17 Explorers Festival – Laboratorium Przygody i Wielka Lekcja Geografii 2015 – Sukces II LO

20-11-2015 Explorers Festival – święto gwiazd i pasjonatów alpinizmu, eksploracji, sportów ekstremalnych, przygody i filmu – jest największym w Europie wydarzeniem tego rodzaju pod względem różnorodności działań i nasycenia wieloma wydarzeniami w tym samym czasie. Festiwal odbywa się co roku w listopadzie w Łodzi.
17 Explorers Festival 2015
Festiwalowe emocje udzielają się również Sobieszczakom, którzy uczestniczą w imprezie od kilku lat. W tym roku, w ramach Wielkiej Lekcji Geografii oraz Laboratorium Przygody, uczniowie wzięli udział w wykładach naukowych i wizualizacjach. „Fizyka na ostrych zakrętach” towarzyszyła uczniom prof. Marii Szafraniec, zaś geografowie pod opieką prof. Elizy Wojtasik mieli okazję podróży „Z biegiem rzek”.
17 Explorers Festival 2015
Jak się okazało, zarówno fizycy z sukcesem pokonali zakręty jak i miłośnicy geografii meandry rzek, zdobywając tytuły laureatów w konkursach na Najlepszego Młodego Geografa i w teście z fizyki na Laboratorium Przygody. Laureatką trzeciego miejsca w konkursie z geografii została Małgorzata Pajdak kl. 3j, a laur z fizyki zdobył Szymon Wierzbicki kl. 2e zajmując drugie miejsce. Sukces jest naprawdę imponujący, gdyż w Wielkiej Lekcji Geografii oraz Laboratorium Przygody uczestniczy co roku blisko dwa tysiące uczniów szkół średnich z całej Polski.
17 Explorers Festival 2015

Stypendyści z Dwójki

Serdecznie gratulujemy naszym Stypendystom 2015/2016 i ich opiekunom!
Stypendium Ministra Edukacji Narodowej otrzymał Jakub Węgrzynowicz, Absolwent klasy 3d, za tytuł Laureata Olimpiady Geograficznej i Laureata Ogólnopolskiej Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH” (Geografia z elementami geologii) pod opieką prof. Elizy Wojtasik oraz tytuł Finalisty Ogólnopolskiej Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH” (Matematyka) pod opieką prof. Bogusławy Chwastowskiej.
Stypendyści II LO 2015.
Stypendium Prezesa Rady Ministrów za wybitne wyniki w nauce otrzymała Anna Światłoń z klasy 2h pod opieką wychowawczą prof. Anny Szot-Gębarowskiej.
Stypendyści II LO 2015.
Małopolscy Stypendyści otrzymali dyplomy podczas specjalnej uroczystości z udziałem Małopolskiego Kuratora Oświaty Aleksandra Palczewskiego (na zdjęciu).

Ogólnopolski Ranking „Rzeczpospolitej” i Social Wolves – wyróżnienie dla II LO

Ranking patronat medialny Rzeczpospolita 2015Gdzie młodzi ludzie nauczą się zarządzania projektami, negocjowania, pracy w zespole? Pokazuje to Ranking Szkół Kompetencji Przyszłości Fundacji Social Wolves, która promuje aktywność wśród młodzieży. Nasza szkoła została uwzględniona w Rankingu „Szkoły Kompetencji Przyszłości” 2015 na 49 miejscu na 150 sklasyfikowanych szkół. Podstawą rankingu były wyniki interdyscyplinarnej olimpiady pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej „Zwolnieni z Teorii”. Ranking jest dostępny tutaj
Jesteśmy najwyżej sklasyfikowaną szkołą w Krakowie! Opiekunką uczniów biorących udział w Olimpiadzie „Zwolnieni z teorii” jest dyr. Wioletta Nogaj. Serdecznie gratulujemy!

