Kwalifikacja do etapu okręgowego Olimpiady Przedsiębiorczości

Do etapu okręgowego zakwalifikowali się:
Hubert Kubik kl. 2e
Łukasz Pluszyński kl. 2e
Krzysztof Orzechowski kl. 2h
Anna Kulma kl. 1j
Opieka: dyr. Wioletta Nogaj
Serdecznie gratulujemy! Kolejny etap już 2 marca. Zadania z etapu szkolnego dostępne tutaj. Osoby chętne do udziału w OP w kolejnych edycjach zachęcamy do nauki już teraz!

Zaprzysiężenie nowego Samorządu Uczniowskiego

dsc_0424W dniu 17 listopada odbyło się uroczyste zaprzysiężenie nowego Samorządu Uczniowskigo. Stanowisko Prezydenta Liceum objął Jędrzej Kurek z kl. 2d. Ustępującemu Samorządowi serdecznie dziękujemy za trud i wysiłek włożony w organizację wszystkich przedsięwzięć szkolnych.
Nowemu Samorządowi życzymy powodzenia!
Skład nowego Samorządu dostępny tutaj

Studniówka 2017

Zgodnie z wieloletnią tradycją, styczeń dla uczniów klas maturalnych to czas, który już zawsze kojarzył się będzie z pierwszym oficjalnym balem w życiu. Tegoroczny bal studniówkowy, bo o nim oczywiście mowa, odbył się w hali Tauron Arena w Krakowie, a jego aranżacja i tło nawiązywało do słynnej gali oscarowej rodem z amerykańskiego Hollywood. Szczególne podziękowania kierujemy do Rodziców, którzy zorganizowali ten piękny bal.

Pierwszy olimpijczyk centralny w roku szkolnym 2016/2017

Z radością informujemy, że pierwszym olimpijczykiem centralnym w roku szkolnym 2016/2017 został Adrian Zagórski kl. 2c uzyskując kwalifikację do finału XXI Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności. Olimpiada daje szerokie uprawnienia laureatom i finalistom podczas rekrutacji na kierunki medyczne. Finał odbędzie się 23-25 marca 2017 r. Opieka prof. Edyta Heiza. Serdecznie gratulujemy!

Srebrny Krzyż Zasługi dla mgr. Marka Ciepały

odznaczeniaDyrekcja Liceum Sobieskiego z radością informuje, że Przewodniczący NSZZ „Solidarność” naszej placówki pan mgr Marek Ciepała, został uhonorowany Srebrnym Krzyżem Zasługi. Odznaczenie to przyznaje JE Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to wyraz uznania za wkład pracy na niwie zawodowej, działalności związkowej, jak i szerokiej działalności pozaszkolnej. Pan Marek Ciepała jest znany z bezinteresowności i oddania naszej szkole. W 2006 r. wraz z dr. Tomaszem Podgórskim reaktywował związek zawodowy „Solidarność”, którego po dziś dzień jest przewodniczącym. Był współorganizatorem najważniejszych imprez, takich jak wizyty JE Prezydenta Polski dr. Andrzeja Dudy, JE Prezydenta Polski na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego i innych, których waga znacznie wykracza poza ramy lokalne. Jest zaangażowany całkowicie społecznie w pracochłonny proces przygotowywania od strony techniczno-graficznej szeregu wydawnictw książkowych dotyczących historii naszej szkoły, jak i projektów tablic kommemoratywnych najznakomitszych absolwentów II LO (dawnego III Gimnazjum im. Sobieskiego): Rogera i Edwarda Raczyńskich, VIRTUTE ET ARMIS Generałów Polski Niepodległej, Aleksandra hr. Skrzyńskiego oraz Jana hr. Szembeka. W jego dorobku techniczno-graficznym są także pozycje takie jak szeroka monografia historyczna o życiu gen. Józefa Gizy  – „Generał Józef Giza 1887 – 1965. Virtute et armis”, „Listy z kraju Kemet. Diariusz egipski” dokumentująca prace naukowe archeologa  dr. Tomasza Podgórskiego z szeregiem unikatowych zdjęć. Ponadto mgr Ciepała  współpracuje z autorami  publikującymi w periodykach ogólnodostępnych (m. in. miesięczniku „Sądeczanin”, kwartalniku  „Almanach Sądecki”) jak i naukowych, w tym angielsko- i niemieckojęzycznych, takich jak: „Studies in ancient Art and Civilization” czy „Mitteilungen des Deutschen Archaeologischen Instituts”. Aktualnie pracuje m.in. nad obszernym dziełem dokumentującym polski czyn zbrojny w II wojnie światowej „Pamiętnik wojenny gen. Józefa Gizy”. Jego opracowania graficzne znajdują się także w wydawnictwach  Zespołu Szkół Społecznych nr 1 (SP im. Józefa Piłsudskiego i Gimnazjum im. Zbigniewa Herberta) w Krakowie. Jest stałym współpracownikiem wybitnego historyka dr. Marcina Spórny, od lat współpracującego  na polu edukacyjno-muzealnym, m.in. z Muzeum Armii Krajowej w Krakowie  i Muzeum WP w Warszawie. Regularnie bierze też udział w imprezach kulturalnych i historycznych organizowanych przez Konsulat Generalny Republiki Węgier w Krakowie. Życzymy dalszych sukcesów zawodowych.

