oraz Słowacji.

 

Bezpłatne warsztaty edukacyjne Młodzieżowy Profil Zdrowia Psychicznego „Healthbook”

Warsztaty odbędą się w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. Świętej Rodziny z Nazaretu (aula – II piętro) w terminie: 12, 19, 24 października w godzinach 16.30 – 18.00. Zgłoszenia do 10.10.2016. Więcej informacji tutaj.

Tematy:
Czym jest zdrowie psychiczne?
Jak pomóc gdy bliska osoba zaczyna chorować?
Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby?

Komunikat: harmonogram zajęć UEK

klasa II e

pierwsze spotkanie w dniu 7.10 (piątek) o godz. 14.20 w sali 24

klasy I (dotyczy wszystkich uczniów, którzy w procesie rekrutacyjnym zadeklarowali udział w zajęciach UEK)

pierwsze zajęcia w dniu 12.10 (środa) o godz. 7.30 w auli

Szczegóły: dyr. Wioletta Nogaj

 

 

Kwesta na rzecz ratowania polskich grobów na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie

Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Oddz. w Krakowie, zwraca się z gorącą prośbą o udział w kweście, prowadzonej na rzecz ratowania polskich grobów na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. Pamiętając o naszej kulturze i historii, co roku, dzięki ofiarności Polaków, odnawianych jest kilkadziesiąt polskich grobów na tej przepięknej, lwowskiej nekropolii. Wolontariusze otrzymują zaświadczenie, które mogą uwzględnić w swoim CV, przy staraniu się na studia lub staraniu o pracę.

Kwestujemy 31 października i 1 listopada br., od godz. 9.30 do 16.00 na Cmentarzu Rakowickiem, Batowickim, Salwatorskim i od 10.00 do 16.00 na Cmentarzu Grębałowskim i Podgórskim. Wolontariusze proszeni są o zgłaszanie się do osób trzymających puszki z napisem:  „Cmentarz Łyczakowski”, które skierują ich do punktu wydawania puszek i identyfikatorów  na Cm. Rakowickim bud. Zarządu Cmentarzy. Zalecamy kwestowanie dwójkami. Uczniowie proszeni są o posiadanie legitymacji szkolnej.

Olimpiada Znajomości Afryki

Zachęcamy do wzięcia udziału w Olimpiadzie Znajomości Afryki! Wszelkie informacje na stronie www.olimpiada.uksw.edu.pl
Udział w Olimpiadzie daje indeksy wielu uczelni w Polsce, w tym indeks z pominięciem warunków rekrutacji na prawo Uniwersytetu
Jagiellońskiego (i wszystkie kierunki z wiedzą o społeczeństwie). Zakres Olimpiady dotyczy geografii, wiedzy o społeczeństwie, historii
i religii Czarnego Lądu. Warto przypomnieć, że w ciągu dwóch lat Laureatami tej Olimpiady zostało 3 naszych uczniów! Zapisy u prof.
Grzegorza Bobka (katecheza.sobieski@gmail.com)

Olimpiada o Rodzinie

Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w Ogólnopolskiej Olimpiadzie o Rodzinie pod hasłem „Rodzina – to drużyna”. Polega ona na rozwiązaniu testu przez 2-osobowy zespół z zakresu literatury na pierwszym etapie. na 2 etapie zespoły przygotowują prezentację lub film na wybrany temat. Finał odbędzie się w Olsztynie. Dla zwycięzców czeka wyjazd do Chorwacji a dla miejsca II i III nagrody rzeczowe. Problematyka Olimpiady to: macierzyństwo i ojcostwo, prawodawstwo dotyczące rodziny, formy, zasady i warunki zawarcia małżeństwa, prawa i obowiązki małżonków, rodziców i dzieci; przemoc w domu, profilaktyka, separacja i rozwód, adopcja i rodzina zastępcza. Szczegóły, zapisy chętnych i koordynacja prof. Grzegorz Bobek (katecheza.sobieski@gmail.com). Strona olimpiady: http://www.uwm.edu.pl/owor/

Nauka w USA ogłoszenie dla uczniów klas I

Ambasada Stanów Zjednoczonych oraz American Councils for International Education zapraszają uczniów szkół średnich do udziału w Programie FLEX. Jest on finansowany przez Departament Stanu USA. Umożliwia polskim uczniom naukę w amerykańskiej szkole średniej w roku szkolnym 2017/18. O udział w programie mogą ubiegać się uczniowie klas trzecich gimnazjum oraz klas pierwszych liceum. Uczestnicy będą goszczeni przez amerykańskie rodziny, dzięki czemu lepiej poznają kulturę tego kraju. Udział w programie jest całkowicie bezpłatny. Program FLEX pokrywa następujące koszty:
* Podróż z miejsca zamieszkania do USA (do rodziny goszczącej) oraz powrót z USA
* Miesięczne stypendium na własne wydatki
* Zakwaterowanie u rodziny goszczącej w USA na okres 1 roku
* Program szkolny w amerykańskiej szkole średniej
* Szkolenie przedwyjazdowe w Polsce
* Ubezpieczenie medyczne (z wyłączeniem stwierdzonych chorób przewlekłych oraz opieki stomatologicznej).
W Programie FLEX może wziąć udział uczeń trzeciej klasy gimnazjum lub pierwszej klasy liceum/technikum, który:
* ma polskie obywatelstwo,
* urodził się między 01.01.2000 a 31.12.2001,
* zna język angielski w stopniu komunikatywnym,
* spełnia wymogi dot. uzyskania wizy USA oraz nie przebywał dłużej niż 3 miesiące w ciągu ostatnich 5 lat w USA.

Osoby zainteresowane powinny zarejestrować się oraz wypełnić formularz online do 18 października 2016 r.:

Relacja z Łotwy – Międzynarodowy finał „Young People in European Forests” 2016

26/28-09-2016 W Tervete na Łotwie miał miejsce europejski finał konkursu „Młodzież w lasach Europy”. W wydarzeniu tym uczestniczyli zwycięzcy finału krajowego Mariola Klaś, Katarzyna Leszczyńska oraz Kamil Sado z kl. 3a pod opieką prof. Elizy Wojtasik. Zawodnicy z dwunastu państw Europy, którzy startowali w konkursie, zostali podzieleni na drużyny międzynarodowe. Pierwszym zadaniem było wykonanie i przedstawienie prezentacji na zadany temat. Drugie działanie – w terenie – polegało na odnalezieniu punktów orientacyjnych, w których należało wykonać zadania.
Miejsce na podium zajęła Kasia, która współpracowała w zespole austriacko-greckim. Trzecie miejsce zapewniła im m.in. niezwykła prezentacja na motywie bajki o Czerwonym Kapturku. Zwycięstwo przypadło w udziale drużynie łotewsko-niemiecko-węgierskiej.
Konkurs stanowił okazję nie tylko do doskonalenia umiejętności językowych, ale również zawarcia międzynarodowych przyjaźni. Niezapomniane chwile miały miejsce podczas zakończenia zawodów, gdy poszczególne narodowe drużyny opowiadały o swoich krajach – były tańce oraz wspólne śpiewy. Okazało się, że to co nas łączy, jest znacznie silniejsze od tego, co nas dzieli. Montaż filmu prof. Eliza Wojtasik.Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie jest wśród 500 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2016 i przysługuje mu tytuł "Złotej Szkoły 2016".

Październik 2016
P W Ś C P S N
« wrz    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31