Komunikat dla uczniów grup języka niemieckiego 3D1 i 3D2 – egzamin DSD II

Szanowni Zdający,
zapraszamy na pisemny egzamin DSD II: środa 02 grudnia 2015, zbiórka godz. 08.oo, sala 9. Obowiązują czarne długopisy/pióra.
Egzaminy ustne odbędą się w naszej szkole w poniedziałek 07 grudnia 2015 (rozpoczęcie godz. 08.10) oraz wtorek 08 grudnia 2015 (rozpoczęcie godz. 08.10). Indywidualny Prüfungsplan otrzymacie od prof. M.Sobolewskiej i prof. P.Szuleckiego.

Geograficzny listopad 2015

Uczniowie z rozszerzenia geograficznego pod opieką prof. Elizy Wojtasik wzięli udział w V Jubileuszowej Nocy Geografii i w „Pikniku pod gwiazdami”. Materiał zrealizowała prof. Eliza Wojtasik.

Wizyta niemieckich nauczycieli

20-11-2015 Dziś gościliśmy w szkole przedstawicieli programu Deutsches Sprachdiplom Stufe DSD II i Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie oraz nauczycieli z Niemiec. Podczas wizyty goście m.in. uczestniczyli w lekcji niemieckiego prowadzonej przez prof. Małgorzatę Sobolewską i prof. Ilonę Zych-Chodak oraz w prezentacji projektu w auli „25 Jahre Deutsche Einheit” przygotowanego przez uczniów grup DSD pod kierunkiem prof. Barbary Riedel-Baader. Spotkanie zorganizowali prof. Waldemar Grzebień oraz prof. Paweł Szulecki. Wkrótce materiał filmowy z wizyty.
Wizyta niemieckich nauczycieli 20.11.2015
Wizyta niemieckich nauczycieli 20.11.2015
zdjęcie: Michał Wojtasik kl. 2e

V miejsce w Małopolsce Licealiada 2014/2015

Z dumą prezentujemy dyplom za V miejsce w Małopolsce zdobyte w roku szkolnym 2014/2015 we współzawodnictwie sportowym szkół ponadgimnazjalnych w ramach Małopolskiej Licealiady Młodzieży Szkolnej. Gratulujemy zawodniczkom i zawodnikom oraz profesorom wychowania fizycznego! Życzymy sukcesów sportowych również w tegorocznej edycji zawodów.
V miejsce Małopolska Licealiada 2014/2015

Udział Chóru II LO w uroczystości GB UE V4

18-11-2015 Chór II LO pod dyrekcją prof. Agnieszki Treli-Jochymek uczestniczył w uroczystościach otwarcia Kwatery Dowództwa Strategiczno-Operacyjnego Unii Europejskiej GB UE V4 organizowanych przez Centrum Operacji Lądowych w Krakowie przy ul. Rakowickiej. Była to uroczystość o dużym prestiżu na szczeblu europejskim z udziałem najwyższych władz Polski i generałów Grupy Wyszehradzkiej. Dzięki uprzejmości redaktora Marcina Karkoszy z Gazety Krakowskiej możemy zaprezentować fragment występu:

Michał Sobieraj-Jakubiec, uczeń klasy 2a, Wicemistrzem Polski!

Freestyle kajakowy to stosunkowo młoda, ale bardzo widowiskowa i prężnie rozwijająca się dyscyplina, która czeka na kwalifikację olimpijską. Polega ona na wykonywaniu określonych przez zasady ewolucji, podczas trwającego 45 sekund przejazdu. Za wszelkie urozmaicenia zawodnik otrzymuje dodatkowe punkty, takie jak m.in: figura wykonana bardzo wysoko (bonus HUGE), czy figura wykonana bez użycia wiosła (bonusy CLEAN), czy połączenie kilku figur (bonus LINKED). Kajakarze freestylowi pływają na specjalnie przygotowanych, krótkich kajakach o stosunkowo małej wyporności na tzw. odwoju (miejsce na rzece lub tor kajakowy) lub naturalnie występującej fali.
Michał ma wiele sukcesów w tej dziedzinie:
-Wicemistrzostwo Polski (IX 2015r.)
-III miejsce na zawodach Pucharu Europy w Jeleniej Górze 26-27.IX. 2015 w kategorii K1JM (kajakarze juniorzy)
-II miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Europy 2015.
Serdecznie gratulujemy!
Michał Sobieraj-Jakubiec Wicemistrzem Polski 2015 freestyle kajakowy