 

 

 

W II LO odbył się etap rejonowy IV OBiI

etap rejonowy IV OBiI
13-01-2017 W Auli naszej szkoły odbył się etap rejonowy IV Olimpiady Bibliologicznej i Informatologicznej, której patronuje Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Gościliśmy 50 uczniów i ich opiekunów z Polski południowej. Nad przebiegiem zmagań czuwał p. dr Zbigniew Gruszka z Uniwersytetu Łódzkiego, który jest organizatorem olimpiady. Z naszej szkoły test pisało 14 uczniów, których przygotowywały: prof. Anna Czepiec-Mączka, prof. Elżbieta Kramarz, prof. Katarzyna Kamizela, prof. Katarzyna Prałat i prof. Ewa Wach-Czubińska. Teraz pozostaje nam tylko niecierpliwie czekać na wyniki, ale mamy nadzieję, że wśród uczestników etapu centralnego będą przedstawiciele II LO im. Króla Jana III Sobieskiego. Zdjęcia prof. Marta Kobylińska-Kędzior.

Zadania laboratoryjne z chemii

Zadania laboratoryjne z chemii 2016/2017
Jednym z elementów współpracy naszego Liceum z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego są zajęcia odbywające się w sali laboratoryjnej UJ. Są one prowadzone w dwóch częściach – jako ćwiczenia laboratoryjne (II okres) i zadania laboratoryjne (I okres).
Tegoroczna odsłona Zadań laboratoryjnych z chemii właśnie się zakończyła. Nazwa tych zajęć nie wzięła się znikąd – ich uczestnicy stawiają czoła zadaniom laboratoryjnym z wcześniejszych edycji olimpiad i konkursów chemicznych. W tym roku w zajęciach brało udział 16 uczniów z klas II i III.
Zadania i ćwiczenia laboratoryjne prowadzą pracownicy Wydziału Chemii UJ oraz prof. Barbara Pac i prof. Agata Zegar.

Laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego


Z radością informujemy o świetnych wynikach naszych uczennic i uczniów uzyskanych w XV Ogólnopolskim Konkursie Języka Niemieckiego ‘Deutschfreund 2016/2017′ pod patronatem Politechniki Wrocławskiej.
Kornelia Krawczyk kl. 3h (opieka prof. Ilona Zych-Chodak) oraz Aleksandra Grab kl. 3c (opieka prof. Małgorzata Sobolewska) zostały Laureatami konkursu i otrzymały nagrody rzeczowe – bony podarunkowe. Uczennice zajęły w kategorii klasy II-III: Kornelia 8 miejsce w Polsce, a Ola 10 miejsce w Polsce.
Dyplom uznania otrzymują również: za bardzo dobry wynik Robert Karpiński kl. 2e, za dobry wynik Magdalena Pasternak kl. 3e (opieka prof. Małgorzata Sobolewska) oraz Julia Łukasik kl. 1g za najlepszy wynik w szkole wśród uczniów klas I (opieka prof. Ilona Zych-Chodak). Pozostałych ośmioro uczestników otrzymuje Dyplom Uczestnika. Serdecznie gratulujemy!