Michał Sobieraj-Jakubiec Wicemistrzem Polski 2015 freestyle kajakowy

Michał Sobieraj-Jakubiec Wicemistrzem Polski 2015 freestyle kajakowy

Konkurs Deutschfreund – komunikat

Osoby zgłoszone do konkursu jezyka niemieckiego Deutschfreund zapraszamy jutro, środa 18.11.2015 o godzinie 12.40 do Auli szkolnej (zbiórka, podpisanie kart odpowiedzi). Konkurs rozpoczyna sie punktualnie o godzinie 13.00 i trwa 45 minut. Uczniowie mają wpisane do Librusa zwolnienie z lekcji 12.40-14.00.

Wyjście na mecz U-21 Polska-Ukraina

16-11-2015 Dziś o godz. 18:00 na Miejskim Stadionie Cracovia reprezentacja Polski do lat 21 rozegrała z reprezentacją Ukrainy U-20 mecz towarzyski (0:1), który był kolejnym etapem przygotowań do młodzieżowych mistrzostw Europy 2017 U-21. Wydział Sportu Urzędu Miasta Kraków w porozumieniu z MKS Cracovia SSA zaprosił krakowską młodzież do bezpłatnego udziału w tym widowisku piłkarskim. Uczniowie Dwójki byli na meczu pod opieką prof. Małgorzaty Sobolewskiej i prof. Sławomira Bieleckiego. W czerwcu 2017 r. Kraków gościł będzie najlepszych piłkarzy Europy młodego pokolenia, uczestniczących w Turnieju Finałowym Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2017 U-21. Nasze poprzednie wyjście na mecz U-21 odbyło się w 2013 r.U-21 POLSKA-UKRAINA 2015

Laureaci Konkursu Małopolskie Dyktando Niepodległościowe 2015 „Po Polsku o historii”

13-11-2015 Marcin Kosiniak kl. 2a, Karolina Bojar kl. 3a i Kamil Sado kl. 2a wzięli udział w uroczystej gali, podczas której odebrali dyplomy i nagrody za zajęcie wysokich miejsc w III Małopolskim Dyktandzie Niepodległościowym 2015 „Po polsku o historii”. Marcin Kosiniak zdobył tytuł Laureata V miejsca (opieka prof. Katarzyna Kamizela), Karolina Bojar została Laureatką VIII miejsca (opieka prof. Katarzyna Wilkosz), a Kamil Sado laureatem IX miejsca (opieka prof. Katarzyna Kamizela). Organizatorami Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii” są Kuratorium Oświaty w Krakowie, Stowarzyszenie Polonistów i Fundacja „Zawsze Warto”, a celem konkursu jest zarówno doskonalenie umiejętności poprawnego pisania, jak również popularyzowanie wiedzy z zakresu kultury i historii narodowej. Serdecznie gratulujemy!
Laureaci III Dyktanda Niepodległościowego 2015

Laureaci III Dyktanda Niepodległościowego 2015

97. Rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości w II LO w Krakowie

W wigilię 97. Rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w naszej Szkole miały miejsce okolicznościowe wydarzenia. O godną oprawę tak wyjątkowego dnia zadbali nauczyciel języka polskiego mgr Katarzyna Kamizela oraz historyk dr Marcin Spórna. Dość niespodziewanie dla wszystkich, na południowej przerwie przed gabinetem Dyrektora sprawnie i prawdziwie po wojskowemu rozlokował się chór złożony z uczniów kl. 2A, który pod czujnym okiem wychowawczyni spontanicznie i od serca wykonał ad hoc wiązankę pieśni legionowych i wojennych z czasów II RP. Stanowiło to godne preludium do głównego punktu uczczenia Resurrectionis Poloniae, jakim był wykład dr. Marcina Spórny, poświęcony różnym drogom Polaków do niepodległości. Ze swobodą, jaka dana jest tylko prawdziwym erudytom, prelegent pięknym i klarownym językiem przedstawił szerokie tło historyczne tuż przed wybuchem Wielkiej Wojny i dalej proces kształtowania się polskich koncepcji politycznych i wojskowych, prowadzących do powstania Legionów Polskich. Dr Spórna nakreślił pierwszy legionowy szlak bojowy, wiodący od walk pod Limanową i Marcinkowicami do powstania I Brygady Legionów w Nowym Sączu tuż przed Bożym Narodzeniem 1914 r. i dalej do formowania się następnych Brygad legionowych i wydarzeń aż do chwili, którą ktoś określił frazą: I ni z tego, ni z owego, mamy Polskę na pierwszego. Zwrócił uwagę słuchaczy na udział w tych bojach uczniów i absolwentów ówczesnego Gimnazjum Sobieskiego, spośród których na przestrzeni lat 1914-1920 wielu oddało swe życie, a inni zasilili następnie szeregi odrodzonego Wojska Polskiego, dochodząc do znakomitych stanowisk w Armii.  Po zakończeniu wykładu dr Spórna, mający nota bene szczęście być solenizantem akurat w dniu 11 listopada, został nagrodzony gorącymi oklaskami. W ten jakże piękny z wielu względów listopadowy czas, jego znakomity ekskurs pozwolił nam wszystkim przenieść się w epokę legendy Legionów Józefa Piłsudskiego, przywołując cienie ludzi bezinteresownych, nieustraszonych i mężnych, o których-mając zaszczyt znać ich jeszcze osobiście- napisałem kiedyś: Bo ci, którym Marszałek raz ścisnął prawicę, zostali naznaczeni piętnem niezmywalnym. W depozyt wzięli Honor i myśl, że granice-wyrąbać musi klinga szabli niezniszczalnej…

Dr T. Podgórski

Spotkanie z panem Wojciechem Starzyńskim

W dniu 4 XI 2015 r. przebywał z wizytą w naszym Liceum Pan dr Wojciech Starzyński, nauczyciel i działacz oświatowy, jeden z pionierów organizacji niepaństwowej oświaty jeszcze w czasach PRL, powołany przez JE Pana Prezydenta RP dr. Andrzeja Dudę w skład Narodowej Rady Rozwoju. Celem spotkania była prelekcja z zakresu polityki i historii najnowszej oraz przedstawienie zamierzonych kierunków działań nowego rządu na polu oświatowym. W spotkaniu uczestniczyli również Dyrektor Zespołu Szkół Społecznych nr 1 w Krakowie pan Jerzy Giza oraz uczniowie naszego Liceum pod opieką nauczycielek historii dr Olgi Błyskal i mgr Beaty Łojczyk. Spotkanie zorganizował dr Tomasz Podgórski.

Poniżej podziękowania:

Szanowny Panie Doktorze,

gorąco dziękuję za zorganizowanie wczorajszego spotkania. Wizyta w Państwa szkole dostarczyła mi wielu wzruszeń i przyniosła szereg refleksji związanych z jej tak długą i piękną tradycją (po różnych zawieruchach XX wieku to chyba jest możliwe jedynie w Krakowie). Cieszy mnie , że  w rozmowie z uczniami pojawiło się kilka pytań dotyczących przyszłości Polski. To kolejny sygnał, że coś się zmienia i zmierzamy w dobrym kierunku. Proszę im za to spotkanie,  w moim imieniu,  podziękować. Książki, które od Pana otrzymałem to bardzo ciekawe i obszerne źródło wiedzy, a dodatkową przyjemność przy ich przeglądaniu sprawiła mi piękna, bardzo staranna szata graficzna. To pewnie znowu specyfika Krakowa, której należy pozazdrościć. Mam nadzieję, że będziemy mieli jeszcze niejedną okazję spotkać się i porozmawiać o wielu interesujących nas sprawach.