Podwójna Laureatka Turnieju Recytatorskiego im. Andrzeja Bursy


Turniej recytatorski im. Andrzeja Bursy organizowany od 1991 roku jest imprezą w hołdzie pamięci patrona MDK i adresowany jest do gimnazjalistów oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych województwa małopolskiego. Celem konkursu jest przybliżenie twórczości poety oraz upowszechnianie poszukiwań w dziedzinie interpretacji poezji współczesnej. Tradycją jest, że na Finał Turnieju zapraszani są przyjaciele i rodzina Andrzeja Bursy. Oni też, spośród wszystkich nagrodzonych, wybierają najlepiej interpretującego poezję Andrzeja Bursy (niezależnie od werdyktu oficjalnego jury), któremu przyznają nagrodę w postaci rzeźby Ludwiki Szemioth – Bursowej, żony poety, byłej wykładowczyni Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.
W kategorii uczniowie szkół ponadgimnazjalnych Katarzyna Ratasiewicz z kl. III k otrzymała I nagrodę oraz została Laureatem Laureatów, czyli Najlepszym Interpretatorem Poezji Andrzeja Bursy. Opieka prof. Katarzyna Kamizela. Serdecznie gratulujemy! Zdjęcia www.mdk.krakow.pl

Praca w prawdziwym labolatorium chemicznym…

W grudniu zakończyły się zajęcia labolatoryjne z chemii w ramach współpracy naszego Liceum z Wydziałem Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH. Zajęcia prowadzone były przez pracownika WIMiC oraz prof. Agatę Patriak. Brało w nich udział 10 uczniów klas trzecich, którzy w ciągu 20 godzin pracowali w nowoczesnym laboratorium, przeprowadzali doświadczenia z zakresu chemii fizycznej z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu laboratoryjnego i wreszcie nabyli umiejętności pisania sprawozdań. A tak wyglądała ich praca:

Warsztaty dla olimpijczyków w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej

15.12.2016 r. i 05.01.2017 r. odbyły się w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Krakowie warsztaty przygotowujące uczniów do IV edycji Olimpiady Bibliologicznej i Informatologicznej. Zajęcia przeprowadzili pracownicy PBW dr Beata Janik i mgr Marzena Sula-Matuszkiewicz. Podczas warsztatów omówiono historię pisma, druku i bibliotek oraz zagadnienia związane z ochroną własności intelektualnej w kulturze cyfrowej. Uczniowie mieli okazję zapoznać się ze starodrukami znajdującymi się w zbiorach biblioteki. Opieka: prof. Anna Czepiec-Mączka, prof. Elżbieta Kramarz i prof. Ewa Wach-Czubińska.

1% podatku na rzecz Naszego Liceum

Serdecznie dziękujemy za przekazanie w ubiegłym roku 1% na rzecz naszej Szkoły

W tym roku ponownie istnieje możliwość odpisu 1% podatku na rzecz Naszego Liceum. Wszystkie pozyskane w ten sposób fundusze przeznaczymy na zakup pomocy naukowych do pracowni fizycznych.

Zbieramy fundusze na:
lampy spektralne rurkowe (Ar, Kr, He)
induktor Ruhmkorffa
tarczę Kolbego z podstawą i akcesoriami
zestaw do demonstracji linii pola magnetycznego przewodników z prądem
maszynę elektrostatyczną
zasilacz labolatoryjny pojedynczy
2 projektory
rolety

Nr KRS: 0000270261

W formularzu PIT-37 w rubryce nr 139 (cel szczegółowy 1%) prosimy o umieszczenie dopisku:

„II LO – Kraków 256″

Dziękujemy!

1procent

Kwalifikacja do etapu okręgowego Olimpiady Geograficznej

Z przyjemnością informujemy, że ośmioro uczniów z naszego Liceum zakwalifikowało się do etapu okręgowego XLIII Olimpiady Geograficznej. Są to: Cezary Klamra z kl. 3k (opieka: dyr. Leszek Lupa), Paulina Adamczyk, Agnieszka Łyczak z kl. 1d oraz Katarzyna Jędrocha z kl. 3e (opieka: prof. Urszula Batorska), Małgorzata Majewska z kl. 1c, Anna Kwaśnicka z kl. 2e oraz Piotr Dziewałtowski-Gintowt z kl. 3a (opieka: prof. Eliza Wojtasik) i Eryk Faracik z kl. 1a (opieka: prof. Magdalena Misztalska). Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Bronisław Kasper Malinowski absolwentem grudnia