Z wyrazami szacunku

Wojciech Starzyński

Studia w Wielkiej Brytanii

UK Zapraszamy do zapoznania się z ofertą studiów. Uniwersytet przyjmuje studentów z Polski w oparciu o wyniki egzaminu maturalnego, ważne są wyniki z trzech przedmiotów na poziomie podstawowym (80% lub wyżej) oraz wyniki z dwóch przedmiotów na poziomie rozszerzonym (65% lub wyżej). Szczegóły tutaj

Wystawa: Stryjeńska. Portret ze słów

STRYJEŃSKA_PLAKAT

Zofia Stryjeńska (ur. 13 maja 1891 w Krakowie, zm. 28 lutego 1976 w Genewie) – najbardziej znana polska artystka dwudziestolecia międzywojennego, malarka, graficzka, ilustratorka i scenografka, której charakterystyczna twórczość wpisuje się w styl art déco.

Biblioteka Jagielońska zaprasza na wystawę od 19 listopada. Wstęp wolny

Trójstronna wymiana PL-FR-DE


W dniach 3-9.11.2015 w ramach wymiany trójstronnej (Kraków- Weimar- Blois) gościliśmy młodzież z Francji i Niemiec. Spotkania odbywają się raz do roku, kolejno w każdym z miast i towarzyszą im warsztaty, podczas których młodzież realizuje wcześniej ustalony projekt.
W tym roku tematem była PRZYSZŁOŚĆ oraz związane z nią nadzieje i zagrożenia. Po fazie rozważań teoretycznych, młodzi pracujący w grupach 3 osobowych (francusko-niemiecko-polskich) przystąpili do realizacji gier planszowych, które odzwierciedlały tematykę warsztatów.
Językiem warsztatów był francuski, ale gry przystosowano do wykorzystania we wszystkich trzech językach. Goście z Francji i Niemiec, podczas swojego pobytu mieli także możliwość zwiedzania Krakowa i Kopalni Soli w Wieliczce oraz byli w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau. Opieka prof. Dorota Loos i prof. Agata Reichert-Zaczek. Następne spotkanie za rok w Weimarze :)

Niepodległa już od 97 lat!

Flaga państwowa
W tym roku przypada 97. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada (środa) świętował będzie także Kraków i cała Małopolska. Do udziału w krakowskich obchodach Święta Niepodległości zapraszają: Marszałek Województwa Małopolskiego, Wojewoda Małopolski oraz Prezydent Miasta Krakowa.
11 listopada 2015O godzinie 10:00 rozpocznie się msza święta na Wawelu. Tuż po niej wyruszy pochód patriotyczny, który przejdzie Drogą Królewską na Plac Jana Matejki, gdzie o godzinie 12:00 rozpoczną się główne uroczystości patriotyczne.
Jak co roku w godzinach 10:30-14:30 wokół Plant Krakowskich jeździć będzie specjalny „Tramwaj Patriotyczny” organizowany przez Centrum Młodzieży im. dr Henryka Jordana, w którym chóry szkolne z Krakowa i Myślenic śpiewać będą pieśni patriotyczne, a podróżujący tramwajem otrzymają okolicznościowe materiały. 58. Lekcja Śpiewania „Radosna Niepodległości” odbędzie się na Rynku Głównym.
Wśród wydarzeń odbywających się 11 listopada zasługujących na szczególną uwagę znajduje się uroczystość przy Kamieniu Węgielnym Pomnika Armii Krajowej na Bulwarze Czerwieńskim.

Kursy przygotowawcze do egzaminu gimnazjalnego

Zapraszamy na kolejną turę Kursów Przygotowawczych do Egzaminu Gimnazjalnego, które odbywać się będą w II Liceum Ogólnokształcącym – Kraków, ul. Sobieskiego 9. Kursy prowadzone są przez doświadczonych nauczycieli II Liceum.

Kursy obejmują dwa bloki tematyczne: matematyczno-przyrodniczy i humanistyczny. Każdy blok zawiera 30 godzin zajęć lekcyjnych.

Rozpoczęcie kursów 21 listopada. Zapisy do 20 listopada. Szczegółowe informacje dotyczące formy zajęć można uzyskać w sekretariacie II Liceum – tel. 12/633-73-92.

Przygotowania do III Olimpiady OBiI – zwiedzanie Kościoła OO. Karmelitów

07-11-2015 Dzięki zaproszeniu nas przez ojca Marcina Siemka – proboszcza Kościoła OO. Karmelitów na Piasku grupa uczennic uczestniczących w III Olimpiadzie Bibliologicznej i Informatologicznej oraz cztery panie profesor zwiedziły muzeum klasztorne oraz bibliotekę.
Księgozbiór Kościoła Karmelitów - wizyta 2015
Dr Szymon Sułecki (na zdjęciu) w niezwykle interesujący sposób zapoznał nas z historią zakonu oraz kościoła OO. Karmelitów. Miałyśmy także okazję z bliska zobaczyć eksponaty muzeum klasztornego, w tym wielkie rękopiśmienne księgi liturgiczne. Największe wrażenie zrobiła na nas piękna biblioteka klasztorna, której księgozbiór zawiera 12 tysięcy starodruków. Serdecznie dziękujemy za gościnę!

Szkolne Koło Debat

Termin i miejsce:  piątki w godzinach 15.00 – 17.00 w sali teatralnej.

Koordynator z ramienia Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców – Mikołaj Krupa absolwent naszego Liceum.

Szkolnym opiekunem projektu jest prof. Olga Błyskal.

Spotkanie młodzieży angielskiej, niemieckiej i polskiej

04 listopada 2015 gościliśmy w naszej szkole grupę brytyjskiej młodzieży z Colchester’u oraz przedstawicieli niemieckiego Eichenschule Gymnasium. Opiekunami corocznych już warsztatów są Ian Levinson oraz Elżbieta Potępa. Celem tegorocznego spotkania była dyskusja na temat promowania tolerancji we współczesnej Europie zwłaszcza w kontekście nasilającej się fali imigracji. Po spotkaniu polscy uczniowie oprowadzili swoich gości po centrum Krakowa.

Spotkanie młodzieży angielskiej, niemieckiej i polskiej 04.11.2015

 

Spotkanie młodzieży angielskiej, niemieckiej i polskiej 04.11.2015

Eliminacje do udziału w Wojewódzkim Konkursie Wiedzy Chemicznej

W drugiej połowie października zostały przeprowadzone eliminacje do udziału w Wojewódzkim Konkursie Wiedzy Chemicznej. W eliminacjach wzięło udział 55 uczniów klas trzecich i 40 uczniów klas drugich.

Spośród uczniów klas III najlepsze wyniki uzyskali:

  1. Aleksandra Mazur (3d)
  2. Magdalena Grys (3h)
  3. Patrycja Potępa (3b), Ryszard Różański (3d) i Weronika Śliwa (3b)

Wśród uczniów klas II najlepsi byli:

  1. Szymon Wierzbicki (2e)
  2. Dariusz Jajeśniak (2a)
  3. Agnieszka Brodzicka (2i) i Katarzyna Gromna (2b)

Pełna lista osób zakwalifikowanych do udziału w Konkursie została wywieszona przy pracowni chemicznej.

Każda z zakwalifikowanych osób proszona jest o wpłacenie 12 zł (koszty organizacyjne) swojemu nauczycielowi chemii do 6 listopada.