bronsilaw-kasper-malinowksiStworzył podstawy teorii funkcjonalnej oraz antropologii kulturowej w postaci, jaką dziś znamy. Wprowadził nowy styl badań, którym było długotrwałe i głębokie zetknięcie z lokalną społecznością. Napisał m. in. „Argonauci zachodniego Pacyfiku” oraz „Życie seksualne dzikich w północno-zachodniej Melanezji”. Mówi się nawet, że podobnie jak astronomię dzieli się na „przed” i „po” Koperniku, tak antropologię na „przed” i „po” Malinowskim. Więcej tutaj oraz w gablocie koło pracowni chemicznej. Biogram przygotowała klasa 1i pod opieką prof. Elizy Wojtasik.

Życzenia dla Pani Konsul Republiki Węgier dr Adrienne Koermendy

Na zaproszenie Pani Konsul Republiki Węgier dr Adrienne Koermendy, w samo południe 22 XII 2016 r.,  delegacja naszej Szkoły w osobach dr. Tomasza Podgórskiego i Szefa NSZZ „Solidarność” w II LO mgr. Marka Ciepały, złożyła w Konsulacie Generalnym Węgier na ręce Pani Konsul Koermendy w imieniu dyr. Marka Stępskiego i całej społeczności Liceum Sobieskiego z okazji świąt Bożego Narodzenia i zbliżającego się Nowego 2017 Roku najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności dla niej samej i bratniego Narodu Węgierskiego.  Odwzajemniając te życzenia,  Pani Konsul podkreśliła wagę bliskich relacji Konsulatu ze Szkołą Sobieskiego, uwydatniając rolę dyr. Stępskiego w krzewieniu przyjaźni polsko-węgierskiej poprzez jego udział w różnych znaczącej rangi wydarzeniach, ostatnio  w odsłonięciu tablicy solidarności polsko-węgierskiej z udziałem Premiera Węgier dr. Viktora Orbana 9 XII 2016 r. Tekst: dr Tomasz Podgórski.

Świąteczna Paczka dla Sobieszczaka

Z radością informujemy, że udało się spełnić życzenia wszystkich uczniów, którzy zdobyli się na odwagę i podzielili swoimi marzeniami.

Wszystkim Darczyńcom serdecznie dziękujemy!

Zgodnie z regulaminem akcji, nie udzielamy informacji o osobach obdarowanych.  Na prośbę Darczyńców również nie ujawniamy ich tożsamości.

 

Relacja prof. Ilony Zych-Chodak z Regensburgu

W dniach 21.11.-2.12.16 odbył się w Regensburgu (Niemcy) w ramach programu Erasmus + kurs metodyczny dla nauczycieli języka niemieckiego. Uczestnikami byli nauczyciele języka niemieckiego ze szkół podstawowych oraz ponadgimnazjalnych z Polski,  Węgier,  Holandii, Francji  i Kanady. Podczas kursu uczestnicy zapoznawali się z nowymi metodami nauczania języka niemieckiego dotyczącymi m. in. pisania krótkich tekstów użytkowych  oraz słuchania tekstów na lekcjach,   wymieniali doświadczenia, podwyższali swojej kompetencje językowe, a także poznawali piękne bawarskie miasto Regensburg i jego okolice. W trakcie trwania kursu w Niemczech odbywały się jarmarki bożonarodzeniowe co było dodatkową  atrakcją oraz okazją do poznania tej tradycji.

 

Ostrzeżenie SMOG – w dniu 22.12 możliwe znaczne przekroczenie normy dobowej pyłu PM10

1. W przypadku potwierdzenia wystąpienia przekroczenia poziomu średnich stężeń pyłu PM10 powyżej 150 µg/m3, CZK miasta Krakowa poinformuje o tym fakcie jutro w godzinach porannych (około 8.00 – 9.00).