Aktorski sukces Absolwentki II LO

Nasza szkoła szczyci się wieloma wybitnymi polskimi aktorkami i aktorami. Sobieszczacy są również wśród młodego pokolenia aktorek i aktorów. Adrianna Kućmierz, Absolwentka II LO z roku 2008, Absolwentka 2014 Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, zdobyła I Nagrodę ex aequo 51. Studenckiego Festiwalu Piosenki Kraków 2015. Adrianna nie zapomina o szkole, gościliśmy ją w 2013 r. podczas uroczystego odsłonięcia przez Dyrektora Teatru Polskiego w Warszawie Andrzeja Seweryna tablicy pamiątkowej poświęconej Arnoldowi Szyfmanowi. Adrianna Kućmierz FPS 2015 w Krakowie, zdj: facebook.com/adriannamajakucmierz

„Przychodzi uczeń do prawnika…” – innowacyjny poradnik prawny dla młodzieży

Ministerstwo Sprawiedliwości - Poradnik Prawny dla MłodzieżyDom, szkoła, sklep, bank, zakupy przez internet, pierwsza praca… Czy wiedza o tym jakie i komu przysługują prawa jest przydatna w wielu codziennych sytuacjach życiowych? Odpowiedź na to i wiele innych ważnych pytań można znaleźć w przygotowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości innowacyjnym poradniku „Przychodzi uczeń do prawnika…”, który jest przewodnikiem po prawie adresowanym dla młodzieży. Ma on uświadamiać, że znajomość prawa jest korzystna, chroni przed zagrożeniami i pomaga w codziennym życiu, z czego często nie zdajemy sobie sprawy.
Wejście przez przycisk po prawej stronie pod „Plan lekcji” lub bezpośrednio tutaj

Arcydramat „Dziady” Wrocław

29-10-2015 Najważniejszą sztuką teatralną w Polsce są Dziady Adama Mickiewicza, które słusznie zyskały miano arcydramatu. Jego ponadstuletnia obecność w systemie edukacji odcisnęła trwały ślad na polskiej kulturze.
Wrocław Dziady, 2015.

Wczoraj uczniowie klas 2e,2f,3a,3i obejrzeli ten spektakl w Teatrze Polskim w Wrocławiu. Kultową inscenizację „Dziadów” – po raz pierwszy w historii polskiego teatru zgodnie z oryginałem bez skrótów 270 minut -części I, I, IV i wiersz Upiór reżyserował Michał Zadara, a w roli głównej oklaskiwaliśmy Bartosza Porczyka (m.in. ‚Ambassada’). Sobieski akcent: Podczas spektaklu Gustaw wręczył osobie z publiczności prezent z uczty duchów i otrzymała go uczennica klasy 2e. Wyjazd zorganizowała prof. Katarzyna Wilkosz. Opiekę nad młodzieżą sprawowały również prof. Małgorzata Ścibior-Szeremeta i prof. Małgorzata Sobolewska.

profilaktyka HPV w II LO

Nasze Liceum nawiązało współpracę z Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalem Dziecięcym im. Św. Ludwika w Krakowie w zakresie profilaktyki zakażenia wirusem HPV. Więcej informacji tutaj oraz na lekcjach biologii.
Program zdrowotny

Do szkoły rowerem – projekt STARS!

Zapraszamy zainteresowanych uczniów do udziału w europejskim projekcie STARS w roku szkolnym 2015/2016. Projekt dotyczy promowania dojazdów do szkoły rowerem wśród uczniów, rodziców i nauczycieli. Urząd Miasta Krakowa realizuje projekt wspólnie z innymi miastami europejskimi takimi jak np.: Londyn, Madryt, Bielefeld, Mediolan czy Budapeszt. Projekt jest dofinansowany przez Komisję Europejską w ramach programu Inteligentna Energia dla Europy.

Szukamy zaangażowanych i aktywnych w kwestiach rowerowych uczniów, którzy będą spełniali rolę Ambasadorów i w ramach szkoły będą zachęcać rówieśników do organizowania wydarzeń / akcji / happeningów rowerowych. Działanie ma ponadto za zadanie zachęcenie i wspieranie uczniów szkół średnich do tworzenia własnych koncepcji i ich realizacji w szkołach w celu promowania podróżowania rowerem wśród rówieśników.

Szczegółowych informacji na temat projektu udziela prof. Magdalena Misztalska.

Para Prezydencka odsłania tablicę pamiątkową w II LO w Krakowie

Odsłonięcie tablicy poświęconej Janowi hr. Szembekowi

W dniu 26 X 2015 r. o godz. 13.00 w naszym Liceum miała miejsce piękna i podniosła uroczystość, którą zaszczycili swa obecnością JE Pan Prezydent RP dr Andrzej Duda z małżonką oraz wielu znamienitych gości. Uroczystość składała się z dwóch części: odsłonięcia i poświęcenia tablicy Jana hr. Szembeka (1881 – 1945), dyplomaty okresu II RP, najbliższego współpracownika ministra SZ płk. Józefa Becka oraz odznaczenia Dyrektora naszej Szkoły pana Marka Stępskiego Złotym Krzyżem Małopolski w uznaniu jego wybitnych zasług we wzorowym prowadzeniu Liceum, co zresztą podkreślił w swym znakomitym wystąpieniu JE Pan Prezydent. Aktu odsłonięcia tablicy dokonali JE Pan Prezydent oraz P. Elżbieta Łastowiecka z rodu Szembeków, poświęcenia dokonał JE ks. bp Jan Szkodoń. Przy tablicy pełnił wartę posterunek w strojach podhalańskich. Wiązanki kwiatów złożyli JE Pan Prezydent, konsul Węgier w Krakowie P. dr Adrienne Körmendy, sekretarz stanu w węgierskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych dr Csaba Balogh oraz prezes Towarzystwa Historycznego im. Szembeków P. Władysław Szeląg. Obecni byli m.in. wiceprezydent Krakowa dr Katarzyna Cięciak, małopolski kurator oświaty Aleksander Palczewski, dyr. Jerzy Giza, gen. Cezary Podlasiński, płk Adam Jangrot, infułat Bronisław Fidelus i kapelan JE Pana Prezydenta ks. Zbigniew Kras. Przemówienia wygłosili: dyr. Marek Stępski, dr Csaba Balogh, Władysław Szeląg oraz na zakończenie JE Pan Prezydent RP dr Andrzej Duda, który podkreślił zasługi dyr. Stępskiego jako znakomitego menadżera oświaty i zaznaczył, że Szkoła nasza może być wzorem pod względem zarządzania. Pan Prezydent w obszernym wywodzie odniósł się też do postaci hr. Szembeka, naświetlając szerokie tło historyczne jego działań w służbie II RP. Uroczystość uświetnił znakomitym występem o tematyce patriotycznej chór szkolny pod batutą Agnieszki Treli-Jochymek. Po zakończeniu części oficjalnej dostojni goście,  nauczyciele oraz uczniowie udali się na zamknięte dla mediów spotkanie w sali Lustrzanej, gdzie młodzież bardzo chętnie i spontanicznie fotografowała się z Parą Prezydencką. Uroczystość zakończyła się o godz. 15.00 i orszak prezydencki udał się na lotnisko Balice, skąd odleciał do Warszawy. Będziemy czekali, Panie Prezydencie! Organizatorami uroczystości byli dr Tomasz Podgórski oraz mgr Marek Ciepała, klasa 2A oraz delegaci klasowi z wszystkich pozostałych klas.Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie jest wśród 100 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2015 i przysługuje mu tytuł "Złotej Szkoły 2015".

Listopad 2015
P W Ś C P S N
« paź    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30