2. Niezależnie od działań podejmowanych przez CZK miasta Krakowa, zaleca się osobom odpowiedzialnym za ochronę ludności w poszczególnych jednostkach stałe kontrolowanie informacji o poziomie stężeń pyłów PM 10 pozyskiwanych z automatycznego systemu monitoringu jakości powietrza na terenie Krakowa. Dane są dostępne na stronie WIOŚ Kraków:
w dniu jutrzejszym: tutaj

3. Zasady postępowania związane z zagrożeniami będącymi następstwem przekroczenia norm zanieczyszczenia powietrza dostępne są na stronie internetowej Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa: tutaj

 

FUTSAL CUP 2016 – wyniki pierwszych rozgrywek grupowych

W dniu 17 grudnia odbyły się pierwsze rozgrywki grupowe II Turnieju FUTSAL CUP 2016. Jest to turniej szkolny w piłce nożnej, w którym biorą udział drużyny klasowe. W pierwszym grupowym etapie zagrali uczniowe klas: 1i, 1j, 2A, 2B, 2F, 2G, 3D, 3G, 3H oraz 3J. Sędziowali Jakub Bartczak z kl. 3e oraz Michał Żelazo z kl. 3h. Do dalszych rozgrywek awansowały klasy: 2g, 3g oraz 3j. Gratulujemy uczestnikom i zapraszamy na kolejne rozgrywki grupowe już 21 stycznia. Organizacja: wiceprezydent II LO Kamila Smółka.

Maraton Pisania Listów Amnesty International

W dniu 6 grudnia z inicjatywy uczennic klasy 2a Joanny Iwanickiej oraz Marii Maciejowskiej, nasze Liceum po raz kolejny uczestniczyło w Maratonie Pisania Listów Amnesty International. Łącznie napisano około 220 wiadomości.  Opieka prof. Sławomir Bielecki.

Stypendia Sapere Auso

Od ponad 11 lat Małopolska Fundacja Stypendialna Sapere Auso wspiera finansowo uzdolnioną młodzież i studentów województwa małopolskiego. Rokrocznie przyznawane są stypendia artystyczne, sportowe, naukowe, wyjazdowe.  Dodatkowe informacje można odszukać na stronie www.sapereauso.org

Laury dla szachistek i szachistów Sobieskiego

16-12-2016 Szachistki i szachiści II LO Katarzyna Jędrocha kl. 3e, Krzysztof Popiel kl. 3c, Justyna Filipek kl. 1f, Alicja Grochot kl. 1j, Piotr Jaśkowiec kl. 2i oraz Marcin Deka kl. 2h reprezentowali szkołę na VII Turnieju Szachowym o Puchar Dyrektora Gimnazjum nr 4 oraz Przewodniczącego Rady Dzielnicy I w Krakowie. Miejsca na podium zdobyli: I miejsce Katarzyna Jędrocha, II miejsce Krzysztof Popiel oraz III miejsce Alicja Grochot. Opiekunem drużyny jest prof. Aleksander Władyka. Serdecznie gratulujemy!

Pomoc dla osób niepełnosprawnych w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym

Program Aktywny Samorząd w Module II przewiduje wsparcie ze środków PFRON dla osób niepełnosprawnych w zakresie uzyskania wykształcenia na poziomie wyższym. Ubiegać się o pomoc w programie mogą osoby posiadające status osoby niepełnosprawnej z orzeczonym umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności. W ramach pomocy studenci studiów wyższych i uczniowie szkół policealnych mogą ubiegać się o dofinansowanie lub refundację czesnego oraz dodatek do kosztów kształcenia w oparciu o szczegółowe wytyczne programu zamieszczone na stronie PFRON.

Dla Beneficjentów Programu corocznie zostaje opracowana przez Realizatora tj. MOPS w Krakowie Procedura nr 51 zawierająca druk wniosku o pomoc i wszelkie informacje dotyczące dofinansowania. Wnioski o pomoc należy składać w wyznaczonych przez PFRON terminach naboru w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Krakowie ul. Józefińska 14. Wniosek dostępny jest na stronie internetowej Ośrodka oraz w siedzibie Realizatora ul. Józefińska 14.

W przypadku kontynuowania nauki w ramach wykształcenia na poziomie wyższym, zapraszamy niepełnosprawnych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych do skorzystania ze wsparcia w ramach Programu Aktywny Samorząd.Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie jest wśród 60 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2017 i przysługuje mu tytuł "Złotej Szkoły 2017"

Styczeń 2017
P W Ś C P S N
« gru    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031